Menderes Tekstil San. Tic. A.Ş. Terbiye Fabrika Müdürlüğü yönetici ve yönetici adaylarına yönelik olarak tasarlamış olduğumuz “Bize Mükemmellik Yakışır” Eğitim Projesi ile aşağıda gösterilen genel amaçların gerçekleşmesi beklenmektedir:

 • Kişisel Gelişimin Desteklenmesi,
 • “Profesyonel Davranış”ın Yerleştirilmesi ve Yaygınlaştırılması,
 • İnsan Kaynağına “Çeviklik” Kazandırılması,
 • “Kurumsal Aidiyet”in ve “Takım Ruhu”nun Pekiştirilmesi,
 • “Kurumsal Kapasite”nin Çok Yönlü Yükseltilmesi,
 • Her Kademedeki Yöneticilerin “Karar Verme” ve “Sorun Çözme” Becerilerinin İyileştirilmesi,
 • İnsan Kaynakları’na “Yetenek Yatırımı” yapılması,
 • Liderlik ve Koçluk Uygulamasına geçilmesi,
 • “Operasyonel Mükemmellik” Rotasının Çizilmesi,
 • Örgütsel Yapılanmaya ve İşleyişe “Çeviklik” Kazandırılması
 • “Ortak Akıl Ortamları”nın Çeşitlendirilmesi (örneğin, ‘Kurumsal Öneri Sistemi’ ve ‘Kurum-İçi Girişimcilik’)
 • “Öğrenen Kurum” Olabilmenin Öğrenilmesi
 • “Sürdürülebilirlik Altyapısı”nın İnşa Edilmesi

Modüler bir yaklaşım ile tasarlanan eğitim projesi kapsamında beyin ve yürek yatırımını içeren konular yer almaktadır.

Modüller ve eğitim konuları şunlardır:

Modül I-Kişisel Keşif  

 • Kendini Anlamak, Birbirimizi Anlamak (İnsan İlişkilerini “Akort Etmek”)
 • Etkili İletişim ve Bedenin Dile Getirdikleri
 • İşe Gelirken “Yüreğini de Getirmek”

Modül II – Bireysel Kalite 

 • Bireysel Kalite Sorumluluğu
 • Şirketin “İmaj-İtibar Büyükelçisi” Olabilmek
 • Görev Odaklı Koordinasyon (Zaman-Toplantı Yönetimi) 

Modül III – Gelişen-Geliştiren Yöneticilik 

 • 10 Parmağında 10 Marifet” Olan Yönetici
 • Çalışan Bağlılığı ve Memnuniyeti Oluşturma
 • “Ben”den “Biz”e Yolculuk (Team working)

 Modül IV- Kurumsal Gelişim  

 • Problem Çözümünde “Kalıp Ötesi Düşünce”
 • Toplam Kalite Yönetimi ve Kaizen

FMC Hidrolik Sistemleri Otomotiv Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nde Kurumsallaşma Projesi başladı. Bu projede aşağıdaki işlemler gerçekleştirilecektir.
(more…)

TOYMAN® Plastik, Petrol ve Petrol Ürünleri, Tanıtım ve Makina San. Tic. Ltd. Şti.’nde İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi kurulmasına yönelik danışmanlık hizmeti başladı.

TOYMAN’da İnsan Kaynaklarının Ana Faaliyet Alanları tümüyle uygulanacaktır.

–  Stratejik İnsan Kaynakları Planlaması.
–  Eleman arama, kuruma çekme, seçme ve yerleştirme, ve kurumda tutabilme.
–  Çalışanların başarılarının değerlendirilmesi.
–  Eğitim ve geliştirme.
–  Çalışanların işlerinin karşılığının verilmesi ve ödüllendirilmesi.
–  Çalışanların yönetime katılımının sağlanması.

ASELSAN A.Ş.’de 2017 ve 2018 yıllarında Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi’nden sonra Çatışma Yönetimi Eğitimi..

Daha önceleri iki ayrı gruba yönelik olarak Dr. M. Naci Çuhacı tarafından verilen “Müzakere Teknikleri Eğitimi”nden sonra üç ayrı gruba yönelik olarak Ekim 2019 ayı içerisinde aşağıda yer alan içerik kapsamında Çatışma Yönetimi Eğitimi başarıyla verilmiştir. (more…)

Karaoğlu Ziraat Aletleri San. ve Tic. A.Ş.’de Kurumsallaşma/Yeniden Yapılanma; İş gücünün yetkinliğinin artırılması; Organizasyon&Yönetim yapısının geliştirilmesi, Tedarik Yönetimi, 5S, İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi’nin Kurulması projesi başarıyla devam ediyor.

Zümrüt Tasarım ve Proje Atölyesi Reklam Mobilya İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.’nde Kurumsallaşma/Yeniden Yapılanma; İş gücünün yetkinliğinin artırılması; Organizasyon&Yönetim yapısının geliştirilmesi, 5S, İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi’nin Kurulması 2018-2019 yılları arasında  başarıyla tamamlanmıştır.

2004 yılında SUNKA Kağıt-Karton Ltd. Şti. ile başlayan kurumsallaşma projemiz, sürekli gelişen bir yapı sonrası 2012 yılında Larton Ambalaj şirketini sektöre açtı. O zamandan beri devam eden başarı yolculuğumuz 2018 yılında “Yol Arkadaşım Eğitim Projesi” başarıyla devam ediyor. (more…)

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik olarak İş Hayatında Görgü, Etik ve Nezaket Kuralları Eğitimi Dr. M. Naci ÇUHACI tarafından 16 Kasım 2019 tarihinde Alanya’da gerçekleştirilmiştir. (more…)

Kocaeli/Körfez Ticaret Odası, 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da şirketimizi tercih etti. Körfez Ticaret Odası tarafından hazırlanan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2019 yılı Teknik Destek programınca desteklenen söz konusu eğitimler Körfez’de başarıyla gerçekleştirilmiştir. Argestar Danışmanlık Ltd. (ÇevikŞirket) uzmanlarının vermiş olduğu eğitimler dışında aşağıdaki eğitimleri Dr. M. Naci ÇUHACI tarafından başarıyla verilmiştir. (more…)

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa Birliği bankası olup, 2011 yılından beri Türkiye’de faaliyetlerine devam etmektedir. (more…)

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSOAKADEMİ)’nın önde gelen eğitim tedarikçileri arasında olan Argestar Danışmanlık ve Dr. M. Naci Çuhacı tarafından Eleman Seçimi, İşe Alma ve Mülakat Teknikleri Eğitimi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Palandöken/Erzurum İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı 2016 yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen “Kurumsal Performansın Geliştirilmesi Kapsamında Personelde Stres Algısının Giderilmesi Eğitimi” Faaliyeti firmamız Argestar Danışmanlık Ltd. Şti. (ÇevikŞirket) tarafından gerçekleştirilmiştir. Eğitimde Dr. M. Naci ÇUHACI görev almıştır. (more…)

Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde 5S Workplace Organization Eğitimi 29 Mart 2017 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Eğitimi Dr. M. Naci ÇUHACI vermiştir. (more…)

Uşak merkezli OKKA Grup’ta Kurum Kültürü, Başarı Odaklı Çalışma, Kişisel Gelişim ve Kurumsallaşma konularını kapsayan eğitim başarıyla gerçekleştirildi.

Kendirli Grup şirketlerinden Calmio Süt Ürünleri A.Ş.’de Kurum Kültürü, Başarı Odaklı Çalışma ve Kişisel Gelişim Eğitimi başarıyla gerçekleştirildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Merkez İlçe Yeşilyurt Belediyesi adına 23 Şubat 2017 tarihinde Malatya’da düzenlenen ve Dr. M. Naci Çuhacı tarafından verilen İnsan İlişkileri ve Takım Yönetimi Eğitimi başarıyla tamamlanmıştır

Başbakanlık TİKA’da 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da yeni bir eğitim.

Türkiye Cumhuriyeti TİKA aracılığı ile Pasifik’ten Orta Asya’ya, Ortadoğu ve Afrika’dan Balkanlara, Kafkasya’dan Latin Amerika’ya kadar birçok ülke ile bilgi ve tecrübesini paylaşıyor. Bu paylaşım, öncelikle ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetler ile başlamışken şimdilerde kurumsal kapasite artırımına uzanan projeleri kapsamaktadır. Türkiye, TİKA ile dost, kardeş ve akraba ülkelere yönelik olarak yaptığı bu çalışmaların temelinde bir barış kuşağı oluşturma çabası bulunmaktadır. (more…)

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. 2017 Yılı Eğitimleri Dr. M. Naci Çuhacı ve ekip arkadaşları tarafından verilmekte ve başarıyla devam etmektedir.
(more…)

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) müdürlerine yönelik olarak hazırladığımız sekiz günlük Yönetici Yetkinliklerini Artırma Eğitimi Ankara’da başarıyla tamamlandı. (more…)

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personele yönelik olarak ve iki ayrı gruba ikişer gün olarak hazırlanan Kişisel Gelişim Eğitimi programında;
(more…)

Malatya Büyükşehir Belediyesi, merkez ilçe Yeşilyurt Belediyesi’nin talebi üzere halka açık olarak Dr. M. Naci ÇUHACI tarafından 23 Şubat 2017 tarihinde “Öğrenilmiş Çaresizlik ile Mücadele Semineri” verilmiştir.

Kendirli Grup şirketlerinden Kendirli Pazarlama yönetici ve çalışanlara 26 Şubat 2017 tarihinde Haymana’da bir otelde “Pazarlama ve Satış” konularında Dr. M. Naci ÇUHACI tarafından verilen eğitim başarıyla tamamlandı.
(more…)

Malatya Büyükşehir Belediyesi- Esenlik Ltd. Şti. üst ve orta kademe yöneticilerine yönelik olarak 11 Mart 2017 tarihinde başarıyla tamamlandı. Eğitimi Dr. M. Naci ÇUHACI vermiştir.
(more…)

Maliye Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce yapılan Personel Müdürlüğü ve Müdür Yardımcılığı sınavlarında başarılı olan Bakanlığımız personelinin yönetici yetkinliklerinin arttırılması amacıyla 5 gün/30 saat süren ve aşağıdaki konuları kapsayan eğitimimiz 20 – 24 Mart 2017 tarihleri arasında başarıyla tamamlandı. (more…)

Türkerler Holding Yöneticilerine, Argestar (ÇevikŞirket) eğitimcileri tarafından (more…)

Eskişehir Ticaret Odası (ETOAKADEMİ) 2017 YILI eğitimlerimiz başarıyla tamamlandı. (more…)

Muhtarlara Mesleki ve Kişisel Gelişim Semineri
 

Türkiye’de bir ilk: Diyadin İlçesinde görevli 62 Köy Muhtarı ve 7 Mahalle Muhtarı olmak üzere toplam 69 muhtara üç gün süre ile Mesleki ve Kişisel Gelişim Semineri Dr. M.Naci ÇUHACI tarafından verilmiştir.

Seminerde; 442 Sayılı Köy Kanunu, Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar, Halkla İlişkiler, İnsan İlişkileri ve Etkili İletişim, Beden Dili ile Protokol ve Nezaket Kuralları konuları yer almıştır.

Seminer sonrası yapılan sertifika törenine Ağrı Valisi Sayın Musa Işın, Vali Yardımcımız ve Diyadin Kaymakamı Sayın Mekan Çeviren katılmışlardır. 

http://www.diyadinnet.com/haberi-209017-diyadinde-muhtarlara-mesleki-ve-ki%C5%9Fisel-geli%C5%9Fim-semineri

http://www.milliyet.com.tr/diyadin-de-muhtarlara-seminer-agri-yerelhaber-1374829/

Niğde’de yerleşik Kendirli Grup Aile bireylerine Haymana/Ankara’da Aile İçi İletişim ve kurumsallaşma eğitimi başarıyla verilmiştir.

http://www.kendirligrup.com

2016 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Karabük Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce hazırlanan şirketimizce verilen 5 Gün/30 saatlik “Etkili İletişim ve Beden Dili Eğitimi” başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Eğitime 35 kişi katılmıştır.

İçerik

• İnsanı Tanımak, Anlamak ve Etkili İletişim
• İnsan ve İletişim
• İletişim ve Empati Nedir, Nasıl Geliştirilir?
• Pozitif Davranış Stilleri ve Paradigmalar
• Sözlü ve Sözsüz İletişim
• Sözsüz İletişim ve Beden Dili
• İnsanları Tanımada Beden Dili ve Empati
• Kişilik Türleri ve İletişim
• Derin Dinleme
• Dinleme ve Etkili Konuşma
• Genel Değerlendirme

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2016 yılı Teknik Destek Programı kapsamında “Çatak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı Okul ve Kurumların Kurumsal Kapasitenin Arttırılması” Projesi kapsamında PROJE HAZIRLAMA Eğitimi başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Eğitim 5 gün/30 saat sürmüş olup 20 kişi katılmıştır.

İçerik

1. Projeye Genel Giriş
1.1 Proje Nedir
1.2 Proje Elementleri ve Aşamaları
2. Proje Analiz Aşaması
2.1. Mevcut Durum analizi + Uygulama
2.2 Sorun Analizi + Uygulama
2.3 Hedef Analizi + Uygulama
2.4 Paydaş Analizi + Uygulama
3. Planlama aşaması
3.1. Strateji Planı+ Uygulama
3.2 Faaliyet Planı+ Uygulama
3.3 Zamanlama+ Uygulama
3.4 Bütçe+ Uygulama
3.5 Mantıksal Çerçeve Matrisi
4. Teknik Süreç
4.1. Hibe Programları
4.2 Başvuru Formu
4.3 Örnek Form
4.4 Uygulama

2016 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’nca hazırlanan, 20 saatlik “AR-GE İnovasyon Kavramı; AR-GE İnovasyon Hibe, Kredi ve Teşvik Destekleri; Yeniliğin Ticarileştirilme Potansiyeli ve Endüstriyel Pazarlama Eğitimi” başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Eğitime 25 kişi katılmıştır.

2016 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen Gökçebey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hazırlanan 5 gün/30 saatlik “Eğitim Koçluğu” programı başarıyla tamamlanmıştır.

Eğitime okul müdürü, müdür yardımcısı ve öğretmenlerden oluşan 32 kişi katılmıştır.

Eğitim içeriği:

• Koçluk kavramı, koçluğun temel kuralları
• Eğitim koçunun özellikleri
• Kişilik yapısı ve türleri
• Ergenlik özellikleri ve gelişim süreci, ergenle etkili iletişim
• Çoklu zeka kuramı
• Kariyer planlaması ve hedef belirleme
• Stresle başa çıkma
• Dikkat konsantrasyon
• Sorumluluk bilinci
• Motivasyon
• Ders çalışmaya hazırlık süreci
• Planlı ve programlı çalışma teknikleri
• Etkin okuma-dinleme ve not tutma
• Sınava hazırlık sürecinde öğrenci takibi
• Zaman yönetimi
• Sınav teknikleri
• Öğrenciyi tanımak-keşfetmek
• Öğrencinin kendini keşfetmesine yardım etmek
• Pozitif yaşam becerileri
• Kendini ifade edebilmenin önündeki engeller, atılganlık eğitimi
• Olayları ele alma ve analiz edebilme yeteneğinin geliştirilmesi
• Problem çözebilme yeteneğinin geliştirilmesi
• Öğrencinin kendi ile ilgili karar verme yeteneklerinin geliştirilebilmesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSOAKADEMİ 2016 Yılı Akademik Eğitim Takvimi gereği “Hizmette Mükemmellik Eğitimi”, “Sonuç Odaklı Zaman Yönetimi Eğitimi” ve “5S Eğitimi” başarıyla gerçekleştirilmiştir.

HİZMETTE MÜKEMMELLİK EĞİTİMİ

“Uzun dönemde şirkete beklenenden de fazla katma değer kazandırması olası müşterilerin, seçimi ve yönetilmesi için geliştirilmiş bir iş stratejisi” olarak ifade edilebilecek Müşteri İlişkileri Yönetimi, yaygın kullanılan adıyla CRM (Customer Relationship Management), “şirketin müşterilerinin ayakkabısıyla yürüyebilmesidir” aslında…

Günümüzde sürekli başarıyı amaçlayan işletmeler, satış ve kar değerlerinde belirleyicinin işletmenin kendisinin olduğu klasik yönetim tarzlarındansa, müşteri odaklı düşünmeye dayalı yeni yönetim tarzlarına yönelmektedir. Zira, eşdeğer fakat rakip ürünler ve hizmetler arasındaki farkı, toplam Kalitenin de ölçüsü olan koşulsuz müşteri tatmini belirlemektedir. Şirketlerin, müşteri odaklı düşünmeye dayalı pazarlama anlayışı ve uygulamalarındaki bu gelişim çerçevesinde, pazarlama sistemlerini bu zihniyetle güçlendirmeleri gerekmektedir.

İçerik

• Müşteriye hizmet kavramı.
• Hizmet Nedir, Nasıl değerlendirilir ?
• Hizmette standart belirlenebilir mi ?
• Hizmetin Nitelikleri.
• Müşteri kime denir ?
• Müşteri tatmini= Kalite.
• Kalitede Ana Hedefler.
• Hizmet verenden müşterinin beklentileri.
• Müşterinin genel beklentileri.
• Müşteriye sunulan hizmette KASÜMA Optimizasyonu
• Sürpriz kalite
• Müşteri bağlılığı
• Müşterilerle etkili iletişim kurma teknikleri
• Müşteri memnuniyeti oluşturma teknikleri
• Müşteri şikayetleri
• Müşteri niçin şikayet eder? İşletmeler niçin müşteri kaybeder?
• Müşteri şikayetlerine karşı alınacak önlemler

SONUÇ ODAKLI ZAMAN YÖNETİMİ EĞİTİMİ

Amaç

Zamanı verimli kullanmak, üreterek tüketmek ve aynı esnada kendisine ve sevdiklerine de zaman ayırabilmek hem yöneticilerin ve hem de tüm çalışanların ortak sorunudur.

Bu eğitimde; küreselleşen iş dünyasında artan değişim hızı ve Toplam Kalite kavramı içinde, zamanını en etkin ve verimli şekilde yöneten personel gerektiğine inananlara zaman yönetiminin yeni yöntemlerini sunmak; ilginç deneyimler ve pratiğe hemen geçirilebilecek teknikleri anlatmak amaçlanmıştır.

İçerik :

• Zaman Yönetimi mi? Zamanlama Yönetimi mi?
• İş Davranışlarının Yönetimi (Çalışma stilinin ne olduğu) Değerlendirilmesi
• Çalışma Stili: A-B Tipi Davranışlar (Test)
• A ve B Tipi Davranışlar İçin Hareket (Eylem) Noktaları
• İş Planlamasının Yönetimi (Test)
• Ayak Sürüme (Oyalanma / Erteleme) Eğilimi Yönetimi (Test)
• Zaman Yönetimi Tablosu
• Zamanı İyi Kullanmanın Engelleri
• Etkili Zaman Yönetimi Teknikleri
• İşi Uzatan İnsan Tipleri

5S, ÜRETİM VE PLANLAMA EĞİTİMİ

Amaç:
Dünya Standartlarında Üretim yapabilmek için şirketlerde endüstriyel temizlik, düzen uygulamalarının gerçekleştirilmesi ve bu uygulamaların standart hale getirilmesi ile ilgili sistemin yaratılması konusunda çalışanları bilgilendirmek ve böylece yalın üretimin temelini atmak.

İçerik:

• Toplam Kalite Yönetimi Nedir?
• Dünya Standartlarında Üretim (World Class Manufacturing = WCM)
• Dünya Standartlarında Üretim ve 5S & Workplace Organization
• Dünya Standartlarında Üretim (WCM) ve Toplam Verimli Bakım (TPM)
• Toplam Verimli Bakım (TPM) ve 5S & Workplace Organization
• Sürekli iyileştirme nedir ve neden gereklidir?
• 5S in anlamı?
• 5S niçin önemlidir?
• Sınıflandırma/Toparlama (1.S)
• Düzenleme (2.S)
• Temizlik (3.S)
• Standartlaştırma (4.S)
• Disiplin (5.S)
• 5 S Audit Sheet
• Video gösterisi (İpek Kağıt ve Brisa Uygulamaları)

Antalya Organize Bölge Müdürlüğü 2016 Yılı eğitim Planı kapsamında genel katılıma açık İş Analizi Eğitimi başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Eğitimin Amacı:

İş Analizi, insan çalışmasını gerektiren bir işin veya iş grubunun bütün yönleri ile incelenmesinde kullanılan, metot etüdü ve iş ölçümü tekniklerini içeren genel bir terimdir. Bu teknikler, faaliyetlerde iyileştirmeyi sağlayabilmek için gözden geçirilmekte olan işin ekonomisine ve verimliliğine etki eden tüm faktörlerin araştırılıp incelenmesinde sistematik bir yol oluşturmaktadır. İş Etüdü, insan, makine ve malzeme arasında oluşan tüm etkileşimleri verimliliğe dönüştürmeye çalışan, yeni iş yöntemleri geliştirerek işin kalitesini arttıran sistematik bir iş ölçüm tekniğidir.

Eğitimin Alt Başlıkları:

• İş analiz yöntemleri:
- Hareket etüdü (Gereksiz hareketlerin elimine edilmesi suretiyle hareket ekonomisinin ve buna bağlı olarak verimin arttırılması)
- Zaman etüdü (Bir işin yapılması için gerekli zaman diliminin saptanması suretiyle iş standartlarının saptanması ve buna bağlı olarak verimin arttırılması)
• İş ekonomisi prensipleri:
- Her bir iş gören kendisinde beklendiği kadar iş yapar.
- İş aritmetik dizi ile işi yapacak personel geometrik dizi ile artar
- Her iş kendisine ayrılan süreyi doldurur
• Verimlilik Kavramı – Bir işletmenin emrindeki kaynakların verimliliği
– Malzemenin verimliliği
– Binaların verimliliği
– Makinaların ve emeğin verimliliği
• Temel iş kapsamı
• İşin temel iş kapsamında yapılmasını engelleyen ek iş kapsamı ve zaman kaybı – Ek iş kapsamı
– Hizmetin yada ürünün tasarım ve ayrıntılarının belirlenmesindeki hatalardan doğan ek iş kapsamı
– Yetersiz yöntemlerden doğan ek iş kapsamı
• Zaman kaybı: Yönetimden kaynaklanan zaman kaybı–İşgörenden kaynaklanan zaman kaybı
• Ek iş kapsamı ve zaman kaybını önleyici yönetim teknikleri
• Bir işyerinde emeğin verimli bir şekilde kullanılıp ya da kullanılmadığını ayrıntılı bir çalışma yapmadan saptama yöntemi

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Kilis Belediyesi’nin hazırlamış olduğu “Kurumsal Kapasite Geliştirme Eğitimi” Projesi başarıyla gerçekleştirilmiştir.

5 Gün/40 saat süren eğitime 15 kişi katılmıştır.

Programda yer alan konular:

• Yönetim Yapısı Analizi
• İnsan Kaynakları Planlama
• Stratejik Plan Geliştirme
• Program Ve Karar Verme Mekanizmasını Geliştirme
• Mevzuat Geliştirme
• Eğitim Programları Planlama Ve Yürütme
• Proje Döngüsü Yönetimi
• Politika Yaklaşımları
• Finansal Analizler
• Yeniden Yapılandırma
• Bilgisayar Tabanlı Bilgi Sistemleri Kurma
• Meslek İçi Eğitim Programları

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 2016 Teknik Destek programı kapsamında Iğdır Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Projesi olan üç günlük Ulusal ve Uluslararası Projeler İle Sürdürülebilir Büyüme Eğitimi başarıyla tamamlanmıştır.

Eğitime 30 kişi katılmıştır.

Eğitim konuları;

• Avrupa Birliği Hibe Programlarına proje hazırlama, sözleşme ve satın alma prosedürleri ve proje döngü yönetimi
• Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı,
• Paydaş Analizi,
• Problem Analizi,
• Hedef Analizi,
• Strateji Analizi,
• Faaliyet Planlaması,
• Bütçe,
• Sürdürülebilirlik,
• Ulusal ajans, çeşitli bakanlıklar ait başvuru formu ve eklerini doldurabilme

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ‘nın 2015 Yılı Teknik Destek Projesi kapsamında desteklediği Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası 2016-2019 Stratejik Planı hazırlanmıştır.

Çalışma, 3 Şubat – 4 Mart 2016 arasında yoğun ve etkileşimli bir ortamda tamamlanmıştır.

Safranbolu TSO’nun TOBB Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi’ne dahil olması amaçlanmaktadır.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ‘nın 2015 Yılı Teknik Destek Projesi kapsamında desteklediği Karabük İl Sağlık Müdürlüğü Psikolojik İlkyardım Eğitimi

Programa Karabük İl Sağlık Müdürlüğü katılacak olup 30 (otuz) saattir.

Psikolojik İlkyardım Eğitimi’nde aşağıdaki konular yer almaktadır.

 

·      Etkili İletişim

·      Afetlerde ve Acil durumda iletişim

·      Stres Yönetimi

·      Stresle başa çıkma ve Uygulamaları

·      Öfke ve Öfke Kontrolü

·      Duygusal Travma

·      Duygu – Düşünce – Davranış

·      Travma ile Başa etme dinamiği

·      Travma sırasında beynimiz

·      Yaşantıdaki devamlılıklar

·      Köprüler

·      Baş etme kanalları; Basic Ph

·      Yas

·      Kötü haberi verme teknikleri

·      Uygulamalar

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 2016 Teknik Destek programı kapsamında Kars İl Özel İdaresi Projesi olan beş günlük TS-EN-ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi başarıyla tamamlanmıştır.

Eğitime 30 kişi katılmıştır.

Eğitim konuları;

• Temel Eğitim (Kalite Terimleri, Sistem Standartları, ISO 9001:2005 standartlarının yapısı, proses yaklaşımı, süreç yönetimi)
• Dokümantasyon Eğitimi (Yönetim Sistemleri ve standartları, Doküman kontrolü, el kitabı, prosedürler, iş talimatları, planlar, kayıtlar, formlar )
• İç Tetkik Eğitimi (Kalite Sistemleri ve standartlar, denetim standartları, denetimin tanımı, amaçları ve tipleri, denetime hazırlık, denetimin gerçekleştirilmesi, raporlama ve sonuçların izlenmesi)

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 2016 Teknik Destek programı kapsamında Kars İl Özel İdaresi Projesi olan beş günlük Coğrafi Bilgi Sistemi Eğitimi başarıyla tamamlanmıştır.

