Prof.Dr. M.Ali Gürol

- Prof.Dr. M.Ali Gürol

Uzmanlık alanları katılımlı yönetim, girişimcilik, özelleştirme, çalışanların pay ortaklığı olan Dr. Gürol, Ankara 1943 doğumlu emekli öğretim üyesidir. Dr. Gürol, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi rektör yardımcılığı ve öncesinde İİBF dekanlığını yapmıştır.

2007-2008 yıllarında Üniversitelerarası Kurul Üyeliği, 1998-2004 yılları arasında Atılım Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü öğretim üyeliği, dekan yardımcılığı, 2002-2003 yıllarında Atılım Üniversitesi Hukuk ve İşletme Fakülteleri Yönetim Kurulu Üyeliği,  2001 yılında Faculty of Education, University of the Incarnate Word, San Antonio, Texas (ABD)’da Misafir Öğretim Üyesi,  1988-1989 arasında da Misafir Araştırmacı olarak lndustrial Research Unit (Center for Human Resources), Wharton School, Pennsylvania University, Philadelphia (ABD) bulundu. 1985-1998 arası Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda Uzman/Daire Başkanı olarak görev yapan Dr. Gürol; birçok kuruluşta (DPT, Özelleştirme Gerçekleştirme, Yardım ve Sosyal Güvenlik Ağı Projesi, Dünya Bankası, (Privatization lmplementation, Assistance, and Social Safety Net Project WB) IŞIKLAR HOLDİNG, MEYSU, Zonguldak-Bartın-Karabük Bölgesel Kalkınma Projesi, KÖYTEKS, KÖYTAŞ, YİBİTAŞ, Adana Çimento Fabrikası) Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeliklerinde bulunmuştur.

SEGEM (Sınai Eğitim Geliştirme Merkezi) bünyesinde iken Bursa, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Gaziantep ve Kayseri Sanayi Odaları’nda, PETKİM, SEKA, RAKS ve benzeri kamu ve özel kuruluşlarda orta ve üst düzey yöneticiler için eğitim programları düzenlemiş, 1984 yılında UNIDO bursu ile Oxford, İngiltere, OCMS (Templeton Üniversitesi) üst düzey yöneticilik programına katılmış, TAİ, Bilkent, Atılım, Selçuk, KMÜ, Ahmet Yesevi Üniversite’leri ve Hıfzıssıhha Okulu’nda Örgütsel Davranış, Örgüt Teorisi, Küçük İşletmeler Yönetimi, Uluslararası İşletmecilik, Girişimcilik, Endüstriyel İlişkiler, Grup Dinamiği, Pazarlama ve İşletme Yönetimi konularında seminerler vermiştir.

Dünya Bankası İstihdam ve Eğitim Projesi’nde eğiticilik, İş ve İşçi Bulma Kurumu Yeniden Yapılandırma Projesi’nde danışmanlık, UNIDO Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Projesi’nde Eğitim Uzmanı/Araştırmacı olarak görev yapmıştır. 2010 yılından beri de ARGEstar Danışmanlık bünyesinde başta Maliye Bakanlığı olmak üzere çeşitli projelerde görev almaktadır.

ÖDÜLLER
Özel Araştırma Ödülü (Distinguished Research Award), Allied Academies International Conference, Las Vegas, Nevada, 2-5 Ekim 2002.

ÜYELİKLER
ITAM, Korea Database Society, Program Komitesi, Seul, Kore (2006)
Bilişim Derneği, Ankara (2009)
Yeminli Mali Müşavirler Odası, (2006).
Association of Certified Fraud Examiners, Austin, ABD, (2008).
Allied Academies Inc., Candler, North Carolina, ABD, (2002).
Proje Yönetim Derneği, Ankara, (2000).
Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Ankara, (1997).
TEİD (Türk Endüstri İlişkileri Derneği), Istanbul, (1993).
ESOP Association, Washington, ABD, (1991).
TED (Ankara Koleji) Mezunları Derneği, Ankara, (1987).
AMPIC CLUB, OCMS (Templeton College), Oxford, İngiltere, (1984).