Eğitim konuları;

• ArcGis Platformu
• CBS Temel Kavramlar
• Koordinat Sisteminin Önemi
• Veri ve Haritalar ile Çalısmak
• Veri Görüntüleme ve Tematik Harita Olusturma
• Proje Olusturma
• Veri Güncelleme ve Doğrulama
• Veri Sorgulama ve Raporlama
• Veri Entegrasyonu
• Çıktı Islemleri
• ArcMap’te Animasyon Olusturma ve Cografi Analizler
• ArcGıs ile Uzaktan Algılamaya Giris
• Haritaların Web Uygulamasına Dönüstürülmesi

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Kocasinan Kaymakamlığı “4-6 Yaş Kuran Kursu Öğreticilerinin Eğitimi Projesi” projesi olan “4-6 Yaş Çocuklarını Anlama ve Sorunlarına Çözüm Üretebilme Eğitimi”ni başarıyla tamamladık.

Program İçeriği:

4-6 yaş grubu çocuklarda gelişim özellikleri

Psikomotor beceriler

Bilişsel gelişim, dil, sosyal, duygusal ve ahlaki gelişim

Gelişim dönemi özelliklerine göre pekiştirme çalışmaları

Gelişim dönemi özelliklerine göre iletişim ve beden dili kullanımı

Uyum güçlüğü yaşayan çocukları tanıma; rahatlatıcı ve gevşetici

oyunlar ile gruba ısındırma

Davranış bozukluğu gösteren çocukları anlama

Davranış değiştirme teknikleri ve değişime etki eden faktörler

Değişimi Desteklemek

Olumlu davranış kazandırma

Reframe (yeniden çerçeveleme)

Psikolojik gözlem yapabilme ve aktarabilme

Davranış sorunu olan çocukların aileleri ile doğru iletişim kurabilme

Uzmana yönlendirme ve işbirliği yöntemleri

2016 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI TR42/16/TD/0041 Karamürsel Muhtarlıklar ve Kamu Hizmetlerini Destekleme Derneği Projesi olan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından desteklenen 3 gün/16 saat süreli KOOPERATİF GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ başarıyla tamamlanmıştır.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Teknik Destek programı kapsamında Sakarya Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Projesi olan beş gün süreli Yaygın Eğitim Metotları Eğitmen Eğitimi başarıyla tamamlanmıştır.

Eğitim Programı şöyledir:

Eğitim -Öğretim ve Öğrenme Kavramları ve Beklentiler
Grup dinamiği ve yaygın eğitim tekniklerinden Hayal kurma-Yaparak Yaşayarak Öğrenme
Eğitimde Strateji, yöntem ve teknik kavramları ve ilişkisi,
İşbirlikçi Öğrenme ve Öğrenmeyi Planlama
Buz kırıcı etkinlikler
David Kolb’un Deneyimsel Öğrenme ve Kurt Lewin in Özyönetimsel Öğrenme ve Piaget’in Yapısal Öğrenme Kuramları/Çoklu Zekâ ve Duygusal Zekâ ve boyutları
Öğrenme Stilleri Envanterleri / Yapısalcı Öğrenme ‘nin bir örneği olarak Proje Temelli Öğrenme Yaklaşımı ve Uygulaması ve
Eğitmen Becerilerini Geliştirme Çalışmaları
Yapısalcı Öğrenme ve Drama Tekniği ve Altı Şapka Tekniği Gösterimi
Eğitmen Becerilerini Geliştirme Uygulamaları

FIRAT Kalkınma Ajansı (FKA) Teknik Destek kapsamında Bingöl Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından sağlık tesislerindeki Doktor, Hemşire, ebe ve sağlık memuru olarak görev yapan personele, hasta ve hasta yakınları ile iletişim konusunda aşağıdaki içerikte eğitim verilmiştir.

• İletişim nedir? Etkili iletişim nasıl sağlanır?
• Hasta ve yakınlarıyla etkili iletişimin aşamaları.
• Empati kurma ve etkileri.
• Sağlık çalışanlarının iletişim motivasyonları nasıl artırılır?
• Sık karşılaşılan vakalar ve çözüm önerileri.

Eğitime 300 kişi planlanmakla birlikte 1000 kişiyi aşkın kişi katılmıştır.
3 gün süren eğitimi Dr.M. Naci ÇUHACI vermiştir.

FIRAT Kalkınma Ajansı (FKA) Teknik Destek kapsamında Tunceli Valiliği tarafından hazırlanan “Proje Uzmanlığı ve Eğitmenlik Sertifika Programı” başarıyla Tunceli’de tamamlanmıştır.

10 gün süren eğitime 50 kişi katılmış olup, aşağıdaki program gerçekleştirilmiştir.

1. Bölüm
Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi Mantıksal Çerçeve ve Bütçe Avrupa Birliği Yerel Ulusal ve Uluslararası Hibe Fonları ve örnek projeler, uygulamalı proje hazırlama

2. Bölüm
Proje Terimleri ve Kurumlar TURNA, SALTO, OTLAS PIC, ECAS, PADOR ve EUROPEAID Proje Akreditasyon ve Sertifikasyonu Etki, Takip, Sürdürülebilirlik Kavramları

3. Bölüm
Stres ve Çatışma Yönetimi Liderlik Modelleri ve İletişim Sunum Teknikleri ve Eğitim Programı Tasarımı Eğitmenlik Stratejileri Eğitim ve Öğrenme Teknikleri

FIRAT Kalkınma Ajansı (FKA) Teknik Destek kapsamında Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Eğitim Yönetiminde Liderlik Eğitimi” başarıyla tamamlanmıştır.

Beş gün süren eğitime 200 kişi katılmıştır.

İÇERİK

İnsan kaynakları yönetimi
Kurum kültürü
Protokol kuralları
Liderlik türleri
İletişim
Çatışma ve stres yönetimi
Örgütsel motivasyon
Örgütsel etkililik
İsgörenlerin is doyumlarını artırma
Yönetişim

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Teknik Destek Programı kapsamında Yakutiye Kaymakamlığı Projesi olan “Eğitim Ortamında Öğrenmenin İlkeleri Eğitimi” Erzurum’da başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Eğitim beş gün sürmüş olup 48 kişi katılmıştır.

Eğitimde eğiticilerimizden Şükrü Mutaf görev almıştır.

FIRAT Kalkınma Ajansı (FKA) Teknik Destek kapsamında Tunceli Valiliği tarafından hazırlanan “Proje Uzmanlığı ve Eğitmenlik Sertifika Programı” başarıyla Tunceli’de tamamlanmıştır.

10 gün süren eğitime 50 kişi katılmış olup, aşağıdaki program gerçekleştirilmiştir.

1. Bölüm
Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi Mantıksal Çerçeve ve Bütçe Avrupa Birliği Yerel Ulusal ve Uluslararası Hibe Fonları ve örnek projeler, uygulamalı proje hazırlama

2. Bölüm
Proje Terimleri ve Kurumlar TURNA, SALTO, OTLAS PIC, ECAS, PADOR ve EUROPEAID Proje Akreditasyon ve Sertifikasyonu Etki, Takip, Sürdürülebilirlik Kavramları

3. Bölüm
Stres ve Çatışma Yönetimi Liderlik Modelleri ve İletişim Sunum Teknikleri ve Eğitim Programı Tasarımı Eğitmenlik Stratejileri Eğitim ve Öğrenme Teknikleri

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Teknik Destek Projesi kapsamında Ahlat/Bitlis Devlet Hastanesi Projesi olan “Hasta Kabul İşlemleri Eğitimi” firmamızca Ahlat’da başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Eğitimi Dr. M. Naci ÇUHACI vermiş olup üç gün sürmüştür.

Eğitime sadece hastane personeli değil Kaymakam Beyin teşviki ile yüzlerce kamu personeli katılmıştır.

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Teknik Destek kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ tarafından hazırlanan “Altyapı Çalışmalarında İş Güvenliği Konusunda Kurumsal Kapasite Geliştirilmesi” Projesi firmamızca başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Aşağıdaki program kapsamında 3 gün süren eğitime 50 kişi katılmıştır.

• 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu

• 4857 sayılı iş kanununda çalışanların hakları

• Su, kanal ve atıksu arıtma işlerinde iş güvenliği

• İş güvenliğinde yöneticilerin yetki ve sorumlulukları

• İş güvenliğinde çalışanların sorumlulukları

• İş ekipmanlarının güvenli kullanımı

• İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması

• Kişisel koruyucu donanım malzemelerinin kullanımı

• Güvenlik ve sağlık işaretleri uygulamaları

• İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü

Proje Adı: OSMANELİ BELEDİYESİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİNİN AKREDİTE PERSONEL BELGELENDİRME KURULUŞU OLMASI İÇİN SİSTEM KURULMASI PROJESİ (TS EN ISO IEC 17024)

Eğitimin/Danışmanlığın Başlığı: AKREDİTE PERSONEL BELGELENDİRME KURULUŞU KURULMASI İÇİN SİSTEM OLUŞTURULMASI

Eğitimin/Danışmanlığın Yeri: BİLECİK-OSMANELİ

Proje 30 gün içerisinde başarıyla tamamlanmıştır.

Projede danışmanlarımızdan Görol Gökçimen görev almıştır.

 

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Teknik Destek Projesi kapsamında Hakkari Esnaf Ve Sanatkarları Odaları Birliği Projesi olan “5362 Sayılı Kanun Ve Mevzuatın Aktarımı” Eğitimi firmamızca Yüksekova’da başarıyla gerçekleştirilmiştir.Aşağıda yer alan program doğrultusunda yedi gün süren eğitime 25 kişi katılmıştır.

Eğitimin Konusu

5362 Sayılı Kanun Uygulaması EğitimiKonfederasyonun KuruluşuBirliklerin Kuruluşu

– Odaların Kuruluşu

-Odaların Çalışma bölgesi

-Odaların Organları

Sicil İşlemleri

-Kayıt için gerekli evraklar

Odaların Organları

-Üyelik şartları

Odaya Kayıt

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Teknik Destek Programı kapsamında Bursa/Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırlamış olduğu Duygu Yönetimi Eğitimi Eğiticimiz Psikoterapist, Uzman Klinik Psikolog Duygu ÇİLOĞLU tarafından başarıyla verilmiştir.Duygu Yönetimi Eğitimi’ne 40 kişi katılmıştır.Eğitimin amacı:BDT konusunda bilgi sahibi olmaları sağlanacak olup, grupla psikolojik danışma hizmetlerinde BDT’nin kullanımı ve özellikle Duygu Yönetimi konusunda uzmanlaşma sağlanması.

Danışmanlık ve Eğitim Konusu: Kurumlaşma/Yeniden Yapılanma; İş gücünün yetkinliğinin artırılması, Süreç Yönetimi ve İyileştirilmesi. Karabük: 2016 ULUSOYLAR bünyesinde yapılan Faaliyetler – Başta aile bireyleri, ortaklar olmak üzere yöneticiler ve çalışanların eğitiminin yapılması, – İnsan Kaynakları Yönetimi tanımlanması (Personel Envanterinin Çıkarılması, Ödül ve Disiplin Yönetmeliğinin Hazırlanması, Personel Seçme ve Yerleştirme Sisteminin Tanımlanması, Hizmet Sözleşmelerinin gözden geçirilmesi), – Müşteri memnuniyetinin ölçülmesi (Beklentilerin-eğilimlerin belirlenmesi) ve iyileştirme önerileri ile uygulamaları, – Süreçlerin Geliştirilmesi (Depo yönetimi, maliyet azaltma, müşteri şikayetini azaltma, satış artırma), – Başta aile bireyleri, ortaklar ve yöneticilerin Kişilik Testleri yapılacak ve sonuçlar Ortaklar Kuruluna raporlanması, – Belirlenen bu organizasyon yapısında (şeması) yer alan her pozisyonun iş analizleri yoluyla görev-yetki ve sorumluluk tanımlarının belirlenmesi/geliştirilmesi, – Kurumsallaşmaya ilişkin prosedür, talimat ve ilgili formlar geliştirilmesi, – Kurumsal Kimliğin Tanımlanması (vizyon-misyon-değerler-ilkeler, etik kodlar, kurallar, organizasyon ve yönetim yapısı) yazımı, paylaşılması ve uygulanması, – İletişim Becerilerinin Değerlendirilmesi ve Geliştirilmesi (Resmi ve Resmi olmayan iletişim ortamları), – Aile Anayasası’nın yazımı.

Esenlik Ltd. Şti.’nde “Ödül ve Disiplin Sistemi İle Bireysel Performans Değerlendirme Sistemi” kurulmasına yönelik Yönetim Danışmanlığı projemiz 15 Haziran 2016 tarihinde başlamış ve 30 Ağustos 2016 tarihinde son bulmuştur.

Bu süreçte, Esenlik Ltd. Şti.’nde toplam 8 (sekiz) adet Aksiyon Planı kapsamında 22 (yirmi iki) günlük çalışma ziyareti yapılmıştır. Ayrıca, danışmanın Ankara ofisinde yapılan çalışmalarla bu süreç yoğun bir şekilde desteklenmiştir.

GERÇEKLEŞMELER

• Ödül ve Disiplin Sistemi Yönetmeliğinin hazırlanması (32 sayfa),

• Bireysel Performans Değerlendirme Sistemi Yönetmeliğinin hazırlanması (28 sayfa),

• Danışman moderatörlüğünde Sistemin yazılım programının Esenlik Bilgi İşlem Müdürlüğünce hazırlanması,

• Altı ayrı grup halinde market personeline (kasiyer ve reyon) yönelik toplam altı gün Müşteri İlişkileri ve Müşteri Memnuniyeti Artırma Teknikleri Eğitimi verilmesi,

• Mağaza şeflerine yönelik bir gün süreyle Yönetim Becerilerini Artırma Teknikleri Eğitimi verilmesi,

• İdari personele Protokol ve Nezaket Kuralları Eğitimi verilmesi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Malatya Ekmek Gıda San. A.Ş. (MEGSAŞ) danışmanlık ve eğitim projemiz yapılan mutabakat gereği 01 Kasım 2016 tarihinde başlamış ve 30 Aralık 2016 tarihinde son bulmuştur. Bu proje ile aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmiştir.

Planlandığı gibi öncelikle yöneticilere yönelik olarak tasarlanan Yönetim ve Liderlik Eğitimi 01 Kasım 2016 tarihinde iki ayrı grup halinde gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu bu eğitim ile daha çok “yönetim becerilerinin geliştirilmesi ve süreç liderliğinin uygulanması” amaçlanmıştır. Özellikle “şirket süreçlerini KASÜMA (Kalite-Süre-Maliyet) optimizasyonunda iyileştirebilmenin en etkili yönteminin, her türlü üretim/hizmet için takımlar kurmak, takımları oluşturan personelde takım bilincini geliştirmek ve olası problemleri takımlar eliyle çözmek” yaklaşımı vurgulanmış ve yapılan iki etkinlikle katılımcıların takım oluşumu ve işletilmesindeki davranışları gözlemlenmiştir.

Satış Personeline yönelik olarak 2 ve 3 Kasım 2016 tarihlerinde Müşteri İlişkileri ve Müşteri Memnuniyeti Eğitimi iki ayrı gruba toplam altı saat verilmiştir.

Üretim Personeli için 2 ve 3 Kasım 2016 tarihlerinde tek grup halinde iki ayrı günde üçer saat olmak üzere toplam altı saat “İş Hayatında Profesyonellik ve İş Ahlakı Eğitimi” verilmiştir.

Eğitime katılan tüm personele “Katılım Sertifikası” verilmiştir.

Eğitimlerde interaktif yöntem ve tekniklerden soru-cevap, tartışma, rol canlandırma ve sunumlar kullanılarak etkileşimli bir öğrenme-öğretme ortamı oluşturulmuştur. Eğitimcinin (Dr. M. Naci ÇUHACI) sektörel deneyimi sebebiyle örneklemeler şirkete özgü olmuş ve ilgi çekmesi nedeniyle de iş yaşamından da anektodlar sunulmuştur.

Sayın Genel Müdürün isteği ve katılımcılar tarafından ilgi çekmesi sebebiyle de o anda eğitimde olan yöneticilere ve diğer idari personele Duygusal Zeka Testi ile Çalışma Davranışlarına Yönelik Kişilik Testi uygulanmıştır.

Şirket Anayasası (Kurumsal Kimlik El Kitabı), Bireysel Performans Değerlendirme Sistemi Yönetmeliği ve Ödül ve Disiplin Yönetmeliği hazırlanmıştır.

İş Analizlerine dayalı İş tanımları yazılmış; işlevsel ve yalın bir organizasyon şeması oluşturulmuştur.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ESENLİK İmar İnşaat Tic.Ltd.Şti.’nde Ödül ve Disiplin Sistemi İle Bireysel Performans Değerlendirme Sistemi  Kurulması Danışmanlığı Hizmetimiz başladı. Proje 16 Haziran-15 Ağustos 2016 arasında tamamlanacaktır. Projede Dr. M. Naci ÇUHACI danışman ve eğitimci olarak görev almaktadır.

ESENLİK bünyesinde yapılacak işler:

 • Ödül ve Disiplin Sistemi Kurulması Danışmanlığı Hizmeti,
 • Bireysel Performans Değerlendirme Sistemi Kurulması Danışmanlığı Hizmeti, (Sistemin yazılım programını ESENLİK Bilgi İşlem Müdürlüğü hazırlayacak ve işletecektir.)
 • Altı ayrı grup halinde kasiyer ve reyon elemanlarına yönelik toplam altı gün Müşteri İlişkileri ve Müşteri Memnuniyeti Artırma Teknikleri Eğitimi verilmesi
 • Mağaza şeflerine yönelik bir gün süreyle Yönetim Becerilerini Artırma Teknikleri Eğitimi verilmesi.

Söz konusu bu proje ile;

 • Esenlik Şti. çalışanlarının memnuniyet düzeyini arttırmak,
 • Çalışanların Esenlik’te çalışmaktan daha da gurur duymalarını sağlamak,
 • Tüm personelin çabalarını ortak bir amaca yönlendirerek çalışanların performansını dolayısıyla Şirketin performansını artırmak,
 • Çalışanların potansiyelini değerlendirmek, gelişme gerektiren yönleri ile ilgili eğitim ihtiyaçlarını belirlemek,
 • Çalışanların kariyer planlamasını düzenlemek, rotasyon ve disiplin kararlarını adil ve gerçekçi temellere dayandırmak,
 • Çalışanların başarılarının tanınması ve ödüllendirmek,
 • Yönetici ile diğer personel arasında etkin bir iletişim, anlayış ve güven ortamını oluşturmak.

amaçlanmaktadır.

IMG_4984 Esenlik merkez IMG_4944 IMG_4948

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2016 yılı Teknik Destek Programı’nda desteklenen; Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ve Argestar Danışmanlık Ltd.Şti. uzmanlarından Sayın Osman KARADAĞ tarafından verilen “Proje Döngüsü” Eğitimlerimiz başarıyla devam ediyor.

Gölbaşı ilçesinde görevli kamu personelinin katıldığı eğitim iki ayrı grup halinde ve her grup 5 Gün/30 saat olmak üzere toplam 10 gün/60 saat sürmektedir.

Proje Döngüsü Eğitimi

Yetkili makamca ya da katılımcılarca seçilecek iki ayrı projenin adım adım yazılması uygulaması:

Katılımcılar dört gruba ayrılarak uygulamalı Mantıksal Çerçeve Dokümanı, Faaliyet Planı ve Bütçe Tablosu hazırlanacak, Hibe Başvuru Formu Doldurulacak. Grupların tümüne aşamalı olarak önce teorik bilgi verilecek, sonra bu bilgi seçilmiş olan projelerin adım adım yazımı gerçekleştirilecektir. Grubun dörde ayrılması rekabeti artıracağı için katılımcıların uygulamalı eğitimden sağlayacağı yarar da artırılmış olacaktır. En başarılı projeyi yazan katılımcı grup üyelerine Şirketimiz yayını olan Proje Portföy Yönetimi kitabı hediye edilecektir.

Beş gün süreli uygulamalı eğitimin genel planı aşağıda olduğu gibidir:

1.Gün

Giriş ve Temel Tanımlar

Proje Döngü Yönetimi

Sorun Analizi

2.Gün

Hedef Analizi

Strateji Analizi

Genel Hedefler

3.Gün

Faaliyet ve Zaman Planlaması

Mantıksal Çerçeve Matrisi

Risk Analizi ve Varsayımlar

4.Gün

Başarı Göstergeleri

Kaynak Planlaması

İzleme ve Değerlendirme

Raporlama

Bütçeleme

5.Gün

Proje Yönetimi Organizasyon

Tedarik Yöntemleri

Örnek Proje Yazılması13445689_679871332151756_3225338540409824788_n

 

 

 

 

 

 

13407128_679871228818433_4016661391132803792_n

 

 

 

 

 

 

13419140_679871252151764_4264331506780477379_n

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2016 yılı Teknik Destek Programı’nda desteklenen; Nizip Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ve Argestar Danışmanlık Ltd.Şti tarafından verilen 30 saat süreli İşaret Dili ile Günlük Temel Konuşma Teknikleri Eğitimimiz başarıyla tamamlanmıştır. Nizip Kaymakamı Sayın Harun SARIFAKIOĞULLARI ile eğiticimiz Sayın Ayşegül Yıldırım a çok teşekkür ederiz. (more…)

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreterliği 2016 yılı Teknik Destek programı kapsamında desteklenen ve Güneydoğu Yönetim Danışmanları Derneği (Gaziantep) tarafından hazırlanan “Yönetim Danışmanları Mesleki Eğitim Projesi” Argestar Danışmanlık Ltd. (ÇevikŞirket) tarafından gerçekleştirilmiştir. (more…)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda Rapor Hazırlama ve Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personele yönelik olarak “Rapor Hazırlama ve Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi” Prof. Dr. Hikmet TİMUR ve Dr. M. Naci ÇUHACI tarafından verildi. (more…)

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2015 Yılı Teknik Destek Programı’nda desteklenen ve Van/Edremit Belediyesi’nce hazırlanan, Argestar Danışmanlık Ltd.Şti. tarafından verilen “Mali Yönetim Eğitimi”ne 14-16/03/2016 tarihleri arasında başarıyla tamamlandı. (more…)

Karacadağ Kalkınma Ajansı Eğitimi

Karacadağ Kalkınma Ajansı Eğitimi

Karacadağ Kalkınma Ajansı personeline yönelik olarak  “Çalışan Bağlılığı ve Memnuniyeti Eğitimi”  Dr. M. Naci ÇUHACI tarafından verilmektedir.

Çalışan Bağlılığı ve Memnuniyeti Eğitimi “Kendimizi anlamak, birbirimizi anlamak; “İçsel Motivasyon”; “İşe gelirken, yüreğini de getirmek”; “Kurumsal bağlılık enstrümanları”; “Takımyıldız” gibi anahtar kavram ve uygulamaların yer aldığı etkileşimli bir bilgi, birikim ve deneyim paylaşımını içermektedir.

Dr. M. Naci ÇUHACI tarafından Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik olarak “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Eğitimi” verildi. (more…)

TP PETROL DAĞITIM A.Ş.de Telefonda Etkili İletişim Eğitimi

TP PETROL DAĞITIM A.Ş.de “Telefonda Etkili İletişim Eğitimi” firmamızca gerçekleştirilmektedir.

 

Program içeriğinde aşağıdaki konular yer almaktadır;

 

 • Etkili İletişim
 • Telefonda iletişimin İş yaşamındaki yeri
 • Sözlü iletişim
 • Etkili konuşma ve dinleme
 • Telefon görüşmesinde genel kurallar
 • Telefonda iletişim zorlukları

TP PETROL DAĞITIM A.Ş.de Telefonda Etkili İletişim Eğitimi

Maliye Uzman Yardımcıları Bilimsel Araştırma Yöntemleri, Tez ve Rapor Yazma Teknikleri Eğitimi

Maliye Bakanlığı 2016 yılı Hizmet İçi Eğitim Planı kapsamında Merkez birimlerinde görevli 51 kişiden oluşan Maliye Uzman Yardımcılarına yönelik olarak Ulus Eğitim Merkezinde “Maliye Uzman Yardımcıları Bilimsel Araştırma Yöntemleri Tez ve Rapor Yazma Teknikleri Eğitimi” programı firmamızca gerçekleştirilmektedir.

 

Program içeriğinde aşağıdaki konular yer almaktadır;

 • Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Aşamaları
 • Tez ve Rapor Yazma Teknikleri,
 • Araştırmalarda Tablo, Şekil ve Grafiklerin Kullanımı
 • Kaynak Gösterme ve Dipnot Yazım Kuralları
 • Uygulama

 

Eğitimin verimliliğini değerlendirmek için,  katılımcılara;

Eğitimin ilk ders saatinde  “Ön Değerlendirme (Test)”, eğitimin son ders saatinde “Son Değerlendirme (Test)” yapılmaktadır.

 

Maliye Uzman Yardımcıları Bilimsel Araştırma Yöntemleri, Tez ve Rapor Yazma Teknikleri Eğitimi

Bakka_Logo_1

Bartın

 

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ‘nın 2015 Yılı Teknik Destek Projesi kapsamında desteklediği Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Kurumsallaşma ve İç Kontrol Eğitimimiz.

(more…)

Gelir İdaresi Başkanlığı merkez teşkilatında görevli Şube Müdürleri, Devlet Gelir Uzmanı, Devlet Gelir Uzman Yrd., Gelir Uzmanı ve Gelir Uzman Yrd.larından oluşan iki ayrı grup halinde her grup için bir gün olmak üzere toplam 2 (iki) günlük Kişisel Gelişim Eğitimi gerçekleştirilmiştir.

Etkili İletişim ve Empati Becerilerini Geliştirme, Beden Dili ve Etkili Sunum Teknikleri’ni kapsayan Kişisel Gelişim Eğitimini uzmanlarımızdan Dr. M. Naci ÇUHACI ve Prof.Dr. İsmail ÜSTEL vermiştir.

Yönetim Danışmanı, Koç ve Eğitimci Dr. M. Naci Çuhacı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı personeline iki ayrı grup halinde Sandıklı/Afyonkarahisar’da “Ekip Çalışması Eğitimi” vermiştir. Eğitime Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan çeşitli unvanlara sahip 106 kişi katılmıştır.
Eğitimde interaktif yöntem ve tekniklerden soru-cevap, tartışma, rol canlandırma, örnek olay, ortak akıl çalışmaları ve sunumlar ile birlikte izleyelim (video gösterisi) kullanılarak etkileşimli bir öğrenme-öğretme ortamı oluşturulmuştur.

Eğitim teknolojisi devreye sokulmuş, Powerpoint sunusu, yazı tahtası (flip-chart), bilgisayar ve projeksiyon cihazı tüm derslerde aktif olarak kullanılmıştır. Katılımcıların her birine Eğitim dokümanları verilmiştir.

Eğitim sonunda yapılan sınavda en yüksek not alan üç kişiye firmamızca hediyeler ödül olarak takdim edilmiştir.

Katılım Belgeleri ise eğitimin bitimini müteakip Müsteşar Yardımcısı Sayın Yunus Emre KARAOSMANOĞLU, eğiticilerimiz ve Personel Dairesi Sorumlularının iştirakiyle yapılan seronomide dağıtılmıştır.

Kalender Subay Orduevi’nde (İstanbul) hizmet kalitesinin daha da iyileştirilmesi ve misafirlerin memnuniyetini artırılabilmesi için personelin kişisel gelişimlerine yönelik düzenlediğimiz eğitimler başarıyla tamamlandı. Başta, Orduevi Müdürü Kd.Albay Güngör Sevgili olmak üzere ilgili personelin tümü gruplar halinde eğitime katılmıştır.

İlk gün “Kişisel Gelişim ve Motivasyon Eğitimi” verilmiştir. Daha sonra Etkili İletişim ve Beden Dili ile Misafir İlişkileri ve Misafir Memnuniyeti eğitimleri uygulamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Eğitimin beşinci gün, subay ve astsubaylara Yönetim ve Liderlik Eğitimi verilmiştir. Eğitim sonunda Orduevi Müdürü Kd.Albay Güngör Sevgili tarafından Eğitimci Dr. M. Naci Çuhacı’ya teşekkür belgesi ile plaket verilmiştir.

Kalender Subay Orduevi’nde (İstanbul) hizmet kalitesinin arttırılması ve personelin kişisel gelişimleri eğitimleri

Kalender Subay Orduevi’nde (İstanbul) hizmet kalitesinin arttırılması ve personelin kişisel gelişimleri eğitimleri

Kalender Subay Orduevi’nde (İstanbul) hizmet kalitesinin arttırılması ve personelin kişisel gelişimleri eğitimleri

Kalender Subay Orduevi’nde (İstanbul) hizmet kalitesinin arttırılması ve personelin kişisel gelişimleri eğitimleri

web1 web2 web3 web4 web5

web1 web2

web3 web4

Gaziantep Sosyal Güvenlik İl Müdürü Sayın Mehmet UZUN,  “hizmetkar olarak”  kurumumuzda “İnsan Odaklı Hizmet Anlayışı”nın yerleşmesi için personele öğrenme ve gelişim fırsatı sunmanın önem ve gereğine işaret etmiştir.

Bu bağlamda il ve ilçe merkezlerinde görevli tüm personelin üç ayrı grup halinde katıldığı eğitimde, “Motivasyon ve Verimli Çalışma” ile “Kişisel ve Kurumsal Temsil” konuları yer almaktadır. Yöneticiler için ise, ayrıca “Yönetim ve Liderlik” eğitimi verilmiştir.

21-24 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen eğitimi Argestar Danışmanlık Ltd. (ÇevikŞirket) Genel Müdürü Dr. M. Naci ÇUHACI vermiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu merkez ve taşra teşkilatında “İnsan Odaklı Hizmet Anlayışı”nın yerleşmesi için personele öğrenme ve gelişim fırsatı sunma aralıksız devam ediyor.

Bu sürece 2015 yılının son günlerinde Kilis’te katıldı. Kilis Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü personeli iki ayrı grup halinde  “Kişisel Gelişim ve Motivasyon” eğitimine katılmış olup, bu eğitimi 2008 yılından beri kuruma değer katan Dr. M. Naci ÇUHACI vermiştir.

 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN, PERSONELE YÖNELİK ‘KİŞİSEL GELİŞİM VE MOTİVASYON EĞİTİMİ’ DÜZENLENDİ (MEHMET ALİ DAĞ/KİLİS-İHA)

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN, PERSONELE YÖNELİK ‘KİŞİSEL GELİŞİM VE MOTİVASYON EĞİTİMİ’ DÜZENLENDİ (MEHMET ALİ DAĞ/KİLİS-İHA)

 

SGK PERSONELİNE KİŞİSEL GELİŞİM VE MOTİVASYON EĞİTİMİ

Das Lager Rulman Otomotiv San. ve Tic. A. Ş. ‘nin Eskişehir fabrikasında 5 Aralık 2015 tarihinde başlayan ISO/TS 16949 kapsamında başta ISO/TS 16949 Temel Eğitimi olmak üzere APQP, PPAP, FMEA, MSA, Proses ve Ürün Audit ile ISO 16949 İç Denetçi Eğitimleri başarıyla tamamlanmıştır.

Das Lager Rulman Otomotiv San. ve Tic. A. Ş. Das Lager Rulman Otomotiv San. ve Tic. A. Ş. ‘nin Eskişehir fabrikasında 5 Aralık 2015 tarihinde başlayan ISO/TS 16949 Temel Eğitimi

Diyanet İşleri Başkanlığı bürokratik-teknik-kişisel gelişim eğitimleri

Diyanet İşleri Başkanlığı bürokratik-teknik-kişisel gelişim eğitimleri

1996’dan beri birey, kurum ve toplumun gelişimi için geleceği tasarlamak ülküsü ile eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunan biz Argestar Danışmanlık Ltd. (ÇevikŞirket), Dr. M.Naci Çuhacı’nın yönetiminde yine yeniden Diyanet İşleri Başkanlığı uzman ve uzman yardımcılarına yönelik bürokratik-teknik-kişisel gelişim eğitimlerimiz Ankara’da başlamıştır.

Eğitim Programı kapsamında;
Halkla İlişkiler ve İletişim,
Stratejik Yönetim,
Problem Çözme Teknikleri
Zaman Yönetimi,
Çağdaş Yönetim Teknikleri,
Liderlik,
Kurum Kültürü,
Risk Yönetimi,
İş Süreçlerinin Yönetimi,
Proje Hazırlama ve Uygulama,
Stres Yönetimi,
Mesleki Doyum veya Tükenmişlik Hali,
Metin ve Söylem Analizi,
Araştırma Teknikleri,
Kompozisyon Yazma,
Protokol Kuralları,
Resmi Yazışma Usul ve Esasları,
Rapor Yazma Teknikleri,
Bütçe Planlaması ve Analitik Bütçe Hazırlama

yer almaktadır.

Alanya PTT A.Ş. Personel Geliştirme Semineri

 PTT A.Ş. Personel Geliştirme Semineri

PTT A.Ş. Genel Müdürlük personelinin katıldığı “Personel Geliştirme Semineri” programımız 9 Kasım -4 Aralık 2015 tarihleri arasında Alanya’da gerçekleştirilmiştir.

Dr. Mahmut Naci Çuhacı’nın yönetiminde Argestar Danışmanlık Ltd. (ÇevikŞirket)’in seçkin eğitimcilerinden Prof.Dr. İsmail Üstel’in de yer aldığı program sekiz ayrı gruba yönelik olarak toplam 192 saat sürmüştür.

Seminerde yer alan konular:
Duygu Durumu Yönetimi ve Pozitif Yaşam Becerileri; Etkin İletişim ve Sadakat Yaratan Diyalog; İtiraz Yöntemi ve İkna Sanatı; Kamu Adabı ve Protokol; Empati Ve Beden Dili; Stres ve Öfke Kontrolü; Profesyonel Hizmet; Kurum Kültürü ve PTT A.Ş.’li Olmak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü merkez ve bölge müdürlüklerinde görev yapan ilgili personele Balıkesir’de 03-05 Haziran 2015 tarihlerinde aşağıda yer alan içerik kapsamında “Yönetici Asistanlığı, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Eğitimi” verilmiştir.

YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI, BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK EĞİTİMİ

Artık günümüzde yeterli mesleki ve kültürel beceriler olmadan, yöneticinin sağ kolu olan ve yönetim sisteminin can alıcı noktasını oluşturan asistanlık mesleğini, tam anlamıyla yürütebilmek çok zordur. Bu açıdan asistanlık; sınırlı işleri yapan ve rastgele kazanılmış bir meslek değil, organizasyon içinde kendisine belirlenen görevleri yerine getirmenin yanı sıra bağlı bulunduğu yerde daha verimli bir çalışma ortamı kurmaya, belirli kuralları uygulamaktan öte, belirli hedeflere ulaşmaya yönelik önemli bir meslek haline gelmiştir.

Bu eğitim, yönetici asistanlarının, mevcut bilgilerini tazelemek ve çağdaş bir perspektif içerisinde kendilerini yenilemelerine imkan vermek amacıyla düzenlenmektedir.

İçerik

 • Modern Yöneticinin İhtiyaçları
 • Yönetici Asistanlığı kendi kendine koçluk (motivasyon-liderlik)
 • Yönetici Asistanlığı Nedir? Ne Değildir?
 • Asistanlıkta anlatım teknikleri ve iletişim
 • Asistanlıkta konuşma teknikleri
 • Asistanlıkta not, mesaj alma ve iletme
 • Asistanlıkta evrak denetimi
 • Asistanlıkta randevuların saptanması
 • Asistanlıkta protokol kuralları
 • Asistanlıkta konuk kabulleri: Tanıştırma, takdim ve teşrifatçılık
 • Resmi Yazışma ve Dosyalama Teknikleri
 • İş Takibi ve Organizasyon
 • Asistanlıkta toplantıların düzenlenmesi ve yönetimi
 • Asistan için kişisel gelişim stratejileri

Hazine Müsteşarlığı Strateji Geliştirme Birimi’nce 3- 5 Haziran 2015 tarihleri arasında Haymana’da Grannos Otelde düzenlenen eğitim programında yer alan;

 • Kurum içi iletişim,
 • Hedef belirleme – motivasyon,
 • Kurumsal kültür,
 • Yöneten ve yönetilen ilişkisi

konularını kapsayan Kişisel gelişim eğitimini Dr. Mahmut Naci Çuhacı vermiştir.

112 Acil Çağrı Merkezlerinde Görev Alacak Çağrı Karşılayıcı Personelin Meslek Eğitimi kapsamında Manisa, Muğla, Yozgat, Kahramanmaraş, Niğde, Balıkesir, Antalya, Kütahya, Sivas, Hatay, Ankara, Konya, Yalova, Kırşehir, Aydın, Kocaeli Ve Düzce İllerinde Görev Yapan “112 ACİL ÇAĞRI” merkezinde görevli 177 personele, 13-14 ve 15 Mayıs 2015 tarihlerinde Antalya’da Dr. Mahmut Naci ÇUHACI tarafından ANKÜSEM adına üç ayrı grup halinde “Şikayet Yönetimi Eğitimi” ile “Stres Yönetimi Eğitimi” verilmiştir.

 

KalDer’in Ankara Sheraton Oteli’nde düzenlediği İnsan Kaynakları Kongresine katılarak standımız açtık. Katılımcılar standımıza büyük bir ilgi gösterdiler. Her bir katılımcıya ikramların yanısıra katalog, Proje Portföy Yönetimi Kitabı, bloknot ve kalem hediye olarak verilmiştir.

Maliye Bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan Maliye Uzman Yardımcılarına yönelik olarak gerçekleştirilen bu eğitime dört ayrı grup halinde toplam 115 kişi katılmaktadır.

Eğitim Bakanlığa özgü  uygulamaları içermekte olup, her grup için 5 Gün, 30 Saat tasarlanmıştır.

Bu eğitim ile araştırma sürecini (sorunu belirleme, sorunla ilgili verileri toplama, verilerin analizi ve sonuçlarının yorumlanması) incelemek, belli başlı bilimsel araştırma yöntemlerini (deneysel yöntem, betimleme yöntemi, tarihi yöntem vd.) gözden geçirmek ve katılımcıların belirli bir konu hakkında araştırma yapabilmek için gereken literatür bulma, veri toplama, veri analizi ve verileri değerlendirme / yorumlama ve rapor yazma tekniklerinin öğretilmesi amaçlanmaktadır

Göreve Hazırlama Eğitimi (Yönetici Yetkinliklerinin Arttırılması); Liderlik ve Liderlik Becerilerini Geliştirme, Problem Çözme ve Karar Verme Teknikleri, Etkili İletişim Teknikleri, zaman ve Stres Yönetimi,  Takım Çalışması ve Protokol Kuralları konularını kapsamaktadır.

Eğitime toplam 2 grup halinde, 1.Grup 22 kişi (Personel Müdürü, Personel Müdür Yardımcısı) 2. Grup (Muhasebe Müdürü, Saymanlık Müdürü, Mal Müdürü) 50 kişi olmak üzere, toplam 72 kişi katılmaktadır.

Bu eğitim ile Maliye Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Personel Müdürü ve Personel Müdür Yardımcısı kadrolarına atanacak personel ile Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Muhasebe Müdürlüğü, Saymanlık Müdürlüğü ve Malmüdürlüğü sınavlarında başarılı olan personelin yönetici yetkinliklerinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Etkili İletişim Teknikleri, Stres Yönetimi, Zaman Yönetimi, Etkili Sunum Teknikleri, Liderlik, Takım Çalışması ve Protokol Kuralları konularını kapsamaktadır.

Aynı anda iki ayrı grup olmak üzere beş iş günü, 27 saat süren bu eğitime 132 Vergi Müfettiş Yardımcısı katılmaktadır.

Bu eğitimle katılımcıların, iletişim konusunda etkililiklerini artırmak, stresle baş etme ve zamanı etkin kullanma becerilerini artırmak, verimliliği artırmaya yönelik olarak da takım çalışması ve sunum teknikleri ile liderlik becerilerini geliştirmek amaçlanmaktadır.

KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMİ

Amaç :
Maliye Bakanlığı personelinin halkla ilişkiler ve iletişim konularında yetkinliklerini artırma, problem çözme ve pozitif düşünce becerileri kazandırma, motivasyon araçlarını bilme ve bunlardan yararlanma ile stresle baş edebilme konularında bilgi edinmek.

Katılacak Personel:
Maliye Bakanlığı Merkez ve taşra birimlerinde görev yapan Şef, Raportör, V.H.K.İ., Bilgisayar İşletmeni, Veznedar, Memur ve Teknik Personel.

Eğitim programı; Manavgat/Antalya’da 8 (sekiz) grup, 5’er iş günü olmak üzere; her grup 100 kişi olmak üzere toplam 800 kişiye verilecektir.

İçerik: :
a) Halkla İlişkiler ve İletişim (6 Saat)
b) Problem Çözme Becerileri (6 Saat)
c) Pozitif Düşünme Becerileri (3 Saat)
d) İş Yerinde Yüksek Motivasyon (6 Saat)
e) Stres Yönetimi (3 Saat)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatına yönelik olarak “Halkla İlişkiler ve İletişim” Eğitim Programı Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

Eğitimde uzmanlarımızdan Dr.M.Naci Çuhacı ve Prof.Dr.İsmail Üstel görev almıştır.

Programa dört ayrı grup katılmış olup, her grup 18 saat olmak üzere aşağıdaki konularda eğitim almıştır.

  • İletişim Becerileri ve Sözsüz İletişim
  • Kurum İçi İlişkiler ve Empati
  • Halkla İlişkiler
  • Farklı İnsan Kişilikleri ve Özellikleri
  • Çalışanların ve Kurumun İmajı
  • Kamusal Yaşamda Protokol ve Sosyal Davranış Kuralları
  • İkna Etme ve Çatışma Yönetimi
  • Stres ve Öfke Yönetimi

18 Mayıs – 27 Temmuz 2010 dönemini kapsayan Mysilo Tahıl Depolama Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Danışmanlığı Projesi Dr. M. Naci ÇUHACI’nın kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilmiştir.

27 Aksiyon Planını kapsayan projede aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Organizasyon-yönetim yapısının tanımlanması ile iş analizine dayalı olarak yöneticilerin görev-yetki-sorumluluk çerçevesinin belirlenmesi,

İnsan kaynakları yönetim sisteminin geliştirilmesi kapsamında eleman arama, şirkete çekme, seçme ve yerleştirme, ve şirkette tutabilme stratejileri geliştirilmiştir.

Eğitim ve geliştirme uygulamalarında  Değişim Yönetimi, Toplam Kalite Yönetimi, Hedeflerle Yönetim, İş Planı Yapma, Pazarlama ve Satış, 5S Endüstriyel Tertip-Düzenleme-Temizlik eğitimleri verilmiştir.

Süreç Yönetimi ve Süreç İyileştirilmesi kapsamında; öncelikle önemli süreçler olan Teknik, Üretim Planlama, Satınalma, ArGe, Tasarım ve Pazarlama-Satış süreçlerinin sahipleri belirlenerek ve Stratejik hedefler geliştirilmiş ve bu bağlamda Business Plans’lerinin (İş Planlarının) yapılarak süreç iyileştirme (üretim alanlarının düzenlenmesi, stok ve depo yönetimi; iş yapış süresi, müşteri şikayetlerinin azaltılması) çalışmalarına hız verilmiştir.

Danışmanlık ve eğitim sürecinde, “Kurumsallaşma Yönlendirme Ekibi”; “Sürpriz Kalite Yaratıcılık Ekibi”; “Süreç İyileştirme Ekibi” ve “5S Projesi Ekibi” oluşumuna Yönelik “Ortak Akıl” Çalışmaları ve uygulamaları yapılmıştır.

Bu kısa sürede yoğun bir çalışma programı uygulanmış ve sürdürülebilirliğin sağlanmasında personelde farkındalık oluşmuştur.

İKRAM Grup Şirketlerinde (İkram Hazır Beton İnşaat A.Ş. ve İkram Akaryakıt A.Ş.) (www.ikrambeton.com) KOSGEB destekli olarak ARGEstar Danışmanlık Ltd.Şti. ile yaptığımız Yönetim Danışmanlığı Projesi 15 Ocak-30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlanmasına karşılık kendi isteğimiz ile Projeye 31 Temmuz 2008 tarihine kadar devam edilmiştir.

Bu 7 aylık sürede, Dr.M.Naci ÇUHACI tarafından şirketimizde toplam 28 günlük bir çalışma yapılmıştır.

Bu kadar kısa bir sürede, İKRAM grup şirketlerinde kurumsallaşma sürecinde yaşanan değişim ve yenileşmeler daima olumlu yönde olmuştur. Bundan sonraki süreçte de olumlu gelişmelerin olacağı tabiidir.

Bu süreçte Mevcut Durum Analizi (Derinlemesine görüşme; Süreç izleme, Masabaşı çalışması; Şirket Yönetişim Yapısının irdelenmesi ve 2008 Yılı Hedefleri) yapılarak satınalmadan pazarlama ve satışa kadar tüm süreçlerimiz ele alınmıştır odaklı iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir.

Organizasyon ve Yönetim Yapımız analiz edilerek organizasyon şeması hazırlanmıştır. İş Analizi yapılarak otuzüç ayrı pozisyonun görev yeterlik tanımları oluşturularak bu konuda personel eğitimleri sağlanmıştır.

Reorganizasyon sonucu personel istihdamı sağlanmıştır. Kurumsal Kimlik El Kitabı hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur.

Yönetim Danışmanımız Dr.M.Naci ÇUHACI’ya teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Saygılarımızla,

Necip UYGUR
Ynt.Krl.Bşk. ve Genel Müdür
İkram Hazır Beton İnşaat San. Tic. A.Ş.
İKRAM Akaryakıt A.Ş.

18 Şubat 2009

Şirketimizde, 07 Kasım 2007 – 31 Ekim 2008 tarihleri arsında 12 ay süren Yönetim Danışmanlığı Projesi’nde Argestar Danışmanlık Ltd.Şti. (ÇevikŞirket) uzmanlarından Dr.M.Naci ÇUHACI görev almıştır.

Bu 12 aylık süre zarfında Alpena Yapı Elemanları Ltd. Şti.’nde (www.alpena.com.tr) toplam 50 Aksiyon Planı gerçekleştirilmiş ve 53 gün/1 adam mesai harcanmıştır.

Projede, ARGEstar Danışmanlık’a özgü “Beceri Karması Yöntemi©” uygulanmıştır. “Beceri Karması Yöntemi©” satır başlıkları ise şöyledir:

 1. İş Analizi
 2. Masabaşı Çalışması
 3. Gözlem
 4. Süreç İzlemi
 5. Derinlemesine Görüşme
 6. Odak Grup Çalışması
 7. Anket Uygulaması
 8. Gözden Geçirme Toplantısı
 9. Öngörü Konferansı

Yukarıda belirtilen yöntemin uygulanması sonucu sistem analizi yapılarak GANTT’a işlerlik kazandırılmıştır.

Proje, eğitim ve danışmanlık boyutlarında gerçekleştirilmiş olup, bunlar sırasıyla aşağıda özetlenmiştir.

1.Eğitim 
Bireysel gelişim, mesleki ve teknik eğitimler verilmiş ve bunların bir kısmı sertifikalandırılmıştır. Yönetim kademesine yönelik olarak “Yöneticilik-İletişim-Motivasyon” konularında derinlemesine görüşme yapılış olup, ihtiyaca göre bireysel eğitim verilmiştir.

Ayrıca, aşağıda yer alan konularda grup eğitimleri ve uygulamalar yapılmıştır.

 • Müşteri İlişkileri
 • Pazarlama ve Satış
 • Tahsilat Eğitimi (Ortak Akıl Toplantısı ve Müzakere Teknikleri)
 • Yıllık İş Hedefleri ve İş Planlarının Hazırlanması
 • İletişim Teknikleri ve İnsan İlişkileri
 • Yönetim ve Liderlik
 • Birey ve İş Kalitesi
 • Problem Çözme Teknikleri
 • Hedeflerle Yönetim
 • Astları Verimli Çalıştırma Teknikleri
 • 5S
 • Tahsilat problemi halinde yapılacak hukuksal uygulama, tahsilatta uyulması gereken idari ve hukuki kurallar

Eğitimler Video Gösterileri ile desteklenmiştir.
Ayrıca, odak grup çalışmaları kapsamında; Öngörü Konferansı (İş süreçlerimizi mükemmel hale getirerek şirketimizi, nasıl karlı ve verimli hale getirebiliriz? Bu kapsamda son 5 ayda neler yaptık ve bundan sonra neler yapmalıyız? sorularına cevap aranmıştır) yapılmıştır. Maliyet Azaltma Projesi gündeme getirilmiş ve çalışma yapılmıştır.

Yapılan bu eğitimler ve uygulamalar ile personelin yetkinliğinin arttırılması ve değişime olan direncin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Süreç iyileştirme; etkililik ve verimlilik kavramları ile ölçme-dokümantasyon-iletişim üzerinde yoğunlaşılmıştır.

2. Danışmanlık
Grup Şirketleri, Genel Müdürlük ve bağlı bölümlerin organizasyon şeması hazırlanmıştır.

Bunlar sırasıyla aşağıda listelenmiştir.
ORG-01 : ALPENA Grup Şirketleri Organizasyon Şeması
ORG-02 : ALPENA Banyo Dünyası Ltd.Şti. Organizasyon Şeması
ORG-03 : ALPENA Balkon Camlama Ltd.Şti. Organizasyon Şeması
ORG-04 : Finansman Müdürlüğü Organizasyon Şeması
ORG-05 : Muhasebe Müdürlüğü Organizasyon Şeması
ORG-06 : Siteler Şube Müdürlüğü Organizasyon Şeması
ORG-07 : Pazarlama ve Satış Müdürlüğü Organizasyon Şeması
ORG-08 : Lojistik Müdürlüğü Organizasyon Şeması
ORG-09 : Yönetici Asistanlığı Organizasyon Şeması

Yukarıda gösterilen organizasyonlarda ki pozisyonların iş analizine dayalı olarak görev yeterlilik tanımları yapılmıştır. Başka bir deyişle, pozisyonların görev, sorumluluk ve yetki çerçevesi ile iş yeterlilikleri yazılı hale getirilmiştir.

Stratejik şirket yapılandırılması kapsamında ihtiyaca yönelik olarak bazı talimatlar hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur.

Uygulamaya Konulan Talimatlar:

ALPENA Grup Şirketleri’nde mal ve hizmet satış ve tahsilatı ile ilgili olarak çağdaş ve katılımcı bir yönetim kültürü oluşturmak üzere Sürekli Gelişim Yönetiminin yerleşmesi için gerekli esas ve usulleri düzenlemek amacıyla;

 • TL001 Satış ve Tahsilat Talimatı hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur.
 • ALPENA Grup Şirketleri’nde müşteri, ziyaretçi, tedarikçi, taşeron ve/veya personelin yiyecek-içecek ihtiyaçlarını karşılamak ve buna ilişkin gerekli esas ve usulleri düzenlemek amacıyla TL003 Mutfak ve Yemekhane Talimatı hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur.
 • ALPENA Grup Şirketlerinde üretimi ya da satışı yapılan hammadde, yarı mamül ve mamül tüm malzemelerin depolama koşullarına uygun olarak saklanması, stok kontrollerinin yapılması, tertip, düzen ve temizlik ile ilgili gerekli esas ve usulleri düzenlemek amacıyla TL006 Depo Talimatı hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur.
 • Ayrıca, İletişim Formu, Stok Formu ve Toplantı Tutanağı Formu gibi bazı dokümanlar geliştirilmiştir.
 • ALPENA Grup Şirketleri’nin faaliyet gösterdiği her yerde ALPENA çalışanlarının uyması gereken kuralların ve prensiplerin anlaşılmasından ve uygulanmasından söz eden TL002 Kurumsal Kimlik Talimatı hazırlanmıştır.
 • ALPENA Grup Şirketleri’nde iş ve hizmetlerin proses, prosedür ve talimatlar doğrultusunda yürütülmesini sağlamak amacıyla, kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin işçilere öngördüğü ödevleri yerine getirmeyenlere, uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara, durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre uygulanacak disiplin cezaları ile işçilere ödül verme, çalışanlar tarafından ortaya konan bir buluşun veya çözümsüz kalınan problemlerin çözümü gibi konuların değerlendirilip, sonuçlandırılmasıyla yetkili ödül ve disiplin kurullarının oluşturulmasını, kurul üyelerinin görev sürelerini, görüşme ve karar usullerinin tespit edilmesini esas almak amacıyla TL004 Ödül ve Disiplin Talimatı hazırlanmıştır.
 • Diğer yandan; Öneri Sistemi (ALDÖS), Performans ve Prim Talimatı üzerine çalışmalara başlanmıştır. Stratejik Yönetim ve Stratejik Planlama yaklaşımı kapsamında “Hedeflerle ve Verilerle Yönetim Modeli” : Şirket bünyesinde, Hedeflerle ve Verilerle Yönetim Modeli uygulanabilmesi amacıyla salt satış/ciro hedeflerinden ziyade tüm süreçlerde verilere dayalı hedef belirleme çalışmalarına geçilmiş. Bu hedeflere ulaşacak yol haritası oluşturulması amacıyla İş Panları (Business Plans) şirketler çapında oluşturulmuştur.
 • Pazarlama ve satış sürecinde görevli personel Rut Yönetimi kapsamında Rut Planları yapılmış ve bu plan dahilinde izleme ve değerlendirme çalışmaları yapılmıştır. Bu rutların bazılarına bizzat katılınmış ve bu arada talep eden personele de danışmanlık ve eğitim desteği verilmiştir.

Sonuç olarak, Sistem analizinde belirlenen aksaklıkların önemli bir bölümü ortadan kaldırılmıştır. Şöyle ki;

 • Organizasyonel yapının yeterli hale getirilmesi için organizasyon şemaları oluşturulmuş ve ilişkiler ağı tanımlanmıştır.
 • Organizasyon yer alan yönetim kadrolarının iletişim, yönetim ve liderlik becerilerinin yetersizliğine yönelik bir dizi eğitimler gerçekleştirilmiştir.
 • Görev yeterlilik tanımları iş analizine dayalı olarak yapılmıştır.
 • Şirket yönetiminde Stratejik Yönetim ve Stratejik Planlama anlayışının yerleşmesi için stratejik hedeflerin belirlenmesine yönelik Hedeflerle ve Verilerle Yönetim Modeli uygulama aracı olan ve Rut Planlarından öte bir kavram olan İş Planları’nın oluşturulması sağlanmıştır.
 • Satış ve Tahsilat kontrol altına alınmış ve özellikle garantili satış yapılması yönünde özen gösterilmiştir.
 • Maliyet azaltıcı önlemler kapsamında daha duyarlı davranılmış ve stok yönetim bilinci gelişmiştir.
 • Şirket içi iletişim zayıflığı; haberleşmenin tek yönlü olması ve geri bildirim öğesinin işletilememesi gibi handikaplar azalmış ve gittikçe bu kapsam iyileşmeler olacaktır.
 • Yöneticilerde plan-programlama alışkanlıkları gittikçe artmaktadır.
 • “Takım Ruhu” bilinci gelişmiştir.
 • Çalışma ortamının yetersizliği tümüyle giderilmiştir.
 • Kalifiye personelin yetersizliği ortadan kalkmıştır.
 • Depo Stok Yönetim Sistemi’nin oluşturulmasına ve 5S Sistemi’ne yönelik uygulamalar başarıyla devam etmektedir.

Saygılarımızla,

17 Şubat 2009
Bülent İNAL
Genel Müdür

Şirketimiz AYDINLAR Yedek Parça A.Ş.’de ( www.aydturkey.com ) Argestar Danışmanlık Ltd.Şti. (ÇevikŞirket) danışmanlarından Dr. Mahmut Naci ÇUHACI ile başlayan Yönetim Danışmanlığı Projesi, 01 Şubat-31 Aralık 2007 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu 11 aylık süre zarfında Konya’da toplam 30 Aksiyon Planı gerçekleştirilmiş ve 91 gün/1 adam mesai harcanmıştır.

Proje kapsamında yer alan ve GANTT’ta belirtilen iş ve işlemler, gerek Şirketimiz. iş ortamında gerekse Ankara’da Argestar Danışmanlık ofisinde sürdürülen destekleyici çalışmalar kapsamında yapılmıştır.

Projede Argestar Danışmanlık’a özgü “Beceri Karması Yöntemi©” uygulanmıştır.

Proje eğitim, araştırma ve danışmanlık boyutlarında gerçekleştirilmiş olup, esasında stratejik şirket yapılandırılması gerçekleştirilmiştir.

Bunlar sırasıyla aşağıda özetlenmiştir.

1. Eğitim:Bireysel gelişim, mesleki ve teknik eğitimler verilmiş ve bunların bir kısmı sertifikalandırılmıştır. Yönetim kademesine yönelik olarak “Yöneticilik-İletişim-Motivasyon” konularında derinlemesine görüşme yapılmış olup, ihtiyaca göre bireysel eğitim verilmiştir.

Ayrıca, aşağıda yer alan konularda grup eğitimleri yapılmıştır.

 • Değişim Yönetimi
 • İletişim Teknikleri ve İnsan İlişkileri
 • Yönetim ve Liderlik
 • Strateji ve Hedeflerle Yönetim
 • Astları Verimli Çalıştırma Teknikleri
 • Ast-Üst İlişkileri
 • Mesleki Disiplin Anlayışı
 • 5S
 • Toplam Kalite Yönetimi
 • Süreç Yönetimi ve Süreç iyileştirme
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Bakım Eğitimi

Toplam Kalite ve 5S Eğitim uygulamaları Video-film gösterileri ile desteklenmiştir.

İşçilere yönelik olarak Kalite Müdürü tarafından tezgah başında eğitimler (Ölçü Aleti Kullanma, Teknik Resim Okuma, Seribaşı ve proses kontrol formu doldurma, Tezgah Kartı Doldurma, Uygunsuz Ürün Kontrolü) verilmiştir.

Yapılan tüm bu eğitimler ile değişime olan uyum sağlanmış; süreç iyileştirme; etkililik ve verimlilik kavramları ile ölçme-dokümantasyon-iletişim üzerinde yoğunlaşılmıştır. İşçiler bile, artık “rakamlar ile konuşmayı öğrendik”deme durumuna gelmiştir.

2. Araştırma:Personelin memnuniyeti ve iş ortamından beklentilerinin analiz edilmesi amacıyla İş Doyumu Anket çalışması yapılmış ve sonuçları üzerine düzeltici ve önleyici hizmetler geliştirilmiştir.

3. Danışmanlık:

 • Vizyon-misyon-değerler-ilkeler ve diğer mesleki disiplin kuralları ön çalışması yapılmıştır.
 • Üst ve Orta Kademe Yöneticilerin Görev, sorumluluk ve yetki çerçevesi çizilmiştir.
 • Uluslar arası standarda sahip yetkin üst ve orta kademe yönetici istihdamı sağlanmıştır.
 • Yatay-basık bir yapıyı içerecek şekilde organizasyon şeması hazırlanmış ve uygulamaya geçilmiştir.
 • AYD Öneri Sistemi (AYDÖS) hazırlanmıştır.
 • Disiplin ve Ödül Talimatı hazırlanmıştır.
 • Süreç Yönetimi ve Süreç iyileştirme eğitimleri sonrasında ve bazı odaklı iyileştirmeler (Focused Improvement) ile Kaizen çalışmaları yapılmıştır. Bu kapsamda Kalite Çemberleri sunuşları yapılmıştır.

Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Aparat geliştirme (örn: pul çakma, burc üzerine ek bir kalıp aparatı, salıncak sacının rotilin segman kanalına sıvanması, imalat süresini azaltacak diğer aparat geliştirme);
 • Çevrim süresinin kısaltılması (örn: mafsal tornalama, Kaba delik operasyonu, Dişi rotbaşı gövdesi kılavuz çekme, U-DRILL kullanma, eksantrik presle patlatma, deve boynu tornalama operasyonu);
 • Fire-ıskarta-hurda azaltılması;
 • Klavuz Çekme Operasyonu iyileştirilmesi;
 • Kalıp İşlem süresinin ve maliyetinin azaltılması;
 • Numune, Hurda ve Uygunsuzluk analizleri;
 • Hammadde karışıklığının önlenmesi;
 • Sıcak Çelik Dövme ekiplerinde duruş analizleri ve sürelerinin azaltılması;
 • İş kazalarının azaltılması;
 • Dövme çapaklarının azaltılması;
 • Uç artığı değerlendirmesi.

Ayrıca; tedarikçi geliştirme; satınalma sürecinin iyileştirilmesi; ISO 9001 KYS revize edilmesi ve prosedür ve talimatların yazılması; arızaların azaltılması gibi çalışmalar başlatılmıştır.

Dr.M.Naci ÇUHACI’ya teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Saygılarımızla,

25 Şubat 2009
Harun AYDIN
Genel Müdür

Özel Müjde Hastanesi’nde (www.mujdehastanesi.com.tr ) 01 Temmuz – 30 Aralık 2006 tarihleri arasında Yönetim Danışmanlık Hizmeti kapsamında aşağıda yer faaliyetler başarılı bir şekilde Yönetim Danışmanı Dr. M. Naci ÇUHACI’nın kolaylaştırıcılığında yerine getirilmiştir.

Kurumsal kimliğin tanımlanarak yönetim ve organizasyon yapının geliştirilmesi,
Tıbbi ve İdari Süreçlerin İyileştirilmesi (Süreçlerin tasarımı, süreç sahiplerinin görev-yetki-sorumluluklarının belirlenmesi; iç ve dış müşteri memnuniyetinin ölçülmesi sonucu önlemler alınması ile odaklı iyileştirmelerin yapılması),
İnsan Kaynağının yetkinliğinin artırılması (Mevcut personelin iletişim ve beden dili, yönetim ve liderlik, müşteri ilişkileri, takım çalışması, pazarlama ve kalite eğitimlerinin verilmesi,
ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi’nin kurularak, hastaneye ISO 9001:2000 KYS belgesinin alınması.

Dr. Kazım ŞAHİN
Yönetim Kurulu Üyesi- Strateji Geliştirme ve Kalite Direktörü
Yeni Doğuş Sağlık A.Ş.-Malatya

Proje Sahibi: Emniyet Genel Müdürlüğü – Eğitim Daire Başkanlığı

Proje Konusu: Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personelin Rütbelere ve Kıdeme Göre Hizmetiçi Eğitim Planlaması

Proje Tarihi: 12 Nisan – 12 Ekim 2005

Proje Özeti:

Bu çalışma, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personelinin Rütbelere ve Kıdeme Göre Hizmetiçi Eğitim Planlamasına esas olacak şekilde; polis amirleri için her rütbe, polis memurları için meslekte çalışma süreleri esas alınarak 0-5, 5-10, 10-15, 15 ve üstü olmak üzere, detay alt başlıklarıyla birlikte eğitim programlarının belirlenmesini amaçlamaktadır.

Problem
“21. Yüzyıl Türk Emniyet Teşkilatının sahip olduğu Branş Dışı Hizmetiçi Eğitim Sisteminin nasıl bir modele dayandırılması gerektiği” Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 28 Mart 2005 tarihli hizmet alım Teknik Şartnamesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, bu raporda ana problem sahası olarak ele alınmıştır.

Böylesi bir modelin geliştirilmesi süreci;

• Bilimsel yöntemin uygulanarak Emniyet Teşkilatının Eğitim Sisteminin analiz edilmesini,

• Analiz sonuçlarının; ilgili şartnamede de belirtildiği üzere, “Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelin, rütbelere ve kıdeme göre hizmetiçi eğitim planlanması”na temel oluşturacak bir dizi bilimsel analiz yönteminin işe koşulmasını,

• Analizler sonucu elde edilen bulguların birlikte değerlendirilerek Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelin, branşları dışında ihtiyacı olduğu belirlenen hizmetiçi eğitimlerin rütbelere ve kıdeme göre yeniden yapılanma olanaklarının belirlenmesini,

• Bu eğitimlerin ve önerilen yöntemin devamlılığının sağlanması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Sisteminin işleyişine yönelik özgün bir Modelin tanımlanması ve uygulanması basamaklarının gerçekleştirilmesini,

Sonuçta;  Emniyet Genel Müdürlüğünün Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelinin her rütbe ve kıdem-bekleme süresindeki yıllara göre hangi ortak eğitim konularında, ne kadar süreyle hizmetiçi eğitim alması gerektiği belirlenerek; (a) Rütbeli personel için her rütbenin gerektirdiği bilgi ve becerilerin kazandırılacağı eğitim programları, (b) Polis memurları için beşer yıllık dönemler halinde ihtiyaç duyulacak bilgi ve becerilerin kazandırılacağı eğitim programlarının planlanmasını içermektedir.

Bu nedenle, yukarıda ifade edilen ana probleme çözüm üretebilmek için bilimsel yönteme dayalı uygun veri toplayabilmek amacıyla aşağıdaki sorulara (alt problemler) raporun ilerleyen bölümlerinde yanıt aranmıştır.

• Emniyet Genel Müdürlüğünün Eğitim Sistemi nasıl bir modele dayanmaktadır?

• Uygulanan Eğitim Sistemi Emniyet Genel Müdürlüğünün görev ihtiyaçlarını karşılayan Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelin yetişmesini sağlayacak bir yapıda mıdır?

• Mevcut Eğitim Sisteminin aksayan yönleri nelerdir?

• Mevcut Eğitim Sisteminin daha iyi işlemesini sağlayacak olanaklar nelerdir?

• Emniyet Genel Müdürlüğünün Eğitim Sistemi için yeni ve özgün bir Modelinin geliştirilmesine gereklilik var mıdır? Varsa bu model nasıl olmalıdır?

Amaç
Türk Emniyet Teşkilatının her tür ve düzeydeki personelini yetiştiren tüm eğitimlerin ve bu eğitimlerin dayanağı olan görevlerin;

• Sistem yaklaşımı, Toplam Kalite Yönetimi felsefesi, çağdaş yönetim ve gelişim ilkelerini yansıtan bir model kapsamında branş dışı eğitim ihtiyacını belirlemeye dönük olarak analiz etmek,

• Analiz sonuçlarının Türk Emniyet Teşkilatının Eğitim Sistemine yansıtılmasını sağlamaya dönük durum tespiti yapmak,

• Eğitim sisteminde oluşan gelişme ve yeniliklerin Türk Emniyet Teşkilatının eğitimle ilgili diğer birim ve teşkilatları üzerindeki etkisine göre yeni eğitim programları önermek;

• 21. Yüzyılın ve yakın gelecekte üyesi olunacağı beklenen Avrupa Birliği normlarında çağdaş Türk Emniyet Teşkilatı Eğitim Sisteminin işleyişine katkı sağlayacak sürdürülebilir ve geliştirilebilir model önerisinde bulunmaktır.

Veri Toplama ve Çözümleme Yöntemleri
Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personelin Rütbelere ve Kıdeme Göre Hizmetiçi Eğitim Planlamasına esas oluşturacak eğitim ihtiyaçlarının analiz edilmesinde ARGESTAR uzmanlarının geliştirmiş oldukları ve ARGESTAR’a ait özgün bir yöntem olan “Beceri Karması Yöntemi” uygulanmış olup, bu yöntem ile göreve ilişkin işlemlerin tam, hatasız ve zamanında gerçekleştirilmesini sağlamaya dönük, unvan/unvanlara bağlı mevcut görev tanımlarındaki işlemlere ilave olarak Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personelin Rütbelere ve Kıdeme Göre eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi için analiz yapılması amaçlanmıştır. Yöntemin temelinde, gerçek görev ortamının zorunlu kıldığı koşullara göre gerekli ilave eğitim içeriğinin tasarlanarak, uygun eğitim ortamında personele kazandırılması için Hizmetiçi eğitim planlamalarına esas olacak şekilde eğitim programlarının belirlenmesi yer almaktadır.

Beceri Karması Yöntemi’ne ilişkin açıklamalar ve işlem basamakları aşağıda sıralanmıştır.

1) Masa başı Çalışması (Görev Tanımlarına İlişkin Mevzuatın İncelenmesi),
2) Kurum İçi Uzman Görüşü Alınması (Derinlemesine Görüşme),
3) Gözden Geçirme Toplantısı (Odak grup Çalışması),
4) Üst Yönetim-Ortak Akıl Toplantısı,
5) Öngörü Konferansı,
6) Anket Uygulaması

Şirketimizde (www.greyder.com) 22/12/2004 – 06/08/2005 tarihleri arasında KOSGEB’den destekli olarak gerçekleştirilen Yönetim Danışmanlığı Projesi’nde, o zamanki adı ARGE Danışmanlık Ltd.Şti. olan ARGESTAR Danışmanlık Ltd.Şti. ve bu şirketin uzmanı olan Dr.M.Naci ÇUHACI ile çalışılmıştır.

Şirketimiz, bünyesinde Yönetim ve Organizasyon Yapısının geliştirilmesi, Süreç Yönetimi ve İyileştirilmesi, İnsan kaynakları Yönetim Sistemi ile 5S Endüstriyel Tertip-Düzenleme-Temizlik Sisteminin kurulmasını içeren bu proje, KOSGEB İş Planı çerçevesinde yürütülmüş ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu projede emeği geçen Dr.M.Naci ÇUHACI’ya ve ARGESTAR Danışmanlık Ltd.Şti.’ne teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Saygılarımızla,
03 Mart 2009

Süreyya KAVLU
Genel Müdür KAVSAN Ayakkabı San. ve Tic. Ltd. (Greyder Ayakkabı-Bot)

Şirketimizde (www.iremgida.com) 10/12/2004-08/07/2005 tarihleri arasında KOSGEB’den destekli olarak gerçekleştirilen Yönetim Danışmanlığı Projesi’nde o zamanki adı ARGE Danışmanlık Ltd.Şti. olan ARGESTAR Danışmanlık Ltd.Şti. ve bu şirketin uzmanı olan Dr. M. Naci ÇUHACI görev almıştır.

Şirketimiz bünyesinde Yönetim ve Organizasyon Yapısının geliştirilmesi, Süreç Yönetimi ve İyileştirilmesini kapsayan hizmet KOSGEB İş Planı çerçevesinde yürütülmüş ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Bu projede emeği geçen Dr.M.Naci ÇUHACI’ya ve ARGESTAR Danışmanlık Ltd.Şti.’ne teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Saygılarımızla,

07 Mart 2009

Ahmet EVLİYAOĞLU

Şirket Müdürü

Özev Un ve Unlu Mamuller Gıda San. Tic. Ltd. Şti. (İREM Unlu Mamuller)

Alçı ve alçı bazlı hafif inşaat sistemleri alanında Dünya lideri olan BPB Gypsum’a ait BPB Rigips-Türkiye şirketimizde;

2003 yılında başlayan değişim yolculuğunda İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi’nin Kurulması;
Şubat 2004-Ocak 2005 tarihleri arasında ise 5S Endüstriyel Tertip, Düzen ve Temizlik&İşyeri Organizasyonu yönetim danışmanlığı yapan Dr. M. Naci ÇUHACI’ya şirketimize kazandırdıkları kurumsal değişim ve gelişim için çok teşekkür ederiz.

Dünya Klasında Üretim (World Class Manufacturing) Modelinin alt yapısını oluşturan 5S Projesi’nde, odaklı iyileştirmelerin yapılması, her türlü ekipman, malzeme, araç ve gerecin tanımlı hale getirilmesi ve bunların ait oldukları yerlerine yerleştirilmeleri, düzen ve temizliğin sağlanması, iş standartlarının oluşturulması, iş güvenliğinin etkinlikle sağlanarak muhtemel tehlikelerin daha kolay önlenebileceği çıkabilecek problemlerin daha kolay çözümlenebileceği düzenli ve sağlıklı bir yapılanmanın oluşturulması, çalışan memnuniyetinin artırılması, çalışanların şirkete olan güvenlerinin artması, işletme içinde huzur dolu ve güler yüzlü bir ortamın oluşturulması ile piyasada daha çok prestij ve itibar kazanılması gibi başarılı sonuçlara Dr. M. Naci ÇUHACI’nın danışmanlığında Şirketimiz ekibi ile ulaşılmıştır.

Saygılarımızla,
Ankara: 05 Ocak 2005
Mehmet TUNAMAN
Genel Müdür

PSL Elektronik (Fiberli) Ltd. Şti.’nde (http://www.fiberli.com.tr/ ) 5S Eğitimi uygulamalı olarak Dr. Mahmut Naci ÇUHACI tarafından verilmiştir.

‘S’ ile başlayan 5 Japonca kelimenin bir ifadesi olan 5S, çalışma alanının temiz, düzenli ve amaca uygun biçime sokulması için uygulanan bir Toplam Kalite tekniği olup; çalışanların işyerindeki gereksizleri ayıklamalarını, gereklileri kolay ulaşabilecekleri şekilde düzenlemelerini, makinayı, çevresini, kullanılan aletleri temiz tutmalarını, standartlara uymalarını ve sahiplenmelerini sağlar.

5S’in temel amacı çalışma ortamını iyileştirmektir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı personeline yönelik olarak Dr. Mahmut Naci ÇUHACI tarafından 19 Mart 2015 tarihinde saat 09.30-16.30 arasında Etkili Sunuş Eğitimi verilecektir.

Eğitimde aşağıdaki konular yer almaktadır.

ETKİLİ SUNUŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Etkili bir sunuş yapmak, bireyin sorumluluklarının en heyecan verici yönlerinden birisidir. Çeşitli yöntem ve teknikleri kullanarak dinamik bir sunumla dinleyicilerin ilgisini ayakta tutabilen bir yönetici, dinleyenleri sunuş amaçlarına ulaştırmada daha başarılı olur.

Günümüzde öğrenilen en önemli sırların başında, insanları ikna ve mutlu ya da tatminsiz ve kırgın etmenin söylenenlerle değil, söyleniş ve sunuş tarzı ile başarıldığı gelmektedir.

Bu eğitim ile; katılımcılara başarılı ve etkili sunuşlar için nasıl hazırlanmak gerektiği, coşkunun ölçüsü ile dinleyicilerin ilgisini yüksekte tutma ve konuya iştirak ettirme teknikleri ile sunuş materyali hazırlama becerilerini kazandırmak amaçlanmaktadır.

Programdaki Konular: 

 • Sunuş nedir, çeşitleri ve amaçları
 • Sunuş hataları
 • Hazırlıklar ve sunuşu planlama
 • “Sahne unsurları”nın düzenlenmesi
 • Dikkat çekmek, ilgi uyandırmak, sunulanı arzu ettirmek (” Hişt ” seçenekleri gibi)
 • Sahne korkusunu yenebilmek
 • Etkili sunuş için bazı ipuçları
 • Sunuşu destekleyici materyaller ve tasarım ilkeleri
 • Birlikte oynayalım (katılımcı sunuşları)
 • Birlikte izleyelim (gözlem)

Eğitim Yeri: Bakanlık Personel Başkanlığı Toplantı Salonu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’nda Denetimde İletişim Teknikleri Eğitimi

KKK Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’nda Denetimde İletişim Teknikleri Eğitimi Dr.Mahmut Naci ÇUHACI tarafından eğitime katılan albaylara verilmiştir.

Eğitimde;

 • Genel İletişim
 • Yönetim ve İletişimde İnanış ve Varsayımlar
 • 21.yy İnsangücü Profili
 • Değişen Dünya ve İK
 • Denetlemelerde İletişim Dili
 • İletişimde “Anlamak” ve “Anlayış”
 • Etkin Dinleme
 • Denetimde Empatik İletişim
 • Motive Edici İletişim
 • Denetimde Eleştiri (Uzlaşı Dostu Eleştiri)
 • İletişim Engelleri
 • “Ortak Akıl” Çalışması- Work-shop

konuları ele alınmıştır.

Bilkent Holding Tepe Betopan A.Ş. Ankara, ASO 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde yerleşik tepePAN Fabrikasında mavi yakalılara yönelik “Kişisel Keşif, Bireysel Kalite, Kişisel Gelişim, Kurumsal Gelişim ve Süreç İyileştirme” modüllerinden oluşan “Yol Arkadaşım Projesi” tamamlandı.

“Yol Arkadaşım Projesi” ile sürekli eğitim felsefesini firma içinde yaygınlaştırmak, mevcut ve istihdam edilecek insangücünün niteliğini geliştirmek ve kurum kültürüne katkı sağlayarak “biz” bilincini oluşturmayı amaçlanmaktadır.

Eğitim Konuları
Modül 1 Kişisel Keşif
Kendini Anlamak, Birbirimizi Anlamak
İnsan İlişkileri ve Empatik İletişim

Modül 2 Bireysel Kalite
Bireysel Kalite Sorumluluğu
İş Yaşamında Profesyonel Davranış

Modül 3 Kişisel Gelişim
Stres ve Öfke Yönetimi
İşe Gelirken Yüreğini de Getirmek

Modül 4 Kurumsal Gelişim
Problem Çözme Teknikleri
“Ben”den “Biz”e Yolculuk – Kalite Çemberleri

Modül 5 Süreç İyileştirme
5S ve Toplam Kalite Yönetimi
Kaizen

Yöntem – Yaklaşım Modüllerde yer alan her bir eğitimin süresi 2 saattir. Modüller birbiri üzerine inşa edilmiştir. Bir başka deyişle birinci modül eğitimleri tamamlanmadan ikinci modüle geçilmeyecektir. Buna göre altı aylık bir eğitim süreci önerilmektedir. Ayda dört kez eğitim yapılacaktır. Her modülün uygulanması sonrasında bir “Ara Değerlendirme Atölye Çalışması” yapılacaktır. Böylece, o zamana kadar gerçekleştirilmiş olan eğitimin değerlendirilmesi, şirketin “psiko-sosyal iklimi”nin gözden geçirilmesi ve geri kalan sürenin akılcı kullanımına yönelik önerilerin formülasyonu mümkün olabilecektir.

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü personeline yöneik olan Protokol Ve Nezaket Kuralları Eğitimi Ankara/Bilkent Otel’de gerçekleştirildi.

Dr. Mahmut Naci ÇUHACI’nın eğitimci olarak görev aldığı Protokol ve Nezaket Kuralları eğitiminin amacı;

Kurumlarda gerek yöneticilerin gerekse diğer personelin protokol ve nezaket kurallarına uymaları, yönetimde “temsil” niteliklerinin doğal ve yasal gereğidir. Keza her personel, kurumunu her yerde ve her zaman, üçüncü şahıslara karşı temsil eden kişidir. Temsil niteliği de, her kişide aranan en önemli niteliktir. Ancak, “temsil” niteliği en çok protokol ve nezaket kurallarıyla ortaya çıkar. Bu nedenle, yönetimde protokol ve nezaket kuralları, personelin temsil nitelikleri yönünden oldukça önemlidir. Keza, kurumunu olumlu ve başarılı temsil edemeyen birey, çok çalışkan ve çok iyi de olsa, dış çevre tarafından daima olumsuz değerlendirilir.

Bu nedenle bu eğitimde, katılımcılara protokol ve nezaket kurallarını iyi bilmeleri, kurumsal ve kurumlar arası ilişkilerde bu kurallara uymalarını kolaylaştırmak için temel bilgiler vermektir.

Adana Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde insan odaklı hizmet anlayışı ve uygulaması kapsamında kişisel gelişim eğitimleri tamamlandı.

Ülkemizde, Emekli Sandığı, SSK ve BAĞKUR sosyal güvenlik hizmetlerinin SGK çatısı altında toplanmasından sonra daha etkin, daha hızlı, daha kaliteli ve daha verimli uygulanabilmesi ve böylece vatandaş memnuniyetinin en üst düzeye çıkartılabilmesi amacıyla Adana Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tüm personeline kişisel gelişim eğitimleri tasarlanmıştır.

Başta Sosyal Güvenlik Kurumu olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları yöneticilerine ve memurlarına eğitimler veren Argestar Danışmanlık Ltd. Şti. (ÇevikŞirket) Genel Müdürü, Eğitimci ve Yönetim Danışmanı olan Dr. M. Naci ÇUHACI’nın verdiği kişisel gelişim eğitiminde Kendini Anlamak, Birbirimizi Anlamak; Etkili İletişim Kurabilme; Hizmet Süreçlerini İyileştirme Teknikleri; Ekip Çalışması: “Ben”den ”Biz”e Yolculuk konuları yer almaktadır.

Bu kapsamda, on gün süre ile aşağı yukarı 650 kişiden oluşan Adana Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü personeli beş ayrı grup halinde ve her grup oniki saat olmak üzere Kişisel Gelişim Eğitimi almıştır.

İl Müdürü Sayın Kaşif KILIÇ, yaptığı konuşmada; dünyada gelişmelerin yanı sıra hükümetimizin -insan odaklı- hizmet uygulamasının yaygınlaştırılması maksadıyla insan kaynağına ve teknolojiye büyük yatırım yapmaktadır. Bu bağlamda, daha önce Dr. M. Naci ÇUHACI’dan üst düzey yöneticiler olarak ve illerinde eğitim aldıklarını ve çok faydalandıklarını belirterek, bu eğitimlerin tüm personele de verilmesinin gerektiğinin altını çizmiştir.

Sayın KILIÇ; “SGK olarak insanımıza ve personelimize önem ve değer veriyoruz. Bu kapsamda insan kaynağımızın yeterliliklerinin daha da arttırılarak “vatandaş odaklı hizmet” anlayışının ve uygulamasının daha da iyileştireceğiz” dedi.

T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin (URGE) Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Trabzon Kuyumculuk Sektörü Dünyaya Açılıyor” projesi kapsamında, Trabzon’daki kuyumculara yönelik “Kurumsallaşma” eğitimi verilmiştir.

Bahse konu eğitim hizmetini Dr. M. Naci ÇUHACI vermiş olup, eğitim programı içeriği aşağıda yer almaktadır.

AİLE ŞİRKETLERİNDE KURUMSALLAŞMA EĞİTİMİ

 • Aile Şirketlerinin Temel Özellikleri ve Sorunları
 • Kurumsallaşma ve Kurumsal Yönetim Nedir? Aile Şirketlerinde Kurumsal Yönetim
 • Aile Şirketlerinde Kurumsal Yönetim İlke ve Fonksiyonları
 • İş tanımları ve Şirket Organizasyon şeması
 • Süreç sahiplerinin hedefleri ve eğitimi
 • Aile ve Şirket Anayasası
 • Kurumsal yönetim ve İç denetim, İç kontrol ve Risk Yönetimi
 • BASEL II ve Kurumsal Yönetim Açısından Önemi
 • Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Kurumsal yönetim

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda “Kurumsal İş Süreçlerinde Yenilikçi Yaklaşımlar” konulu Semineri Dr. M. Naci Çuhacı verilmiştir.

PTT A.Ş. insan kaynaklarının yetkinliğine 2006 yılından beri değer katan firmamız, Ege Üniversitesi ile işbirliği yaparak PTT Genel Müdürlüğü’nde görevli Şube Müdürü, Teknik Müdür, Başmüdürlüklere bağlı PTT Merkez Müdürlüklerinde görevli Merkez Müdürü ünvanında asil ya da vekil olarak görev yapan personel ile KKTC Posta Dairesi Müdürlüğünde görevli Bölge Sorumlusu ve Bölge Amiri ünvanlarında görevli personele yönelik olarak 12 ayrı grup halinde yaklaşık 1280 kişiye “Protokol Kuralları ve Etkili İletişim Eğitimi” verilmiştir.

Program kapsamı;

 • Yöneticilikte Etkili İletişim
 • Problem Çözme Teknikleri
 • Protokol Kuralları
 • Toplantı Yönetimi
 • Stresle Başa Çıkma ve Stres Yönetimi
 • Değişim Yönetimi
 • Zaman Yönetimi
 • Ölçme, Analiz ve Değerlendirme
 • İletişim Çatışmaları ve Empati

Kuşadası/Aydın’da gerçekleştirdiğimiz bu eğitim her grup için 27 saattir. Böylece 12 grup toplam 324 saat eğitime katılmıştır.

Dr. M. Naci ÇUHACI’nın eğitici olarak görev aldığı “Çağdaş Yönetim Teknikleri ” ile “Sosyal Davranışlar ve Protokol Kuralları” konularını kapsayan Kişisel Gelişim ve Yönetici Eğitimi, İl Müdürlüğündeki yöneticilere iki ayrı grup halinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Uzmanlarımızdan Dr. M. Naci ÇUHACI’nın birinci grupta, Prof.Dr.Hikmet TİMUR’un ise ikinci grupta eğitici olarak görev aldığı “Müzakere Teknikleri ” eğitimi Aselsan-Ankara’da farklı tarihlerde iki ayrı grup halinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

MÜZAKERE TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

İçerik

I. Müzakerenin Tanımı ve Amacı

II.Müzakerelerin Amaçlar Acısından Tasnifi
a)Zarar verici amaçlı müzakereler
b)Rekabetci müzakereler
c)Birleştirici müzakereler
d)Kendine odaklı müzakereler
e)Savunma amaçlı müzakereler

III.Etkin Müzakerecinin Özellikleri
IV. Müzakereci Tipleri
a)Yumuşak müzakereci tipi
b)Sert müzakereci tipi

V. Müzakerecinin Başarısını Etkileyen Etmenler
a)Güç
i.Rekabet gücü
ii.Yasal güç
iii.Risk alma gücü
iv.Ekibine inanma gücü
v.Israrcı olma gücü
b)Zaman
c)Bilgi

VI. Müzakerelerde İzlenmesi Gereken Temel İlkeler

Beşiktaş Likid Denizcilik Taşımacılık A.Ş.’de eğitim

Uzmanlarımızdan Prof.Dr.İsmail Üstel’in eğitici olarak görev aldığı “Zaman Kullanımı Yönetimi” eğitimi Beşiktaş Likid Denizcilik Taşımacılık A.Ş. – İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Maliye Bakanlığı üst kademe personelinin belirlenen güncel konularda bilgilendirilmesi ile kendi aralarında bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları hedeflenen eğitime; Bakanlık Merkez teşkilatında görev yapan; Genel Müdür Yardımcısı, Başkan Yardımcısı, Hukuk Müşaviri, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı, Grup Başkanı (VDK) ve Daire Başkanı unvanlı üst kademe yöneticileri, Taşra teşkilatında görev yapan Defterdar unvanlı üst kademe yöneticileri veya bu unvana atama yapılmamış ise vekalet eden Defterdar Yardımcısı unvanlı üst kademe yöneticileri katılmıştır.

Manavgat/Antalya’da gerçekleştirilen dört ayrı gruba yönelik bu eğitim dört haftalık sürede başarıyla tamamlanmıştır.

Eğitimlerde aşağıdaki konular yer almıştır.

 • Mobbing
 • Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği
 • Yetenek Yönetimi

Sosyal Güvenlik Kurumu insan kaynaklarının yetkinliklerinin arttırılması kapsamında, Sayın Kaşif KILIÇ’ın Şanlıurfa’ya Sosyal Güvenlik İl Müdürü olarak atanmasından sonra insan kaynağına yatırım yapılmaya başlanmıştır. Böylece, “İnsan Odaklı Hizmet Anlayışı”nın kurumda yerleşmesi amaçlanmaktadır.

Son yıllarda firmamızca düzenlenen eğitimler:

“Pozitif Düşünce”, “Etkili İletişim”, “Ben’den Biz’e Yolculuk”, “Kurumsal Bağlılık” konularını kapsayan Kişisel Gelişim Eğitimi verilmiştir.

Bu eğitimin etkin ve verimli geçmesinden sonra Öğrenme ve Gelişim Yolculuğuna devam eden Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde “İş Yaşamında Profesyonellik ve Etkili İnsan Olmak” ile “Hizmet Süreçlerini İyileştirme Teknikleri” konularında bilgi, birikim ve deneyim paylaşımında bulunulmuştur.

İl ve ilçe merkezlerinde görevli tüm personelin iki ayrı grup halinde katıldığı eğitim, her grup için toplam iki gün sürmüştür.

23-26 Haziran 2014 tarihlerinde ise Stres ve Öfke Yönetimi, Özgüven Geliştirme ile Çağdaş Yönetim Teknikleri eğitimleri gerçekleştirilmiştir.

1998 Yılı’ndan beri Türkiye Şeker Fabrikaları insan kaynaklarına değer katmaya devam ediyoruz.

2015 YILI EĞİTİMLERİMİZ

Verimlilik ve Zaman Yönetimi, Planlı Çalışma (Ereğli: 28-30 Nisan 2015)
Verimlilik ve Zaman Yönetimi, Planlı Çalışma (Ereğli: 26-28 Mayıs 2015)
İletişim İnsan ilişkileri ve Takım Çalışması (Eskişehir: 02-04 Haziran 2015)
Motivasyon, Pozitif Yaşam Becerileri (iki ayrı paralel grup) (Erdek: 12-14 Haziran 2015)

2014 YILI EĞİTİMLERİMİZ

Yöneticilik- Afyonkarahisar Şeker Fabrikası (13-15 Mayıs 2014)
Vergi Yasalarındaki Son Düzenlemeler – Afyonkarahisar Şeker Fabrikası (21-23 Mayıs 2014)
İletişim, İnsan İlişkileri ve Takım Çalışması – Eskişehir Şeker Fabrikası (3-5 Haziran 2014)
Stres Yöntemi ve Stresle Başa Çıkmanın Yolları- Afyonkarahisar Şeker Fabrikası (3-5 Haziran 2014)
Sosyal Davranış ve Protokol (İç Hizmetler Şefleri için)- Afyonkarahisar Şeker Fabrikası (10-12 Haziran 2014)
Sosyal Davranış ve Protokol (Haberleşme Şefleri için) – Afyonkarahisar Şeker Fabrikası (17-19 Haziran 2014)

“Öfke Kontrolü, Stres Yönetimi ve Duygusal Zeka” konularını kapsayan İletişim – İlişki Yönetimi Eğitim programına Büyükşehir Belediyesi çeşitli birimlerinde görev yapan personelden oluşan 12 ayrı grup katılmıştır.

Her grup iki gün eğitim almıştır.

Eğiticiler; Prof. Dr. Hüseyin BAŞAR ve Dr. M. Naci ÇUHACI

TKGRUP – ELKO Elektrik A.Ş.’de aşağıdaki konularda öncelikle yönetim kademesi olmak üzere beyaz yakalılara yönelik eğitimlerimiz tamamlanmıştır.

Protokol Kuralları, Etkili İletişim Teknikleri, Stres ve Öfke Kontrolü, Pazarlama ve Satış Teknikleri, Japon Tekniği: 5S, Etkili Sunum Teknikleri, Rapor Yazma, Toplantı ve Zaman Yönetimi, Takım Çalışması, Personeli Etkili ve Verimli Çalıştırma Teknikleri, Liderlik.

2005 yılından beri Maliye Bakanlığı insan kaynaklarının geliştirilmesine katkı sağlayan firmamız Maliye Yüksek Eğitim Merkezi Başkanlığınca düzenlenen aşağıdaki eğitimlerde uzman kadrosu ile görev almıştır.

YÖNETİCİ YETKİNLİKLERİNİ ARTIRMA EĞİTİMİ

Amaç :
Maliye Bakanlığı taşra teşkilatında görev yapan Müdür Yardımcısı ünvanlı personelin, problem çözme araçlarını kullanabilme, doğru aracın doğru yerde kullanımını öğrenme, çalışanların düşünce ve görüşlerinin yapılandırılarak belli bir sistematik içinde yapıcı eleştiriler olarak üst yönetime, üst yönetimin düşünce ve beklentilerini ise çalışanlara benim kurumum kavramını hissetmelerini sağlayacak şekilde aktarılmasını sağlamak, pratik bilgilerin uygulama ağırlıklı olarak aktarılması yoluyla katılımcıların yönetimsel ve liderlik becerileriyle ilgili farkındalık yaratmak ve kendi yetkinliklerinde gelişim sağlamaktır.

Katılacak Personel:
Maliye Bakanlığı taşra teşkilatında görev yapmakta olan Milli Emlak Müdür Yardımcısı, Emlak Müdür Yardımcısı, Personel Müdür Yardımcısı, Muhasebe Müdür Yardımcısı, Saymanlık Müdür Yardımcısı ve Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan İllerde görev yapan Vergi Dairesi Müdür Yardımcıları.

Eğitim programı; Manavgat/Antalya’da 8 (sekiz) grup, 5’er iş günü olmak üzere; her grup 40 kişi olmak üzere toplam 320 kişiye verilmiştir.

İçerik :

A – Problem Çözme ve Karar verme Teknikleri (6 Saat)
a) Problemi Tanımlama
b) Problem Çözme Aşamaları
c) Problemin Analizi
d)Problem Çözme Teknikleri
1. Beyin Fırtınası
2. Veri Toplama, Veri Gruplandırma, Kontrol Tabloları ve İzleme Diyagramları
3. Pareto Diyagramı
4. Akış Diyagramları
5. Sebep-Sonuç Diyagramı
6. Histogram
7. Dağılım Diyagramı
8. Kontrol Diyagramları
9. Problem Çözme Adımları ve Teknikleri Arasındaki İlişkiler

B- Yönetim Becerileri Geliştirme (9 Saat)
a) Statejik düşünce yeteneği ve büyük resme görebilme
b) Liderlik nedir ve doğuştan mı gelir?
c) Liderlik modelleri
d) Durumsal liderlik, çalışana göre tarzını adapte edebilme yeteneği
e) Başarı ve başarısızlığın nedenleri
f) Liderlik ve davranış profilleri
g) Yöneticilik ve motivasyon
h) Takımını motive edebilme
i) Vaka çalışması
j) Hedef belirleme ve takımı hedefe kilitleme
k) Zamanı etkin kullanma
l) Kişisel farkındalık

C- Arayüz Yönetimi (9 Saat)
a) İletişim nedir ve neden önemlidir?
b) İletişim kazaları
c) İletişim ve İlişki Yönetimi
d) İletişimde engeller ve bu engellerin aşılması
e) Farklı kişilik profillerinin ilişkilere yansıması
f) Hangi iletişim yöntemini kullanmalıyız
1- Sözel iletişim
2- Telefonla iletişim
3- Beden dili
4- Yazılı iletişim
g) Kendimizi başkasının yerine koyabilme ve onun gözüyle hayata bakabilme yeteneği
h) Diğer insanlarla ve yöneticimizle ilişkilerimizi yönetme
i) Çatışmaları kazanca dönüştürme

KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMİ

Amaç :
Maliye Bakanlığı personelinin halkla ilişkiler ve iletişim konularında yetkinliklerini artırma, problem çözme ve pozitif düşünce becerileri kazandırma, motivasyon araçlarını bilme ve bunlardan yararlanma ile stresle baş edebilme konularında bilgi edinmek.

Katılacak Personel:
Maliye Bakanlığı Merkez ve taşra birimlerinde görev yapan Şef, Raportör, V.H.K.İ., Bilgisayar İşletmeni, Veznedar, Memur ve Teknik Personel.

Eğitim programı; Manavgat/Antalya’da 8 (sekiz) grup, 5’er iş günü olmak üzere; her grup 100 kişi olmak üzere toplam 800 kişiye verilmiştir.

İçerik: :
a) Halkla İlişkiler ve İletişim (6 Saat)
b) Problem Çözme Becerileri (6 Saat)
c) Pozitif Düşünme Becerileri (3 Saat)
d) İş Yerinde Yüksek Motivasyon (6 Saat)
e) Stres Yönetimi (3 Saat)

BİLİMSEL ARAŞTIRMA YÖNTEM VE RAPOR YAZMA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Argestar Danışmanlık Ltd. (ÇevikŞirket) tarafından Maliye Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan Maliye Uzman Yardımcılarına yönelik olarak “Bilimsel Araştırma Yöntem ve Rapor Yazma Teknikleri Eğitimi” 5 gün/ 30 saat süre ile gerçekleştirilmiştir.

Eğitim İçeriği:

• Bilimsel Araştırmanın Amaçları
• Bilimsel Araştırma Türleri
• Bilimsel Araştırmanın Özellikleri
• Bilimsel Araştırma Yönteminin Aşamaları
• Rapor Yazma Teknikleri
• Kaynak Gösterme Ve Dipnot Yazım Kuralları
• Araştırmalarda Tabloların Ve Şekillerin Kullanımı
• Araştırmalarda Grafik Kullanımı

KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMİ

Argestar Danışmanlık Ltd. (ÇevikŞirket) tarafından Maliye Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan Maliye Uzman Yardımcılarına yönelik olarak Maliye Uzman Yardımcıları Gelişim Eğitimi kapsamında “Kişisel Gelişim Eğitimi” 5 gün/ 30 saat süre ile gerçekleştirilmiştir.

Eğitim İçeriği:
• Halkla İlişkiler, Etkili İletişim ve Motivasyon-
• Zaman ve Toplantı Yönetimi
• Problem Çözme ve Karar verme Teknikleri
• Takım Çalışması ve Liderlik
• Etkili Rapor, Konuşma Metni, Sunum, Basın Bildirisi Hazırlama ve Yazılı İletişim Becerileri

İl Müdürü Sayın Saffet Çalışkan ile Öğrenme ve Gelişim Yolculuğuna devam eden Aksaray Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü aşağıda yer alan konularda Dr. M. Naci ÇUHACI ile birlikte olma kararını vermiştir.

Aksaray SGK İl Müdürlüğünde çalışan 101 personele iki ayrı grup halinde ve her bir grup toplam 12 saat olmak üzere eğitime katılmıştır.

KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMİ

 • Kendini Anlamak, Birbirimizi Anlamak
 • Ekip Çalışması: “Ben”den ”Biz”e Yolculuk

Öğrenme ve Gelişim Yolculuğuna devam eden Sinop Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü aşağıda yer alan konularda Dr. M. Naci ÇUHACI ile birlikte olma kararını vermiştir.

Sinop İl ve ilçe merkezlerinde görevli tüm personelin iki ayrı grup halinde katıldığı eğitim, her grup için toplam iki gün sürmüştür.

KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMİ

 • İnsan ilişkileri ve İletişim Becerileri
 • Etkili ve Güzel Konuşma ile Bedenin Dile Getirdikleri
 • Ekip Çalışması: “Ben”den ”Biz”e Yolculuk
 • Protokol ve Nezaket Kuralları

Şanlıurfa’ya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde “Pozitif Düşünce”, “Etkili İletişim”, “Ben’den Biz’e Yolculuk”, “Kurumsal Bağlılık” konularını kapsayan Kişisel Gelişim Eğitimini Dr. M. Naci ÇUHACI vermişti.

Bu eğitimin etkin ve verimli geçmesinden sonra, İl Müdürü Sayın Kaşif KILIÇ ile Öğrenme ve Gelişim Yolculuğuna devam eden Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü “İş Yaşamında Profesyonellik ve Etkili İnsan Olmak” ile “Hizmet Süreçlerini İyileştirme Teknikleri” konularında Dr. M. Naci ÇUHACI ile birlikte olma kararını vermiştir.

İl ve ilçe merkezlerinde görevli tüm personelin iki ayrı grup halinde katıldığı eğitim, her grup için toplam iki gün sürmüştür.

TPAO’da NLP Eğitimimiz başarıyla yerine getirilmiştir.

NLP EĞİTİMİ

“Testinin içinde ne varsa, dışına o yansır.” /Mevlana

Amaç:

Kişisel ve kurumsal kaynakları etkin kullanarak, kişisel ve kurumsal başarıya ulaşabilmek için gerekli NLP bilgi ve becerilerini kazandırmaktır.

Kapsam:

Bu eğitim, iş yaşamına tatbik edilebilecek pratik konuları da kapsayacak şekilde dizayn edilmiş olup, yaklaşık % 50 oranında uygulamalı konulardan oluşmaktadır.

İçerik

 • Giriş
 • Zihin nasıl çalışır
 • Zihnin bölümleri
 • Bilinç ve bilinçaltının özellikleri
 • NLP nedir
 • NLP varsayımları
 • Nasıl öğreniriz
 • NLP modelleri
 • Temsil sistemleri
 • Duyusal keskinlik, kalibrasyon ve uyum
 • TOTE model
 • Mükemmellik çemberi
 • Kaynak üçgeni
 • Disney kalıbı
 • Algılama pozisyonları
 • İç sesler
 • Self hipnoz
 • Metaprogramlar
 • Meta model
 • Milton dili
 • Kimlik
 • İnançlar
 • Değerler
 • Özet ve değerlendirme

Yöntem
İnteraktif anlatım
Uygulamalar
Grup çalışmaları
Oyunlar
Film
Envanter

Eğitmen : Mustafa ÇEŞİTCİOĞLU

Süre : 2 gün

SGK Aktüerya ve Fon Yönetimi D. Bşk.Lığı personeline yönelik olarak iki ayrı grup halinde ve her grup 30 saat/5 gün olmak üzere Proje Hazırlama ve Geliştirme Eğitimi başarıyla tamamlanmıştır.

Antalya’da gerçekleştirileneğitimde Dr. M. Naci Çuhacı ve Osman Karadağ görev almıştır.

Kalkınma, sadece üretimin ve kişi başına düşen gelirin arttırılması değildir. Kalkınma, az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda ekonomik, toplumsal ve kültürel yapının değiştirilmesi ve yenilenmesidir. Yıllar boyunca ülkeler kaynakların dağılımında etkinliği ve yatırımların verimliliğini sağlamak için farklı kalkınma stratejileri uygulamıştır. Kalkınma ekonomisinin ilk dönemlerinde bazı ekonomi bilim insanları (Rosenstein, Rodan ve Nurkse gibi) dengeli kalkınmanın gerekli olduğunu ileri sürerken, bazıları da (Hirschman gibi) büyüyen ekonomilerde birbirini izleyen darboğazlar ve kıtlıklar olması nedeniyle dengesiz kalkınmanın ülke ekonomileri açısından daha etkin sonuçlar sağlayacağını iddia etmişlerdir.

Batı ekonomilerinde dengeli kalkınma ile gelen sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması ve yoksulluğun azaltılması, gelişmekte olan ülkeler için model olmuştur. Kalkınma çabaları, toplumun yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan proje ya da programlarla gerçekleştirilir. Ülkemizde de 1960 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulması ile toplumsal ve siyasal değerler ışığında ulaşılmak istenen toplumsal ve ekonomik amaçlara uygun kaynakların belirlenmesi, dağıtılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla kalkınma planları hazırlanmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda çok aşamalı planlama yaklaşımının benimsendiği planlı dönemde makro aşamaların ve sektör aşamalarının yanı sıra temel planlama aşaması olarak proje kabul edilmiştir.

Projeler, eğer uygun bir şekilde tasarlanıp yönetilmez ise, yarar sağlamayı hedefledikleri toplulukların öncelikli gereksinimlerine yanıt verememekte, öngörülen çıktılar üretilememekte, üretildiği durumlarda da kalıcı kılınamamakta, hedef gruplar yeterince yararlanamamakta, proje maliyetleri öngörülenden daha yüksek hale gelmekte, uygulamada öngörülen zamanlar aşılmakta ve zaman zaman da öngörülmeyen ve istenmeyen çıktılar üretilebilmektedir.

Projeden yararlanacak olanların proje tanımlama sürecine yeterince ya da hiç katılmamış olmasından kaynaklanan yönetim zayıflıkları, proje finansman yönetimindeki eksiklikler, uygulama sırasında izleme mekanizmasının oluşturulmaması, proje faaliyetlerinin proje amacı ile yeterince ilişkili olmaması, projenin tasarımı sırasında projenin dış koşullarının gözetilmemiş olması, yukarıda sözü edilen başarısızlıklara katkıda bulunur.

Proje ve programların hedeflerine ulaşması için, başarısızlıkları ortadan kaldırmak ve proje yönetimini güçlendirmek üzere bazı araçlar geliştirilmiştir. Proje döngüsü yönetimi, mantıksal çerçeve yaklaşımı, hızlı değerlendirme teknikleri gibi adlar altında geliştirilen bu yöntemler, proje ve programları destekleyen fon yöneticileri tarafından da benimsenmiştir.

Bu eğitimin amacı da, toplumsal yarar üretmek için faaliyette bulunan kuruluşların programlarında yer alan çalışmaları, kendi öz kaynaklarını ya da dış kaynakları kullanarak hedef alınan grupların yararına en etkili, en verimli ve en kalıcı biçimde gerçekleştirmelerine destek olmaktır. Bu maksatla, potansiyel Hibe Başvuru Sahibine Proje, Program ve Proje Döngüsü Yönetimini tanıtmak ve bunların kullanımlarını uygulamalarla göstermektir.

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’de müşterilerle yüz yüze olan olan personel ile call center’de görev yapan personel sekiz ayrı grup halinde ikişer gün süre ile “Müşteri İlişkileri ve İletişim Becerileri Eğitimi”ne alınmıştır.

Bu eğitim ile ”İletişim konusundaki beklentilere yönelik farkındalık sağlama, kendini ifade edebilme yeteneğini destekleme, müşteri beklentilerine çözüm getirebilme, karşılıklı yanlış anlamaların önüne geçmek, imaj ve iletişim konusundaki bilgileri beceriye dönüştürerek hizmet sunum kalitesini artırmak amaçlanmaktadır.

Aynı eğitime ayrı bir grup olarak birim müdürleri de katılmıştır. Daha sonra yöneticiler için aşağıdaki isimleri belirtilen bir dizi eğitim planlanmıştır.

 • Müşteri İlişkileri ve İletişim Becerileri: 2 gün
 • Zaman Yönetimi: 1 gün
 • Ekip Çalışması ve Süreç Odaklılık: 1 gün
 • İş Koçluğu: 1 gün
 • Problem Çözme Teknikleri: 2 gün
 • Bireysel ve Grup Bilinci Geliştirme: 2 gün
 • Etkili Sunum Teknikleri: 2 gün
 • İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi ve Performans Değerlendirmesi: 1 gün

Müşteri İlişkileri ve İletişim Becerileri

Amaç: İletişim konusundaki beklentilere yönelik farkındalık sağlama, kendini ifade edebilme yeteneğini destekleme, müşteri beklentilerine çözüm getirebilme, karşılıklı yanlış anlamaların önüne geçmek, imaj ve iletişim konusundaki bilgileri beceriye dönüştürerek hizmet sunum kalitesini artırmak.

Zaman Yönetimi

Amaç: Kötü zaman yönetiminin iş yaşamı ve özel yaşama etkilerinin farkına varılması, doğru işe doğru zaman harcanması, doğru zamanda dünde, doğru zamanda yarında, doğru zamanda burada olabilmeleri ile önceliklerini belirleme ve planlama becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Ekip Çalışması ve Süreç Odaklılık

Amaç: Ekip çalışmasının ayırıcı özellikleri, sorunlara ve çözümlere çok yönlü yaklaşım, süreç karar kalitesinin iyileştirilmesi, farklılıkların birbirini tamamlayacak stilde yönetilmesi ve sinerjik süreç iyileştirebilmek.

İş Koçluğu

Amaç: Yöneticilere kendi içlerinde bir yolculuğa çıkarak, başarıya ve hedeflerine en kısa yoldan ulaşmanın stratejilerini keşfettirmek.

Problem Çözme Teknikleri

Amaç: Katılanlara, problem çözme süreçlerindeki işlem ve eylemleri tanıtıp örnekleyerek, onlara örnek konularda karar verdirip problem çözdürerek, problemleri kendi güçleri temelinde çözebilme becerilerini geliştirmek, böylece özel ve iş yaşamlarındaki kararlarının problemlere karşı tavırlarının uygunluğunu artırmaktır.

Bireysel ve Grup Bilinci Geliştirme

Amaç: Kendini keşfetmek, farkındalık oluşturmak, özgüven geliştirerek kurumsal kimlikle bütünleşmek ve “Biz bilincini artırmak.

Etkili Sunum Teknikleri

Amaç: Başarılı ve etkili sunuşlar için nasıl hazırlanmak gerektiği, coşkunun ölçüsü ile dinleyicilerin ilgisini yüksekte tutma ve konuya iştirak ettirme tekniklerini vermek.

İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi ve Performans Değerlendirmesi

Amaç: İnsan kaynakları yönetimi’nin kapsamı, önemi ve amaçları, insan kaynakları yönetiminde aktörler ve rolleri, İKY işlevleri: istihdam-geliştirme-ücretleme-bütünleştirme konularında temel yeterlilikleri kazandırmak.

Eğitimlerde Prof.Dr.Hikmet Timur, Dr. M. Naci Çuhacı,  Prof.Dr. Hüseyin Başar ve Taşkın Tahmaz görev almıştır.

2005 yılından beri aralıklı olarak Yönetim Danışmanlığını yaptığımız M.Kuzucu Yem. San. ve Tic. Ltd.Şti.’nde ( http://www.kuzucuyem.com.tr/ ) İş Sağlığı ve Güvenliği eğitim uygulamalarımız tamamlanmıştır.

2005 Yılı’nda ARGE(star) Danışmanlık Ltd.Şti. ile yaptığımız anlaşma gereği, Yönetim Danışmanı Dr. M. Naci ÇUHACI ile şirketimiz (www.kuzucuyem.com.tr) 6 aylık süreçte yeniden yapılandırılmıştır.

Bu çalışmada öncelikle SWOT Analizi yapılarak satın almadan pazarlama ve satışa kadar tüm süreçlerimiz ele alınmış ve bu kapsamda süreç haritalaması yapılarak iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir.

Diğer yandan iş analizleri yapılarak her pozisyonun Görev Yeterlik Tanımları oluşturularak bu konuda personel eğitimleri yapılmıştır.

Organizasyon ve yönetim yapımız analiz edilerek organizasyon şeması hazırlanmış.

Esnek bir yönetim hiyerarşisi hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur.

Yönetim Danışmanı ve Eğitimci Dr. M. Naci ÇUHACI’ya teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Saygılarımızla,
İhsan KUZUCU
Genel Müdür M. Kuzucu Yem San. Ltd.Şti. (EXEN Yem)

TP Petrol Dağıtım A.Ş.’nin Kırıkkale, Hatay/Dörtyol ve Körfez tesislerinde çalışan personel ve alt işveren personeline yönelik olarak İş Sağlığı ve Güvenliği  Eğitimlerimiz uygulamalaı olarak başarıyla tamamlandı.

Hazine Müsteşarlığı 2014-2018 Stratejik Plan hazırlık çalışmaları kapsamında Stratejik Planlama ekibine yönelik “Moderatörlük Eğitimi” başarıyla tamamlandı.

Hazine Müsteşarlığı’nda vermiş olduğumuz eğitim aşağıdaki içerik kapsamında çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

“MODERATÖRLÜK” EĞİTİMİ

Konu Başlıkları

 • Toplantı Öncesinin Planlanması
 • Kavramlara Yönelik “Aynı Dil”in Kurgulanması
 • “Ortak Payda – Ortak Fayda” İnşası: Müzakere İklimi; İkna Edebilmek
 • Toplantı Akışı Verimliliğinin İyileştirilmesi
 • Kuvvet Alanı Analizi (Olumlu / Olumsuz Ögelerin Puantajı)
 • Kaynak (Kök) Sorun Analizi (“5 Niçin?” Yöntemi ve “Pareto” Analizi)
 • Öncelikleme Eksenleri: Çıktı Boyutu; Girdi Unsurları
 • Çözüm Yol Haritasının Tasarımı (“5 Nasıl?” Yaklaşımı)
 • Karar Kalitesinin Geliştirilmesi

Yöntem – Yaklaşım
Teorik Sunum
Örnek Olay Çözümleme
Rol Canlandırma – Role Büründürme
Atölye Uygulamaları

Süre: 2 Gün (12 Saat)

Eğitici: Prof.Dr.İsmail ÜSTEL

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Ankara Bölge Birliği Müdürlüğü personeline yönelik olarak “Pazarlama Teknikleri Eğitimi” düzenlenmiştir.

T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ilgaz Dağı Hidroloji Araştırma ve Eğitim Merkezinde düzenlenen ve yaklaşık 130 kişinin katıldığı “Pazarlama Teknikleri” konulu eğitimde Dr. M. Naci ÇUHACI görev almıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu insan kaynaklarının yetkinliklerinin arttırılması kapsamında 2008 yılından beri Başkanlık’ta ve İl Müdürlüklerinde sürdürdüğümüz eğitim faaliyetleri gerek Başkanlıkça gerekse katılımcılarca büyük bir memnuniyetle karşılanmaktadır.

Nitekim, son aylarda Niğde ve Bilecik Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden sonra İl Müdürü Sayın Kaşif KILIÇ’ın önderliğinde Şanlıurfa’da da ‘İnsan Odaklı Hizmet Anlayışı’nın yaygınlaşması ve özellikle uygulanmasında önemli katkılar sağlayacağı düşünülen “Kişisel Gelişim Eğitimi”ne tüm personelin iki ayrı grup halinde katılması öngörülmüştür.

Her grup için 2 Gün/12’şer saat eğitim planlanmış ve uygulanmıştır.

Kişisel Gelişim Eğitimi aşağıdaki konuları kapsamaktadır.

 • Kendini Anlamak, Birbirimizi Anlamak
 • “Ben”den “Biz”e Yolculuk
 • Kurumsal Bağlılık
 • Etkili iletişim ve Halkla ilişkiler

1998 Yılı’ndan beri Türkiye Şeker Fabrikaları insan kaynaklarına değer katmaya devam ediyoruz. Son yıllardaki eğitimlerimizin satırbaşları…

 • Yöneticilik- Afyonkarahisar Şeker Fabrikası
 • Vergi Yasalarındaki Son Düzenlemeler – Afyonkarahisar Şeker Fabrikası
 • İletişim, İnsan İlişkileri ve Takım Çalışması – Eskişehir Şeker Fabrikası
 • Stres Yöntemi ve Stresle Başa Çıkmanın Yolları- Afyonkarahisar Şeker Fabrikası
 • Sosyal Davranış ve Protokol (İç Hizmetler Şefleri için)- Afyonkarahisar Şeker Fabrikası
 • Sosyal Davranış ve Protokol (Haberleşme Şefleri için) – Afyonkarahisar Şeker Fabrikası
 • 28398 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan ‘’İşveren Uygulama Tebliği’’hakkındaki 5510 Sayılı Kanunun 4.Madde (a) ve (c) Bendi – Ereğli/Konya
 • 28398 Sayılı Resmi gazetede Yayımlanan ‘’İşveren Uygulama Tebliği’’hakkındaki 5510 Sayılı Kanunun 4.Madde (A)ve(C) Bendi – Ereğli/Konya
 • 4734 Kamu İhale Kanunu Ve 4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu Mevzuatı Satın alma Yönetimi ve İşlemleri-Ilgın/Konya
 • Kamu Kurumları Güvenliği Esasları -Afyonkarahisar
 • Topluluk Önünde Hitabet -Ankara
 • Problem Çözme Ve Karar Verme -Afyonkarahisar
 • İş Hukuku Ve Taşeron Sözleşmesi İle İlgili 4857 Sayılı Yasa Uygulamasında Yaşanan Sorunlar -Erdek
 • Yöneticilik -Erdek
 • Mühendislik Ekonomisi ve İşletme Yönetimi Eğitimi -Bor/Niğde
 • Problem Çözme ve Karar Verme Eğitimi-Ilgın/Konya
 • İnsan Kaynakları Yönetimi ve Performans Değerlendirmesi Eğitimi-Ilgın/Konya
 • İnsan Yönetimi ve Psikolojisi -Eskişehir
 • İletişim, İnsan İlişkileri ve Takım Çalışması -Eskişehir
 • Yöneticilik -Erdek
 • Stratejik Düşünce, Liderlik ve İletişim-Erdek
 • Verimlilik Artırma ve Maliyet Düşürme Teknikleri, Fizibilite Raporu Hazırlama Esasları için Maliyet Analizleri -Ankara
 • Üretimde Verimliliği Artırma, İletişim Geliştirme ve Takım Çalışması -Erdek
 • İş Gücünü Hareket Geçirme -Ankara
 • Mühendislik Ekonomisi ve İşletme Yönetimi -Eskişehir- Ereğli
 • İnsan ve Yönetim Psikolojisi-Erdek
 • İletişim ve İnsan İlişkileri-Eskişehir, Kastamonu, Erdek
 • Pazarlama Stratejilerinde Yeni Gelişmeler -Çarşamba
 • Performans Yönetim Sistemi-Erdek
 • İletişim, Yöneticilik ve Protokol Kuralları-Çarşamba
 • Vergi Yasalarında Son Değişiklikler-Ereğli

Bilecik Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde Kişisel Gelişim Eğitimimiz başarıyla gerçekleştirildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında 2008 yılından beri gerek merkez teşkilatında gerekse taşra teşkilatında başta Stratejik Yönetim ve Stratejik Planlama olmak üzere özellikle kişisel gelişim eğitimleri veren Kıdemli Yönetim Danışmanı ve Eğitimci Dr. Mahmut Naci ÇUHACI’nın görev aldığı bu eğitimde aşağıdaki konularda bilgi, birikim ve deneyimler paylaşılmıştır.

 • Kendini Anlamak, Birbirimizi Anlamak: “Ben”den “Biz”e Yolculuk
 • Kurumsal Bağlılık ve Aidiyet duygusu

Niğde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü personeline yönelik olarak, iki ayrı grup halinde yapılan Kişisel Gelişim Eğitimi başarıyla tamamlanmıştır.

Dr. Mahmut Naci ÇUHACI’nın verdiği eğitimde, aşağıdaki konularla ilgili uygulamalı paylaşımlar gerçekleştirilmiştir.

1.Kurumsal bağlılık

2.İletişim teknikleri ve Beden dili

3.Zaman ve İnsan yönetimi

4.İnovasyon, Etkili olma ve inandırıcılık

Ülkemizin en büyük kalsit üreticileri olan Niğtaş Mikronize Kalsit ile Mikrokal Kalsit şirketlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği ile 5S Work Place danışmanlık ve eğitim projemiz sekiz ay sürdü.
———————————————————-

Proje Danışmanı Dr. Mahmut Naci ÇUHACI.

Bu proje ile;

1. NİĞTAŞ ve MİKROKAL şirketlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi

2. 5S Work Place – Endüstriyel Tertip-Düzenleme-Temizlik Sisteminin kurulması,

3. Süreç sahiplerinin eğitimi kapsamında; başta Üst Yönetim olmak üzere personele gerek toplu, gerekse bölüm/birim bazında gerekse kişisel öğrenme ve gelişim fırsatlarının sunulması

amaçlanmaktadır.

“Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip dağıtım transformatörü üreticisi” olan Özgüney Elektrik Transformatör Fabrikasında yönetim danışmanlığı projemiz tamamlandı.

Özgüney Elektrik, Ankara 1. Organize Sanayi 5. Genişleme Bölgesinde 25.000 m² kapalı olmak üzere toplam 34.000 m² üzerine “Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip” dağıtım transformatör fabrikası olarak yeni fabrikasında üretimine devam etmektedir.

http://www.ozguneyelektrik.com

———————————————————-

Proje Danışmanı Dr. Mahmut Naci ÇUHACI
Bu proje ile;

Şirketin;

Organizasyon&Yönetim Yapının Geliştirilmesi ve Süreç Yönetimi (Vizyon Geliştirme, Görev yeterlik tanımları, Organizasyon şeması geliştirilmesi- Yönetim kadrosunun ve diğer beyaz yakalı personelin test, görüşme, gözlem ve izleme sonucu elde edilen bulgular sonucu yapılan yetkinlik analizi ve buna uygun kadrolama yapılmasına ilişkin öneri geliştirilmesi, Kurumsal Kültür çalışmaları, Süreç sahiplerinin eğitimi, Öneri Sisteminin geliştirilmesi ve uygulanması, Stratejik Amaç-Hedeflerin Belirlenmesi ve Planlanması, Odaklı İyileştirmeler),

İnsan Kaynakları Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi (İnsan Kaynakları Politikasının Geliştirilmesi, İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi ve İnsan Kaynakları Envanterinin Çıkarılması, Ödül ve Disiplin Talimatının Hazırlanması, Takım ruhu (“biz kültürü”) oluşturma uygulamaları, Personel Seçme ve Yerleştirme Sisteminin Tanımlanması, Hizmet Sözleşmelerinin gözden geçirilmesi, İletişim Becerilerinin Değerlendirilmesi ve Geliştirilmesi),

5S Work Place – Endüstriyel Tertip-Düzenleme-Temizlik Sisteminin kurulmasına (Yalın Üretimin temel taşlarından olan Japon Kalite Tekniği)

yönelik araştırma ve danışmanlık faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

Süreç sahiplerinin eğitimi ve ayrıca Takım ruhu (“biz kültürü”) oluşturma uygulamaları kapsamında; başta Üst Yönetim olmak üzere personele öğrenme ve gelişim fırsatlarının sunulması kapsamında aşağıda listelenen eğitimler verilmesinin yanı sıra bireysel koçluk uygulamaları yapılmıştır.

 • İnsan İlişkileri ve İletişim Teknikleri
 • Kurumsal Bağlılık ve Motivasyon
 • Kişisel Kalite Sorumluluğu
 • Yönetim ve Liderlik
 • Pazarlama ve Satış Yönetimi
 • Müşteri İlişkileri
 • Toplantı ve Zaman Yönetimi
 • Sosyal Davranışlar ve Protokol Kuralları
 • Problem Çözme Teknikleri
 • Takım Çalışması ve Kalite çemberleri
 • Süreç Yönetimi ve Süreç İyileştirilmesi
 • Verimlilik ve Kaizen
 • 5S Japon Kalite Tekniği

12 Kasım 2003 tarih ve 6464 sayılı Bakanlar Kurulu kararı kurulmuş olan Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nde eğitimlerimiz devam etmektedir.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) faaliyet konuları kapsamında, kültür ve medeniyetin geniş mirasını dikkate alarak işbirliğine dayalı bir dostluk ve yardımlaşma ortamı içinde, kar amacı gütmeden ve üye ülkelerinin kanunları ile yasaklanmamış olmak kaydıyla ekonomik ve teknik alanlar başta olmak üzere işbirliğini geliştirmek, bu konularda bilgi, görgü ve karşılıklı teknolojilerden yararlanmak başta olmak üzere

a) Tarihi ve kültürel mirasın korunması

b)Kent ve kent yönetimlerinin sorunlarının ve çözüm yollarının belirlenmesi, tartışılması, ortak çözümler aranması ve uygulama çalışmalarının yapılması

c)Kent yönetimi ve kent kültürü konusunda yeni modellerin araştırılması ve geliştirilmesi çalışmalarının yapılması ve yapılan çalışmaların desteklenmesi amacıyla kurulmuştur.

Uluslararası Protokol ve Nezaket Kuralları Eğitimi

İçerik

 • Temel kavramlar ve protokolün amacı
 • Kamusal ve sosyal yaşamda önemli kişiler
 • Protokol ilkeleri
 • Makamda protokol kuralları
 • Konuşma ve dinleme protokolü
 • Telefonda protokol ve nezaket kuralları
 • Hitaplar
 • Tanıştırma
 • Selamlama
 • Tokalaşma
 • Karşılama ve uğurlama
 • Resmi konuşmalar, açılış ve törenler
 • Giyim
 • Resmi davetler
 • Çiçek, hediye ve teşekkür şekilleri
 • Taşıt protokolü
 • Örnek Uygulamalar – Rol Canlandırma

Eğitimci: Dr. Mahmut Naci ÇUHACI

İş Hayatında Profesyonel Davranış Geliştirme Eğitimi

İçerik:

 • Kurumsal davranış geliştirme ve Kurumsal İmaj
 • Profesyonel iş hayatında giyim
 • Profesyonel iş hayatında yapılmaması gereken hal ve hareketler
 • Telefonda hitap şekli ve aktarmada uyulacak nezaket kuralları
 • Ast ve üste hitap edilme şekli
 • İş hayatında delegasyon
 • Üste Geri bildirim
 • Makama girerken uyulacak nezaket kuralları…

Eğitimci: Dr. Mahmut Naci ÇUHACI

Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünce hazırlanan ve T.C. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından Teknik Destek Programı kapsamında finanse edilen “Kişisel Gelişime Katkı” konulu eğitim faaliyeti başarıyla tamamlandı.

“Kişisel Gelişime Katkı” eğitiminde aşağıdaki konular yer almaktadır.

1. Etkili İletişim ve Beden Dili

2. Etkili Öğretmenlik Becerileri

3. Anlayarak Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri

4. Toplum Önünde Etkili Konuşma (Hitabet)

Eğitime, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Doktora yapan araştırma görevlileri katılmıştır.

TRT Genel Müdürlüğü Televizyon Dairesi Başkanlığı personeline yönelik olarak 3 ayrı grup halinde “Kurumsal Bağlılık ve Motivasyon Eğitimi başarıyla tamamlandı.

Televizyon Dairesi Başkanlığı; kurumun televizyon program yapımı ve yayınına ilişkin hizmetlerin mevzuata uygun olarak yürütülmesini gözetmekte, televizyon kanal kimliklerini belirlemekte, hedef kitlenin ilgi, ihtiyaç ve tercihlerini tespit etmek üzere program araştırmaları yapmakta, izlenme oranlarının takibini ve analizini yapmakta, program tanıtım faaliyetlerinin ilgili ünitelerle koordineli olarak yürütülmesini sağlamaktadır.

İçerik:

 • Kendimizi anlamak, birbirimizi anlamak
 • İşe gelirken, yüreğini de getirmek
 • Kurumsal bağlılık altyapısı
 • Kurumsal bağlılık tabanlı ast – üst ilişkileri
 • Kurumsal bağlılık odaklı kurum içi iletişim
 • Kurumsal bağlılık ile etkileşen kurumsal kavramlar
 • Kurumsal bağlılık iklimi
 • Kurumsal bağlılığı kemiren unsurlar
 • Kurumsal bağlılığı güçlendirme reçetesi
 • “Ben”den “Biz”e yolculuk
 • Gönüllülük Yönetimi
 • Kaldıraç etkili bir unsur: “İnisiyatif”
 • “Davranış Sözleşmesi” yazılması
 • Birlikte oynayalım
 • Birlikte izleyelim

Süre: 2 Gün / 12 saat

Eğitimci : Dr. Mahmut Naci ÇUHACI – TRT Uzman Eğitimcisi

Eğitim Yeri : Akka Hotels Antedon, Beldibi / Antalya

Avrupa Komisyonunun sponsor olduğu Başbakanlık Etik Kurulu Personeline yönelik Kişisel Gelişim Eğitimleri çok başarılı bir şekilde tamamlandı.

Programda, aşağıdaki konularda Etik Kurulunun personeline interaktif bir ortamda bilgi, birikim ve deneyim paylaşımında bulunulmuştur.

 • Etkin Konuşma ve Diksiyon
 • Protokol ve Nezaket Kuralları Eğitimi
 • Etkili İletişim ve Beden Dili

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Meslek Memurları, İdari ve Teknik Hizmet Memurları’na yönelik olarak 1140 ders saati (190 gün) eğitim hizmetini firmamız başarıyla yerine getirmiştir.

Hazine Müsteşarlığı Personel Eğitimleri, aynı anda üç ayrı paralel sınıflar halinde gerçekleştirilmiş olup, aşağıdaki gösterildiği gibi 34 ayrı konudan oluşan Mesleki ve Kişisel Gelişim Eğitimlerini kapsamaktadır.

MESLEKİ EĞİTİMLER

 • 10 Parmak Klavye Kullanımı
 • Bankacılık Sisteminde Proje Finansmanı
 • Business Writing
 • Finansal Matematik
 • İleri Ekonometri ve Zaman Serileri Analizi
 • Makro Ekonomi
 • Mikro Ekonomi
 • Kamu Maliyesi
 • Temel Muhasebe
 • Temel İstatistik
 • Temel Ekonometri ve Zaman Serileri Analizi
 • Temel Ekonomi Kavramları
 • Uluslararası Tahkim
 • Yönetici Asistanlığı ve Sekreterlik

TOPLAM : 29 Grup; 528 saat

KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMLERİ

 • Beden Dili ve Kişisel İmaj Oluşturma
 • Presentation Skills
 • Effective Speaking
 • Eğiticinin Eğitimi
 • Etkili Sunum Teknikleri
 • Etkin Konuşma Ve Diksiyon
 • Halkla İlişkiler
 • Hızlı Okuma
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • İkna Ve Müzakere Teknikleri
 • Kurumlarda Kriz Yönetimi
 • Kurum İçi İletişim
 • Mobbing
 • Negotiation Techniques
 • Protokol Kuralları
 • Rapor Yazma Teknikleri
 • Stres Yönetimi ve Stresi Etkin Kullanma
 • Temel Yönetim Becerileri
 • Tez Hazırlama Teknikleri
 • Yaratıcı Düşünme Teknikleri

TOPLAM: 61 Grup; 612 saat

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)’nın önde gelen eğitim tedarikçileri arasında olan firmamız aşağıda listelenen konularda ATSO üyelerine yönelik eğitimlerini çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Duygusal Zeka Eğitimi : 1 gün

Stres Yönetimi Eğitimi : 1 gün

Proje Hazırlama Eğitimi : 3 gün

Yönetim Becerileri Eğitimi : Kemer, Elmalı, Serik ve Gazipaşa’da 1’er gün

3.01.2011 tarihli TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve kademeli şekilde 01.07.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmeye başlayacak olan yeni Türk Ticaret Kanunu işletme dünyasına yeni bir açılım getirmektedir.

Konunun önemi ve ivediliği gözününe alındığından kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör işletmelerinin söz konusu kanun ve getirdikleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve buna göre yapılanmaları zorunlu hale gelmiştir. Bu bağlamda, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğünde aşağıda gösterilen program kapsamında Yeni Türk Ticaret Kanunu Eğitimi başarıyla tamamlanmıştır.

TÜRK TİCARET KANUNU EĞİTİMİ

Amaç

Yeni T.T.K’ nın işletme ve şirketlere getireceği yeni düzenlemeler ile iş hayatına olası etkileri hakkında uygulamacı ve sorumlu olan ilgilileri bilgilendirme ve değişime hazırlıklarını sağlamak.

İçerik

 • Yeni TTK’ya Genel Bakış
 • Türk Ticaret Hukuku ve Kurumsal Yönetim İlkeleri
 • Profesyonel Yönetim ve Kurulu
 • Şirket Organları ve Fonksiyon Ayrılması
 • Yeni TTK Şirketler Hukuku – Ortak Kurumlara İlişkin Getirdiği Yenilikler
 • Şirketlerin İnternet Site Açma ve Bilgi Yayınlama Mecburiyeti
 • Tek Kişilik Şirket Kavramı
 • Anonim ve Limited Şirketlerde Esas Sözleşme Değişimleri
 • Şirketler Topluluğu: Bölünme, Birleşme, Devralma
 • Şirkete Karşı Ortakların Borçlanma Yasağı
 • Şirketlerde Denetim
 • Elektronik Ortamda Genel Kurul ve Yönetim Kurulu
 • Anonim ve Limited Şirketlerde Hukuki ve Cezai Sorumluluk Halleri
 • Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları
 • Şirketler Topluluğu ve Konsolidasyon
 • Acentelik, Ticari Mümessillik, Ticari Vekillik, Franchising ve Tek Yetkili Satıcılık
 • Bağımsız denetim ve Yenilikler

Eğitim Süresi : 3 gün

Hedef Kitle : Mali İşler/Muhasebe ve Finans Birimi Çalışanları

Eğitici : Dr.Mehmet KAHRAMAN

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü personeline Çağdaş Yönetim Teknikleri Eğitimi;

Çağdaş Yönetim Teknikleri Eğitimi iki ayrı dönem halinde 2’şer günlük aşağıdaki program kapsamında 24 saat olarak çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.. Afyonkarahisar’daki bu eğitimlere iki ayrı grup halinde yaklaşık 220 kişi katılmıştır.

1. Etkili İletişim ve Beden Dili : 3 Saat

2. İmla Kuralları : 3 Saat

3. Toplantı ve Zaman Yönetimi : 3 Saat

4. Protokol ve Nezaket Kuralları : 3 Saat

İncekaralar A.Ş.’de Finansçı Olmayanlar için Finansal Yönetim Eğitimi, aşağıda yer alan içerik kapsamında çok başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Amaç

Bu programın amacı, mali konularda yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmayan işadamı, yönetici ve yönetici adaylarını mali terminoloji ile tanıştırmak, onlara temel mali tabloları tanıtmak, mali tablo analizi, çalışma sermayesi yönetimi, risk ve risk analizi, mali planlama, bütçe ve denetim konularında ana hatlarıyla onları bilgilendirmektir. Program, ayrıca katılımcılara kendi yaptıkları işlerin mali tablolar üzerindeki etkisini de göstererek kar odaklılıklarını ve iş adamı bakış açılarını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu bağlamda, eğitim boyunca katılımcılar ile birlikte konular işlenmiş ve kuruma özgü uygulamalar ile örnekler üzerinde durulmuştur.

İçerik

• Finansal Yönetim ve Finansal Yönetimin Fonksiyonları

• Finansal Analiz (Oran Analizi vb.)

• Finansal Planlama (Başabaş Noktası, Faaliyet Kaldıracı, Finansman Kaldıracı ve Bileşik Kaldıraç)

• İşletme Sermayesi Yönetimi (Nakit Yönetimi, Stok Yönetimi ve Alacak Yönetimi)

• Sermaye Bütçelemesi ve Yatırım Kararlarının Verilmesi. Paranın Zaman Değerinin Hesaplanması. Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesinde Kullanılan Statik ve Dinamik Yöntemler

• Kısa ve Uzun Vadeli Fon Kaynakları

• Özkaynak ve Yabancı Kaynak Maliyetleri. Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyetinin Hesaplanması

• Optimal Sermaye Yapısı ve Optimal Sermaye Yapısı İle İlgili Yaklaşımlar.

• Hisse Senedi ve Tahvil Değerleme

• Risk Sermayesi ve Bilim Parkları

Süre: 2 Gün

Sosyal Güvenlik haftası nedeniyle Diyarbakır İl Müdürlüğü personeline yönelik “Pozitif Düşünce ve Motivasyon Eğitimi “ aşağıdaki program kapsamında başarıyla gerçekleştirilmiştir.

İçerik

 • Aynaya bak! („Ne görüyorsun?“ „Ne görmek isterdin?“)
 • Nasıl bir yaşam istiyorsun? Niçin? Nasıl sağlayacaksın?
 • Yaşamaya ve çalışmaya karşı istek
 • Özgüven ve başarı inancı
 • Duygusal Zeka ve Pozitif düşünce
 • Proaktif davranış
 • Serçe misalindeki empati
 • Birlikte izleyelim!
 • Birlikte oynayalım!

Eğitimci : Dr. M. Naci ÇUHACI

Sosyal Güvenlik Kurumu insan kaynaklarının yetkinliklerinin arttırılması kapsamında 2008 yılından beri Başkanlık’ta ve İl Müdürlüklerinde sürdürdüğümüz eğitim faaliyetleri gerek Başkanlıkça gerekse katılımcılarca büyük bir memnuniyetle karşılanmaktadır. Kişisel Gelişim Eğitimlerinin Aydın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde ‘Vatandaş Odaklı Hizmet Anlayışı’nın yaygınlaşması ve özellikle uygulanmasında önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

Bu kapsamda uzmanlarımızdan Prof.Dr.İsmail ÜSTEL’in

 • İşe Gelirken Yüreğini de Getirmek
 • Kendimizi Anlamak Birbirimizi Anlamak

konulu eğitimleri başarıyla gerçekleştirilmiştir.

—–

Aydın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü personelinin motivasyonunu artırmak, etkin ve verimli bir çalışma ortamını sağlamak amacıyla kişisel gelişim alanında eğitim tasarlanan “Kişisel Gelişim Eğitimi” başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Dört gün süren eğitimde aşağıdaki konular yer almıştır;

 • Etkili İletişim ve Halkla İlişkiler
 • Zaman ve Stres Yönetimi
 • Problem Çözme ve Takım Çalışması

Söz konusu Kişisel Gelişim Eğitimi’nde Dr. M. Naci ÇUHACI görev aldı. Aydın İl ve İlçe merkezinde görevli yaklaşık 220 kişinin iki ayrı grup halinde eğitime katılım olmuştur.

Diğer taraftan Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle Aydın İl ve İlçe merkezinde görevli personel ve ailelerine yönelik olarak aşağıdaki program kapsamında “Aile İçi İletişim ve Sınırlar” konulu bir seminer yapılmıştır. Semineri eğiticilerimizden Seren AKINCI (Uzman Psikolog) vermiştir.

İçerik

 • Giriş ve tanışma
 • Isınma oyunu
 • “Sınır” tanımı,
 • Sınırların gerekliliği
 • Sınır çeşitleri // Örnekler
 • İlgili kısa videoların izletilmesi
 • Aile içi iletişim
 • İletişim modelleri // çatışma örnekleri
 • Etkili iletişim için gereklilikler
 • Kapanış videosu
 • Soru ve görüşler

Türkiye Cimento Müstahsilleri Birligi’nde (TÇMB) İş Etüdü Ve Verimlilik Eğitimi  başarılı bir şekilde tamamlandı. Aşağıdaki içerik kapsamında yürütülen programı İşletme uzmanlarımızdan Prof.Dr. Hikmet TİMUR vermiştir.

İŞ ETÜDÜ VE VERİMLİLİK EĞİTİMİ

Amaç

İş Etüdü, insan çalışmasını gerektiren bir işin veya iş grubunun bütün yönleri ile incelenmesinde kullanılan, metot etüdü ve iş ölçümü tekniklerini içeren genel bir terimdir. Bu teknikler, faaliyetlerde iyileştirmeyi sağlayabilmek için gözden geçirilmekte olan işin ekonomisine ve verimliliğine etki eden tüm faktörlerin araştırılıp incelenmesinde sistematik bir yol oluşturmaktadır. İş Etüdü, insan, makine ve malzeme arasında oluşan tüm etkileşimleri verimliliğe dönüştürmeye çalışan, yeni iş yöntemleri geliştirerek işin kalitesini arttıran sistematik bir iş ölçüm tekniğidir.

İçerik

 • İş etüdü yöntemleri
 • İş ekonomisi prensipleri
 • Verimlilik Kavramı
 • Bir işletmenin emrindeki kaynakların verimliliği
 • Temel iş kapsamı
 • İşin temel iş kapsamında yapılmasını engelleyen ek iş kapsamı ve zaman kaybı
 • Zaman kaybı
 • Ek iş kapsamı ve zaman kaybını önleyici yönetim teknikleri
 • Bir işyerinde emeğin verimli bir şekilde kullanılıp ya da kullanılmadığını ayrıntılı bir çalışma yapmadan saptama yöntemi
 • Emeğin verimli bir şekilde çalışmasını sağlayıcı diğer yönetim teknikleri

Süre : 2 Gün

TRT Genel Müdürlüğü yöneticilerine için planlanan Problem Çözme Ve Karar Verme Teknikleri Eğitimi iki ayrı gruba yönelik olarak Antalya’da gerçekleştirildi.

Bu eğitim ile Katılanlara, karar verme ve sorun çözme süreçlerindeki işlem ve eylemleri tanıtıp örnekleyerek, onlara örnek konularda karar verdirip sorun çözdürerek, sorunları kendi güçleri temelinde çözebilme becerilerini geliştirmek, böylece özel ve iş yaşamlarındaki kararlarının sorunlara karşı tavırlarının uygunluğunu artırmaktır.

İçerik

 • Toplam Kalite – Sürekli gelişme
 • İyileştirme ekipleri metodolojisi
 • “Problem Çözme” kavramı ne anlama gelmektedir?
 • İlk adım “Problem Farkındalığı”
 • Problem Çözme Süreci ve Aşamaları
 • Veri toplama teknikleri
 • Problem Çözme Araç ve Teknikleri
 • İyileştirme Ekipleri Metodolojisi PYSU Metodolojisi
 • 5N+1K
 • Beyin Fırtınası
 • Beyin Haritası
 • Nominal Grup Tekniği
 • Proses Akış Haritaları
 • Histogramlar
 • 3M+1İ (Sebep-Sonuç)
 • Pareto Analizi
 • Fayda- maliyet analizi
 • Kaynak (Kök) Problem Analizi
 • Süreç-Temelli Problem Yönetimi
 • Altı Şapkalı Düşünme Tekniği
 • Ortak problemlerden ikisinin grupça çözümü uygulaması
 • Problem yönetimi ile etkileşen kavramlar
 • “Karar Vermek” Ne Demektir?
 • Karar Verme Süreci – Basamaklı Yaklaşım
 • Karar Süreci – Kalite Göstergeleri Karar seçenekleri
 • Karar Sonucu – Kalite Göstergeleri
 • Karar Destek Sisteminin Temeli: Veri – Bilgi
 • Karar Durumsalı Belirlilik
 • Risk
 • Belirsizlik
 • Karar Ağacı
 • İki örnek durumda karar verme uygulaması

Yöntem:
Önçalışma: katılacaklara, isimlerini yazmayacakları birer kağıt verilecek, “Lütfen sizin için problem olan durumlardan ikisini yazın,” denilecek, bunlar çalışmada örnek olarak kullanılacağı gibi, iki ayrı “örnek olay” çalışmasının yanı sıra “Kuleler Yarışıyor” isimli ekip çalışması da gerçekleştirilecektir.

Çalışma: Karar ve sorunlarla ilgili bilgileri paylaşma, örnekleme. Bireysel ve grupla çalışarak, bilgileri somut durumlara uygulama, tartışma sonucu değerlendirme.

Süre : 12 Saat / 2 Gün

Eğitimci: Dr. M. Naci ÇUHACI – Uzman Eğitici

Türkerler Holding (www.turkerler.com ) üst düzey yöneticilerine yönelik olarak Antalya’da bilgi, birikim ve deneyim paylaşımlarımız başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Üyeleri ve yöneticilerinden oluşan 60 kişilik bir gruba yönelik olarak Antalya’da “Toplantı ve Zaman Yönetimi” ile “Pozitif Düşünce ve Motivasyon” eğitimleri aşağıda yer alan içerik kapsamında interaktif uygulamaları içerecek şekilde gerçekleştirilmiştir. Eğlenceli ve öğretici bir ortamda uygulanan etkinliklerde başarılı olan katılımcılara “İmaj Şampiyonu”, “Toplantı Şampiyonu”, “Pozitif Düşünce Şampiyonu”, “Yaratıcı Problem Çözme Şampiyonu” madalyaları büyük bir coşku ile verildi.

TOPLANTI VE ZAMAN YÖNETİMİ

İçerik

 • Etkili ve Verimli Toplantı Yönetimi Teknikleri Toplantı öncesi kurallar
 • Toplantı sırasındaki kurallar
 • Toplantı sonrası kurallar
 • Toplantıdaki katılımcıların uyması gereken ilkeler
 • Kurumun kaynakları ve bu kaynaklar arasında zaman yönetiminin yeri ve önemi.
 • Zamanın etkili kullanılmasını engelleyen nedenler.
 • Zamanın etkili kullanılmasını engelleyen nedenleri önleyici yönetim teknikleri
 • Katılımcıların zamanlarını ne oranda etkili kullandıklarını belirleme testi.
 • Yetki devrinin işletmenin başarısında, elemanların yetiştirilmesinde ve yöneticinin yapacağı diğer işler için zaman kazanmasındaki yeri ve önemi.
 • Etkili zaman yönetimi ile ilintili 15 dakikalık video gösterisi.
 • Örnek olay tartışması

Eğitimci : Prof. Dr. Hikmet TİMUR

POZİTİF DÜŞÜNCE VE MOTİVASYON EĞİTİMİ

İçerik

 • Aynaya bak! („Ne görüyorsun?“ „Ne görmek isterdin?“)Smile
 • Nasıl bir yaşam istiyorsun? Niçin? Nasıl sağlayacaksın?
 • Yaşamaya ve çalışmaya karşı istek
 • Özgüven ve başarı inancı
 • Duygusal Zeka ve Pozitif düşünce
 • Proaktif davranış
 • Serçe misalindeki empati
 • Birlikte izleyelim!
 • Birlikte oynayalım!

Eğitimci : Dr. M. Naci ÇUHACI

TRT Genel Müdürlüğü personeline yönelik olarak tasarlanan Etkili Sunuş Teknikleri Eğitimi başarılı bir şekilde tamamlandı…

Etkili bir sunuş yapmak, bireyin sorumluluklarının en heyecan verici yönlerinden birisidir. Çeşitli yöntem ve teknikleri kullanarak dinamik bir sunumla dinleyicilerin ilgisini ayakta tutabilen bir yönetici, dinleyenleri sunuş amaçlarına ulaştırmada daha başarılı olur.

Günümüzde öğrenilen en önemli sırların başında, insanları ikna ve mutlu ya da tatminsiz ve kırgın etmenin söylenenlerle değil, söyleniş ve sunuş tarzı ile başarıldığı gelmektedir.

Bu eğitim ile; katılımcılara başarılı ve etkili sunuşlar için nasıl hazırlanmak gerektiği, coşkunun ölçüsü ile dinleyicilerin ilgisini yüksekte tutma ve konuya iştirak ettirme teknikleri ile sunuş materyali hazırlama becerilerini kazandırmak amaçlanmaktadır.

İçerik

 • Sunuş nedir, çeşitleri ve amaçları
 • Sunuş hataları
 • Hazırlıklar ve sunuşu planlama
 • “Sahne unsurları”nın düzenlenmesi
 • Dikkat çekmek, ilgi uyandırmak, sunulanı arzu ettirmek (” Hişt ” seçenekleri gibi)
 • Sahne korkusunu yenebilmek
 • Etkili sunuş için bazı ipuçları
 • Sunuşu destekleyici materyaller ve tasarım ilkeleri
 • Birlikte oynayalım (katılımcı sunuşları)
 • Birlikte izleyelim (kamera ve gözlem)
 • Değerlendirme (Gözlem Formu)

Süre :2 Gün / 12 saat

Eğitimci : Dr. M. Naci ÇUHACI – TRT Uzman Eğitimcisi

Avrupa’da öncü bir Türk Şirketi olarak ve ülkemizde gıda sektörünün çok önemli ve seçkin şirketlerinden olan BAKTAT Şirketler Grubu’nda (www.baktat.com) Eğitim ve Danışmanlık Süreci tamamlandı.

Yönetim Danışmanı ve Eğitimci Dr. M. Naci ÇUHACI kolaylaştırıcılığında; Kurumlaşma/Yeniden Yapılanma; İş gücünün yetkinliğinin artırılması ve 5S Endüstriyel Tertip-Düzenleme-Temizlik Sistemi’nin kurulması danışmanlık konularının yanıısra  Aile Şirketinde Kurumlaşma/Yeniden Yapılanma, Stratejik Yönetim, Süreç Yönetimi ve Süreç İyileştirme, 5S Japon Kalite Tekniği, İnsan İlişkileri ve Etkili İletişim, Beden Dili, Yönetim ve Liderlik eğitimleri şirketin Sungurlu-Çorum, Gemlik-Bursa ve Turgutlu-Manisa işletmelerinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Yönetim Kurulu üyelerine ise Manheim/Almanya’da Stratejik Yönetim ve Stratejik Liderlik Eğitimi verimiştir.

AHİLER, BEBKA, DOĞAKA, KUDAKA, DİKA ve DOKA Kalkınma Ajansları’nın projelerinde başarılı çalışmalar yapan firmamıza Zafer Kalkınma Ajansı da dahil oldu.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğinin Teknik Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan aşağıda listelenen faaliyetler, Firmamız tarafından balşarıyla gerçekleştirilmiştir.

BELLETMEN ÖĞRETMENLERİMİZ ÖĞRENCİLERİMİZE DESTEK OLUYOR

Yararlanıcı Kuruluş: Sandıklı / Afyonkarahisar Türk Telekom Anadolu Öğretmen Lisesi

Süre: 5 saat x 6 gün = 30 saat

—–

2012TD-SCH0A : ZAMANLA STRESİN ÜSTESİNDEN GELEBİLMEK

Yararlanıcı: T.C. Uşak Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü

Süre: 10 Gün (5 grup x 2 gün)

—–

2012TD-BDKNB : KURUMSALLAŞMA, İLETİŞİM TEKNİKLERİ, STRES KRİZ TOPLANTI VE ZAMAN YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ

Yararlanıcı: Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası

Süre: 5 Gün

—–

2011TD-IFC2S : SÜREÇ ANALİZİ VE YÖNETİMİ EĞİTİM PROGRAMI

Yararlanıcı: Afyonkarahisar Belediyesi

İçerik

• Değişim Yönetimi
• Etkinlik ve Verimlilik
• Sürekli Gelişim
• Hedeflerle ve Süreçlerle Yönetim
• Süreç Analizi ve Yönetimi
• Afyonkarahisar Belediyesi Süreçleri
• Süreçlerin Hiyerarşisi ve Sınıflandırılması
• Süreçlerin İyileştirilmesi “Ortak Akıl” Uygulaması
• Performans Göstergeleri
• İç Denetim Süreç Yönetim Bağlantısı

Süre: 5 Gün

—–

2011TD-MAWYZ : “TARIMSAL YAYIMDA BAŞARI İÇİN KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMİ” PROGRAMI

Yararlanıcı: Uşak İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

İçerik

• İletişim Teknikleri ve Halkla İlişkiler
• Protokol Kuralları
• Etkili Takım Çalışması
• Sorumluluk ve İnisiyatif Alma
• Çatışma Yönetimi

Süre: 3 Gün X 2 grup

Argestar Danışmanlık Ltd. Şti. (ÇevikŞirket) 1996 yılından beri değer katmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğinin Teknik Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan aşağıda listelenen faaliyetler, Firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir.

Yararlanıcı Kuruluş: Kırıkkale Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü

Teknik Desteğin Adı: Kamu Kurumlarının Yönetim Becerilerinin Güçlendirilmesi

Eğitimin/Danışmanlığın Konu(lar)ı: Modern Yönetim Teknikleri

Süre : 5 Gün / 30 saat

—–

Yararlanıcı Kuruluş: Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Niğde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü

Teknik Desteğin Adı: Kurumumuzun Kurumsal Kapasitesi Artıyor

Eğitimin/Danışmanlığın Konu(lar)ı:
1) Etkili İletişim Yöntemleri
2) Beden Dili
3) Öfke kontrolü
4) İş Yerinde Zamanın Etkin Kullanımı

Süre : 7 Gün / 42 saat

—–
Yararlanıcı Kuruluş: Eskil Esnaf ve Sanatkârlar Şoförler ve Otomobilciler Odası

Teknik Desteğin Adı: Eskil Markalaşıyor

Eğitimin/Danışmanlığın Konu(lar)ı: Marka, Markalaşma, Patent, Pazarlama ve Reklam

Süre : 4 Gün / 24 saat

—–

Teknik Desteğin Adı: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI EĞİTİMİ

Eğitim Yeri: Kırşehir Memurlar Derneği

—–

Teknik Desteğin Adı:NEVŞEHİR KAMU HASTANELERİ’NDE İŞ GÜVENLİĞİ FAALİYETLERİ

Eğitim Yeri: Nevşehir ve İlçeleri

—–

Teknik Desteğin Adı: İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ EĞİTİMİ

Eğitim Yeri: Kırşehir Memurlar Derneği

—–

Teknik Desteğin Adı: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ – Niğde Valiliği

Eğitim Yeri:Niğde İl Genel Meclisi

—–

Teknik Desteğin Adı: ISO/IEC 27001:2005 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ – Niğde Valiliği

Eğitim Yeri: İl Genel Meclisi

—–

Teknik Desteğin Adı: İHALE, SATIN ALMA MEVZUATI VE UYGULAMALARI EĞİTİMİ

Eğitim Yeri: Kırşehir Memurlar Derneği

—–

Teknik Desteğin Adı: KAMU İHALE MEVZUATI EĞİTİMİ

Eğitim Yeri: Niğde-Altunhisar Kaymakamlığı

—–

Teknik Desteğin Adı: CEZA ADALET SİSTEMİ İÇERİSİNDE PSİKO-SOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARI- Aksaray Denetimli Serbest Müdürlüğü

Eğitim Yeri: Aksaray Adalet Sarayı

—–

Teknik Desteğin Adı:  ZOR İNSANLARLA BAŞA ÇIKMA VE ETKİLİ TAKIM ÇALIŞMASI – Nevşehir Belediyesi 

Eğitim Yeri: Nevşehir Belediyesi Paşa Konağı

—–

Teknik Desteğin Adı: İLETİŞİMSİZ KALMA BİRBİRİNİ ANLA -Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü

Eğitim Yeri:Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü

—–

Teknik Desteğin Adı:  SAĞLIKTA YENİ ADIMLAR (ETKİLİ İLETİŞİM VE LİDERLİK)

Yararlanıcı: Kırşehir İl Sağlık Md.lüğü, Sosyal Güvenlik İl Md.lüğü ve İŞKUR il Md.lüğü

—–
Teknik Desteğin Adı: LİDERLİK OKULU (SATIŞ PAZARLAMA, LOBİCİLİK VE LİDERLİK)

Yararlanıcılar: Niğde Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD)

—–

Teknik Desteğin Adı: ETKİLİ SUNUM VE İLETİŞİM TEKNİKLERİ

Yararlanıcı: Nevşehir Valiliği

—–

Teknik Desteğin Adı:  UYGULAMALI DÜŞÜNMEYİ ÖĞRETME ETKİNLİKLERİ

Yararlanıcı: Aksaray Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü

—–

Teknik Desteğin Adı:  ÖFKE KONTROLÜ VE SAĞLIKLI TEPKİ VERME EĞİTİMİ (EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ)

Yararlanıcı: Kırşehir Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü

İçerik

• Algı-Duygu-Düşünce-Davranış Algoritması
• Stres Ve Uyum-Öfke Örneklemesi, Öfkeyi Neden Yönetmeliyiz?
• Öfkeyi Tanımak-Anlamak
• Öfkeyi İfade Etme Biçimleri, Öfkenin Sonuçları
• Öfke kaynağı ve Yapısı, Önlemler, Öfke Analizi
• Fizyolojik Uygulamalar, Öfkeyi Yeniden Yapılandırma
• Öfke İle Baş Etmenin Yolları, Sorun Çözme Becerisi
• İletişim, Öfke Yönetiminde Diğer Uygulamalar
• Genel Değerlendirme ve Çalıştay

Süre: 5 Gün

—–

Teknik Desteğin Adı: TURİZM İŞLETMECİLERİNE TANITIM VE FUARCILIKLA İLGİLİ EĞİTİM

Yararlanıcı: Nevşehir-Ürgüp Kaymakamlığı

İçerik

• Uluslar arası Turizm Pazarlama Sistemleri
• Turistik Tutundurma Kararları (Reklamcılık, Tanıtım)
• Fuarcılık ve Fuar Organizasyonu
• Fuar sektörünün geleceği ile ilgili Projeksiyonlar
• Kapadokya Bölgesinde Turizm ve Konaklama ve
• Turizmimizin Uluslar arası Pazarlamasında Temel Sorunlar

Süre: 3 Gün

—–

Teknik Desteğin Adı: STRATEJİK PLAN HAZIRLAMA EĞİTİMİ

Yararlanıcı: Niğde Ufuk Memurlar Derneği

İçerik

• Temel Kavramlar ve Geleceği Rotalamak
• Stratejik Düşüncenin Unsurları
• Stratejik Düşünce ve Stratejik Tasarım
• Neden Stratejik Plan Yapmak Gerekir?
• 5018 Sayılı Kanun ve Performans Esaslı Bütçeleme
• Stratejik Plan-Performans Programı-Faaliyet Raporu
• Stratejik Yönetim Modeli
• Organizmanın Beyni: Dün-Bugün-Yarın
• Stratejik Planlama Aşamaları
• Stratejik Planlama Süreci
• İzleme Değerlendirme ve Performans Ölçümü
• Stratejik Düşünceyi Yaygınlaştırmada Liderlik
• Stratejik Problem Çözme Teknikleri
• Yönetimde Karar Verme Yöntemleri

Süre: 6 Gün X2 Grup: 12 Gün

—–

Teknik Desteğin Adı: TARIMSAL ÜRETİM VE PAZARLAMA TEKNİK EĞİTİM

Yararlanıcı: Niğde – Melendizliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

İçerik

• Tarımsal Ürünlerin İşlenmesi Ve Depolanması
• Tarımsal Pazarlamanin Ana Hizmetleri
• Tarımsal Pazarlamanın Yardimci Hizmetleri
• Tarımsal Ürünlerin Pazarlama Kanalları
• Pazarlama Kanallarının Seçimi

Süre: 12 Gün

—–

Teknik Desteğin Adı:  ENGEL OLMA DESTEK OL “NLP EĞİTİMİ”

Yararlanıcı: Niğde Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

İçerik

• Diksiyon, Etkili Konuşma, Beden Dili ve Dinleme
• İletişim Ve İnsan İlişkileri
• Öfke Yönetimi Ve Kontrolü
• Stres Yönetimi; Liderlik
• Pozitif Düşünce

Süre: 5 Gün

—–

Teknik Desteğin Adı: LİDER İŞ ADAMLARI OKULU EĞİTİMİ

Yararlanıcı: Aksaray AGİAD

İçerik

• İletişim Becerileri
• Zaman Yönetimi
• Takım Çalışması
• Kâr Arttırma Yöntemleri
• Pazarlama Ve Satış Yönetimi
• KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekleri

Süre: 7 Gün

—–

Teknik Desteğin Adı:  İNSAN KAYNAKLARININ GELİŞTİRİLMESİ EĞİTİMİ

Yararlanıcı: Kırşehir Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği

İçerik

• İnsan İlişkileri
• İletişim Teknikleri
• Zaman Yönetimi
• Stres Yönetimi
• Takım Çalışması
• Liderlik
• Protokol Kuralları
• AB Projeleri, Hibe Programları, Devlet Teşvikleri
• Proje Yönetim Döngüsü ve Proje Yürütme Eğitimi

Süre: 9 Gün

—–

Teknik Desteğin Adı:  İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ EĞİTİMİ

Yararlanıcı: Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü

İçerik

• Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi
• İş Analizi
• İş Değerleme
• Mülakat ve Mülakat Teknikleri
• İnsan Kaynaklarında Eğitim ve Performans
• Kariyer ve Performans Kavramı

Süre: 3 Gün

—–

Teknik Desteğin Adı:  İDARİ AMİRLERE YÖNELİK İDARİ YÖNETİM VE İLETİŞİM EĞİTİMİ

Yararlanıcı: Kırşehir- Akpınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

İçerik

• Yönetimde İletişim Yetkinliği
• İletişimde Etkinliği Sağlamanın Yolları
• Kişilerarası İletişimde Çatışma ve Dinleme
• Gelenekselleşmiş ve Yapılandırmacı Yönetim Anlayışları
• Etkin Liderlik Vasıfları

Süre: 5 Gün

—–

Teknik Desteğin Adı: YEREL İŞLETMELERDE MODERN PAZARLAMA ANLAYIŞININ YERLEŞTİRİLMESİ VE PİYASA ARAŞTIRMALARI EĞİTİMİ

Yararlanıcı: Anadolu Genç İşadamları Derneği ( AGİAD) – Kırıkkale

İçerik

• Temel Pazarlama İlkeleri
• Pazarlama Yönetimi
• Satış Teknikleri
• Pazarlama Kapsamında SWOT Analizi
• Tanıtım Stratejileri
• Piyasa Araştırmaları

Süre: 10 Gün

—–

Teknik Desteğin Adı:  YEREL İŞLETMELERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ EĞİTİMİ

Yararlanıcı: Kırıkkale Teknik Elemanlar Derneği

İçerik

• Yönetim ve İK Yönetim Sistemi, Fonksiyonları ve Temel İlkeleri
• İK Planlaması
• İş Analizi Süreci
• Personel Bulma ve Seçme
• Personel Eğitimi ve Kariyer Planlama
• Ücret Yönetimi ve Ücret Sistemleri
• İş ve Performans Değerlendirme
• İşçi İşveren İlişkileri

Süre: 8 Gün

SGK Üst Düzey Yöneticilerine olarak aşağıdaki içerik kapsamında “Zaman ve Stres Yönetimi Eğitimi” başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Zamanı verimli kullanmak, üreterek tüketmek ve aynı esnada kendisine ve sevdiklerine de zaman ayırabilmek hem yöneticilerin ve hem de tüm çalışanların ortak sorunudur. Bu eğitimde; küreselleşen iş dünyasında artan değişim hızı ve Toplam Kalite kavramı içinde, zamanını en etkin ve verimli şekilde yöneten personel gerektiğine inananlara zaman yönetiminin yanı sıra karşılaşabilecekleri stresi tanımlama ve başedebilmede çağdaş ve yeni yöntemleri sunmak; ilginç deneyimler ve pratiğe hemen geçirilebilecek teknikleri anlatmak amaçlanmıştır.
İçerik :

 • Zaman Yönetimi mi? Zamanlama Yönetimi mi?
 • İş Davranışlarının Yönetimi (Çalışma stilinin ne olduğu) Değerlendirilmesi
 • Çalışma Stili: A-B Tipi Davranışlar (Test): Bireysel Stresörler
 • A ve B Tipi Davranışlar İçin Hareket ( Eylem) Noktaları
 • İş Planlamasının Yönetimi (Test) Zaman Yönetimi Tablosu
 • Zamanı İyi Kullanmanın Engelleri
 • Etkili Zaman Yönetimi Teknikleri
 • Stres kavramı ve Stres belirtileri
 • Yaşamdaki Stres Kaynakları
 • İş Ortamında Stres Düzeyini Belirleme Testi
 • Yönetimde Stres
 • Stresle Başa Çıkma Teknikleri
 • Ayak Sürüme (Oyalanma / Erteleme) Eğilimi Yönetimi (Test)

Eğitici : Dr. M. Naci ÇUHACI

ASELSAN Elektronik San. ve Tic.A.Ş.’de Finansçı Olmayanlar için Finansal Yönetim Eğitimi, aşağıda yer alan içerik kapsamında başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Amaç

Bu programın amacı, mali konularda yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmayan işadamı, yönetici ve yönetici adaylarını mali terminoloji ile tanıştırmak, onlara temel mali tabloları tanıtmak, mali tablo analizi, çalışma sermayesi yönetimi, risk ve risk analizi, mali planlama, bütçe ve denetim konularında ana hatlarıyla onları bilgilendirmektir. Program, ayrıca katılımcılara kendi yaptıkları işlerin mali tablolar üzerindeki etkisini de göstererek kar odaklılıklarını ve iş adamı bakış açılarını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu bağlamda, eğitim boyunca katılımcılar ile birlikte konular işlenmiş ve kuruma özgü uygulamalar ile örnekler üzerinde durulmuştur.

İçerik

 • Finansal yönetim ve finansal yönetimin fonksiyonları
 • Finansal analiz (oran analizi vb.)
 • Finansal planlama (başabaş noktası, faaliyet kaldıracı, finansman kaldıracı ve bileşik kaldıraç)
  İşletme sermayesi yönetimi (nakit yönetimi, stok yönetimi ve alacak yönetimi)
 • Sermaye bütçelemesi ve yatırım kararlarının verilmesi. paranın zaman değerinin hesaplanması. yatırım projelerinin değerlendirilmesinde kullanılan statik ve dinamik yöntemler
 • Kısa ve uzun vadeli fon kaynakları
 • Özkaynak ve yabancı kaynak maliyetleri. ağırlıklı ortalama sermaye maliyetinin hesaplanması
 • Optimal sermaye yapısı ve optimal sermaye yapısı ile ilgili yaklaşımlar.
 • Hisse senedi ve tahvil değerleme
 • Risk sermayesi ve bilim parkları

Süre: 2 Gün

Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığında “Verimli ve Kaliteli Hizmet İçin Eğitim” Projemiz;
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) Teknik Destek Programı Kasım – Aralık Dönemi’nde başarılı olan projelerinden “Verimli ve Kaliteli Hizmet İçin Eğitim”  Eskişehir’de çok başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Proje Adı: Verimli ve Kaliteli Hizmet İçin Eğitim

Eğitimin/Danışmanlığın Başlığı: Kişisel Gelişim

Başvuru Sahibi Kuruluş: Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı

Eğitimin/Danışmanlığın Yeri: Eskişehir

Eğitim/Danışmanlık ile Katılımcılara Kazandırılacak Özellikler

Personelin daha etkin ve verimli, kaliteli hizmet vermeleri ve değişikliklere daha kolay uyum göstermeleri sağlanacaktır. Ayrıca, personelin hayata, olaylara, iş ve işlemlere bakış açılarının, çevre ile olan ilişkilerinin, kişisel performanslarının, iletişim becerilerinin, çalışma alışkanlıklarının olumlu yönde değişimini sağlanacaktır.

Eğitimin/Danışmanlığın Toplam Süresi (Gün/Saat): 10 Gün/60 Saat

Eğitime/ Danışmanlığa Katılacak Kişi Sayısı: 80 Kişi (İki ayrı grup)

Dr. Mahmut Naci ÇUHACI, Prof. Dr. Hikmet TİMUR, Prof.Dr.Hüseyin BAŞAR gibi ARGEstar’ın seçkin kadrosunun yer alacağı eğitimde aşağıdaki konular yer almaktadır.

Eğitim Konuları:
Kurum içi iletişim ve İletişim becerilerini etkili kullanma eğitimi
Liderlik/yöneticilik eğitimi
Stres ve bireysel performans ilişkisi eğitimi
Protokol ve nezaket kuralları eğitimi
Yazışma ve imla kuralları eğitimi

—–

Eskişehir Defterdarlığı’nda Değişim ve Dönüşüm için Eğitim

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) Teknik Destek Programı kapsamında desteklemiş olduğu Değişim Ve Dönüşüm İçin Eğitim Eskişehir’de başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Eskişehir Defterdarlığı’nda görevli yönetici ve memurlardan seçilen 50 kişilik personelin iki ayrı grup halinde eğitime alınarak kişisel gelişimlerinin arttırılarak Defterdarlığın “insan odaklı hizmet” anlayışının uygulanmasında çok daha başarılı sonuçlar alınması amaçlanmaktadır.

Dr. M. Naci ÇUHACI’nın koçluğunda ARGEstar’ın seçkin kadrosunun yer alacağı eğitim, aşağıda yer alan konular kapsamında çok başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

İçerik

1.Topluluk Önünde Konuşma: Hitabet
2.Beden Dili
3.İnovasyon ve Yaratıcı Düşünce
4.Etkili Olma ve İnandırıcılık
5.Stresle Baş etme ve Öfke Kontrolü
6.İş Yaşamında Etik ve Mobbing
7.Sorumluluk ve İnisiyatif Alma

Süre: 5 gün/30 saat (1 grup için)

——

Eğitimde Yenlikçi Çözümler Eğitimi

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) Teknik Destek Programı kapsamında düzenlenen Eğitimde Yenilikçi Çözümler Eğitimi Orhangazi-Bursa’da gerçekleştirilmiştir.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu 24 Öğretmene aşağıda gösterilen içerik kapsamında takımdaşlık, yaratıcılık, yenileşim, kurum kültürü, problem çözme becerilerinin gelişmesi kazandırılması amaçlanmaktadır.

İçerik

1.Takımdaşlık Eğitimi (8 saat)
2.Takımda Yaratıcılığı Geliştirme (8 saat)
3.Yaratıcı Düşünme (8 saat)
4.Yenilikçiliğin 8 Dalgası (8 saat)
5.Problem Çözme Teknikleri (8 saat)

Süre: 5 gün / 40 saat

Eğiticiler: Prof.Dr. Hüseyin BAŞAR, Dr. M. Naci ÇUHACI ve Muhittin TUZCU (NLP Trainer)

—-

3İ (İletişim, İnsan Kaynakları, İnovasyon) Eğitimi

Gemlik-Bursa Kaymakamlığı personeline yönelik olarak 3 gün tasarlanan eğitimde NLP Trainer Mustafa ÇEŞİTCİOĞLU görev almaktadır. Katılımcılara Etkin İletişim becerisi, Çalışan verimliliğini arttırmak, İnovasyon konularında bilgi sahibi olmak amaçlanmaktadır.

İçerik

 • İletişim, Kurum Kültürü, Bilgi, Gelecek
 • Strateji ve Gelecek Planlaması
 • Çalışanlarınızı nasıl daha verimli yönetirsiniz?

—–

Eğitim Yönetiminde Takım Çalışması Ve Liderlik Eğitimi

Bursa – Gürsu Teknik Endüstri Meslek Lisesi yönetici ve öğretmenlerine yönelik olarak hazırlanan 2 günlük eğitimde Prof.Dr.Hikmet TİMUR ve Dr. M. Naci ÇUHACI görev almıştır.

İçerik

 • Liderlik / Hedef belirleme
 • Etkin İnsan Kaynakları Yönetimi-Çalışanlarınızı Nasıl Daha Verimli Yönetirsiniz?
 • İşe İsteyerek Gelmek –Motivasyon

——
Yöneticilik Ve Zaman Yönetimi Eğitimi

Bursa – Orhangazi Kaymakamlığı yöneticilerine yönelik olarak hazırlanan 5 günlük eğitimde Prof.Dr.Hikmet TİMUR ve Dr. M. Naci ÇUHACI görev almıştır.

Yöneticilerin; yöneticilik becerilerinin artması, zamanı ve devlet imkanlarını daha iyi yönetmek ve yöneticilerin personeli ile ilişkilerini iyileştirmesini amaçlayan eğitimin ana konuları ise şöyledir.

 • Kurum İçi İletişim
 • Zaman Yönetimi

TRT Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında başlayan Sosyal Davranışlar ve Protokol Kuralları Eğitimi aşağıda yer alan içerik kapsamında TRT İzmir Müdürlüğü’nde görevli şoförlerden sonra İstanbul’da da çok başarılı bir şekilde tamamlandı.

Sayın İbrahim ŞAHİN’in TRT’ye Genel Müdür olmasından itibaren TRT’de başlayan değişim yönetimi kuruma değer katmaya devam ediyor. Genel müdürden genel hizmetliye kadar insan kaynağına yapılan yatırımın geri dönüşü yayıncılık ve hizmet kalitesine yansıyor…

Nitekim, TRT bugün 13 televizyon kanalı, 6 ulusal, 6 bölgesel, 1 yerel, 2 uluslararası radyo kanalı, trt.net.tr ve trt.world.com üzerinden 35 dil ve lehçede yayın, teleteks yayını ve “TeleVİZYON”, “Radyovizyon”, “F1 Racing” ve “TRT Çocuk” dergileriyle Türkiye ve dünyaya yayın yapmaktadır.

SGK Başkanlığı Genel Müdür ve Daire Başkanlarına yönelik olarak hazırlanan Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi aşağıdaki içerik kapsamında çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

ETKİLİ İLETİŞİM TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

İçerik :

 • İletişim deyince…
 • İletişim türleri: Kişisel – Yönetsel
 • İletişimde farkındalık
 • İletişim Engelleri
 • Etkili iletişim ve Duygusal Zeka ilişkisi
 • İletişimde kendi tanımak: “Jo-Harry”
 • Etkili iletişim teknikleri önerileri

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığı personeline yönelik olarak 2’şer günlük/2 ayrı grup Kamu İhale Mevzuatı ve EKAP Eğitimi aşağıdaki program dahilinde çok başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

KAMU İHALE MEVZUATI VE EKAP EĞİTİMİ

İçerik

 • Genel Olarak Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP)
 • Elektronik İhale Uygulamaları ( e ihale uygulaması)
 • İdarelerin EKAP’ta İhale Hazırlık İşlemlerinin Örnek Bir Dosya İle Anlatılması ve Uygulamaya Yönelik Genel Değerlendirmelerin Yapılması
 • İhale komisyonunun kurulması, görevleri, yetkileri ve sorumlulukları
 • Yaklaşık maliyet tespit yöntemi
 • Yeterlilik belgeleri ve yeterlilik kriterleri
 • İş deneyim belgeleri
 • İhale komisyonunun yeterlilik belgeleri üzerinde yapacağı denetimler
 • Aşırı düşük tekliflerin değerlendirilmesi
 • Hakediş belgelerinin düzenlenmesi
 • İhaleye yönelik itiraz ve şikayet yolları
 • İdareye yapılacak şikayet başvuruları
 • Başvuru ve inceleme yolları, şikayet ehliyeti, süreler sürelerle ilgili genel esaslar
 • Kamu ihale kurumuna yapılacak itirazen şikayet başvuruları
 • İhale Komisyonu, Kontrol Teşkilatı ve Kabul Komisyonu Üyelerinin Sorumlulukları

TRT Genel Müdürlüğü yayın ekibinden bir grup personele aşağıda gösterilen içerik doğrultusunda Zaman Yönetimi Eğitimi çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
İçerik :

 • Zaman Yönetimi mi? Zamanlama Yönetimi mi?
 • Zamanı İyi Kullanmanın Engelleri
 • Etkili Zaman Yönetimi Teknikleri
 • İş Davranışlarının Yönetimi (Çalışma stilinin ne olduğu) Değerlendirilmesi
 • Çalışma Stili: A-B Tipi Davranışlar (Test)
 • A ve B Tipi Davranışlar İçin Hareket ( Eylem) Noktaları
 • İş Planlamasının Yönetimi (Test)
 • Ayak Sürüme (Oyalanma / Erteleme) Eğilimi Yönetimi (Test)
 • Zaman Yönetimi Tablosu
 • İşi Uzatan İnsan Tipleri
 • Yayıncının Görevleri Ve Yayıncının Zaman Sorunu – Örnek Olay

Süre : 6 saat

Eğitici : Dr. M. Naci ÇUHACI

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın en önemli birimlerinden olan Aktüerya ve Fon Yönetimi Daire Başkanlığı’nda görevli tüm personel Kişisel Gelişim Eğitimi’ne alınmıştır.

Özellikle, Kamu’nun en önemli ve en büyük eğitim tedarikçisi olan firmamız bu eğitimi de çok başarıyla yerine getirmiştir.

Aktüerya ve Fon Yönetimi Daire Başkanlığı;
SGK’nın nakit ve benzeri varlıklarını finansal araçlar vasıtasıyla değerlendirmek.
Nüfus yapısı ve finansman yönünden kısa, orta ve uzun vadeli aktüeryal esaslara göre projeksiyonlar yapmak, finansman, fon yönetimi ve aktüerya ile ilgili her türlü istatistikî bilgiyi derlemek, bu bilgileri değerlendirerek sonuçlarını ilgili birimlere bildirmek.
Tahsilat ve ödemelerin hızlı, güvenli ve düşük maliyetle yapılması hususunda banka ve diğer finansal kuruluşlarla protokol yapmak.
Finansman kaynakları ile yapılmakta olan ödemelerden yararlanma şartları ve yardım tutarları arasındaki ilişkiyi inceleyerek teknik bilânçoyu hazırlamak

gibi önemli görevlerini başarıyla yerine getirirken Daire Başkanından Uzmanına kadar tüm personel, 2 ayrı grup halinde yetkinliklerini daha da artıracak aşağıda gösterilen 30 saatlik eğitim programına katılmaktadır.

 • Kişisel Gelişim Eğitimi Konuları
 • Etkili İletişim ve İnsan İlişkileri (6 saat)
 • Beden Dili (3 saat)
 • Protokol Kuralları (3 saat)
 • Sorumluluk ve İnisiyatif Alma (6 saat)
 • Problem Çözme Teknikleri (6 saat)
 • Takım Çalışması (6 saat)

Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Hizmetleri A.Ş.’de aşağıda gösterilen içerik  kapsamında birim yöneticilerinin katıldığı Çatışma Yönetimi Eğitimi, iki ayrı grup halinde çok başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Çatışma Yönetimi Eğitimi

Amaç

Bu eğitim ile insanlarla pozitif ilişkiler kurarak seviyeli ve kaliteli yaşamak, iç barış ve dengeli yaşam becerileri kazanmak; görevlerimizde ilişki içerisinde bulunduğumuz ekip arkadaşları, ast ve üstlerimizle etkin ilişkiler kurmak, sorunları ve koşulları sürekli iyileştirme yetkinliğini öğrenmek, kişisel ve kurumsal verimlilik ile başarıyı arttırmak amaçlanmaktadır.

İçerik
Çatışma Nedir?
Görüş ayrılıklarına bakış
Çatışmanın yapıcı yankıları
Çatışmanın yıkıcı yansımaları
Kurumda öncelikli çatışma nedenleri
Çatışmayı tetikleyen iletişim kazaları
Çatışmayı körükleyen psikolojik gerginlikler
Yıkıcı çatışmanın önlenmesi
Çatışma yönetiminde “Mekik Diplomasisi”
Düello yaklaşımı ve “Kaybeden Yok” yöntemi
Örnek uygulamalar

Aşağıda yer alan program kapsamında TRT’de görev yapan Özel Güvenlik Görevlilerine Kişisel Gelişim Eğitimi çok başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Özel Güvenlik Görevlisi Kişisel Gelişim Eğitimi

Amaç

Bir ülkenin bölünmez bütünlüğünün sağlanmasında silahlı ve silahsız güçleri ne kadar önemli ise bir kurumun güvenliğinin sağlanması da o derece önemlidir. Bu bağlamda, kurumlarda 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında görev yapan özel güvenlik görevlileri mesleklerinin yeterli bir üyesi olmak durumundadırlar.

Bu bağlamda, söz konusu personelin kişisel gelişimlerinin arttırılmasına yönelik olarak düzenlenen bu eğitim ile güvenlik hizmetlerindeki kaliteyi arttırmak, katılımcılarda duyuşsal özellikleri geliştirmek, imaj ve iletişim konusundaki bilgileri beceriye dönüştürebilmek ve karşılaştığı problemlere çözüm bulabilme becerilerini geliştirmek amaçlanmaktadır.

İçerik

 • Aynaya bak! („Ne görüyorsun?“ „Ne görmek isterdin?“)
 • Nasıl bir yaşam istiyorsun? Niçin? Nasıl sağlayacaksın?
 • Kendi cenazenize davet (“Son 7 gün ne yaparsınız?“)
 • Psikolojik sermayen ne kadar?
 • Özel ve Sosyal yaşamın getirdikleri…
 • İnsan ilişkileri ve insanlar birbirinden ne bekler?
 • Etkili iletişim teknikleri
 • Sözlü iletişim eksenleri: Söz / ses / beden
 • Empati ve aktif dinleyicilik sanatı
 • “Sorun”, aslında ne anlama gelmektedir?
 • Bireysel – kurumsal sorun (“agresif saldırgan kişiler”, “hırsızlık, yangın v.s.”) farkındalığı sağlanması
 • Çatışmanın bireysel – kurumsal maliyeti
 • Sorun yönetiminde yaratıcılık
 • Öfkeyi kontrol etme
 • Protokol yönetimi çerçevesi
 • İmaj yönetimi çerçevesi
 • Örnek Uygulamalar – Rol canlandırma
 • Kontrol noktasında uygulamalar

Süre : 12 saat

Eğitimci: Dr. M. Naci ÇUHACI – TRT Uzman Eğitimcisi

MAN Otobüs firmasının önemli tedarikçilerinden olan Güçsan Endüstri Makinaları Ltd.Şti.’nde ( www.gucsanmakina.com ), aşağıda yer alan konularda bir dizi eğitim, uzmanlarımızdan Makina Yüksek Mühendisi Rauf YILDIZ ve Dr. M. Naci ÇUHACI tarafından çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu eğitimler sonunda ürün kalitesinde, verimlilikte, üretim süresinde ve maliyet azaltma konularında iyileşmeler olması beklenmektedir.

Eğitimler:

 • ISO 16949 Temel Eğitim
 • ISO 16949 İç Denetçi Eğitimi
 • Süreç Yönetimi
 • FMEA
 • APQP
 • PPAP
 • MSA
 • Kaizen
 • 5S
 • Six Sigma
 • Problem Çözme Teknikleri
 • SPC (İPK)

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) insan odaklı hizmet anlayışı ve uygulaması kapsamında personelinin kişisel gelişimlerinin artırılmasına önem ve değer veriyor. Bu bağlamda, Uşak SGK İl Müdürlüğü personelinin katıldığı eğitim sonunda vatandaşa sunulan hizmet kalitesinin arttırılmasında ciddi katkılar sağlanacağı düşünülmektedir.

Programda aşağıdaki konular yer almaktadır.

 • Etkili İletişim ve Halkla İlişkiler
 • Zaman ve Stres Yönetimi

Süre: 2 Gün

KOSGEB destekli olarak İlk defa 20 Ağustos-20 Aralık 2004 tarihlerinde Dr. M. Naci ÇUHACI’nın kolaylaştırıcılığında başlayan Yönetim Danışmanlığı Projesi’nin başlangıç çalışması sonrasında üretim kapasitesini ve insangücü sayısını ikiye katlayan SUN-KA’da (www.sunkapaper.com ) Yeniden Yapılanma Çalışması başlamıştır.

05 Ekim 2011 tarihinde Yönetim Danışmanı ve Yaşam Koçu Dr. M. Naci ÇUHACI’nın kolaylaştırıcılığında başlayan danışmanlık ve eğitim projesi 12 Ay sürmüştür.

Bu süreçte SUN-KA bünyesinde;

1. Vizyon Geliştirme

 • Vizyon-Misyon-Değerler ve İlkeler’in belirlenmesi
 • Şirket Anayasa’nın hazırlanması

2. Organizasyon&yönetim yapısının tanımlanması ile görev-yetki-sorumluluk çerçevesinin belirlenmesi;

 • İş analizleri yapılarak görevlerin/işlerin gerekleri ve tanımı yapılmıştır.
 • Her süreç sahibinin görev yeterlilik tanımları, iş gereklerini de (genel-mesleki-kişilik) kapsayacak şekilde yeniden tasarımlanmıştır.
 • Organizasyon şeması yalın ve basık bir yapıyı içerecek şekilde yeniden tasarımlanmıştır.

3. İnsan kaynakları yönetim sisteminin geliştirilmesi;

 • Eleman arama, şirkete çekme, seçme ve yerleştirme ve şirkette tutabilme.
 • Çalışanların başarılarının değerlendirilmesi.
 • Eğitim ve geliştirme.
 • Çalışanların işlerinin karşılığının verilmesi ve ödüllendirilmesi.
 • Çalışanların yönetime katılımının sağlanması,
 • Çalışanlardan ve üst yönetimden kaynaklanan davranış problemlerinin belirlenip çözümlenmesi.

uygulamaları yapılmıştır.

4. 5S Sistemi kurulmuştur.

——————————————-

SUN-KA Kağıt ve Karton San.Tic.Ltd.Şti. (www.sunkapaper.com) olarak KOSGEB’den destek alarak 20 Ağustos 2004 tarihinde o zamanki adı ARGE Danışmanlık Ltd.Şti. olan ARGESTAR Danışmanlık Ltd.Şti. ile yaptığımız “Yönetim Danışmanlığı Projesi” gereği Yönetim Danışmanı Dr.M.Naci ÇUHACI ile 20 Ağustos-01 Aralık 2004 tarihleri arasında çalışılmıştır.

Şirketimiz, bünyesinde Yönetim ve Organizasyon Yapısının geliştirilmesi, Süreç Yönetimi ve İyileştirilmesini içeren bu proje, KOSGEB İş Planı ve Faaliyet-Zaman Çizelgesinde sunulan tüm hizmetler başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Yeniden yapılanma sürecimiz daha sonra devam etmiş ve 05 Ocak 2007 tarihinde ARGESTAR Danışmanlık Ltd.Şti. ve Dr.M.Naci ÇUHACI ile yeniden 3 ay süre çalışma yapılmıştır. şirketimizin yeniden yapılanması, insan kaynağımızın geliştirilmesi ve süreçlerin iyileştirilmesini kapsayan bu ek projede de değerli emeği geçen Dr.M.Naci ÇUHACI’ya teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

 

Saygılarımızla,

25 Şubat 2009

 

S.Zeki ÖZTEKİN – Genel Müdür

Levent ÖZTEKİN – Genel Müdür Yardımcısı

SUN-KA Kağıt ve Karton San.Tic.Ltd.Şti.

TRT personeline “İş Ortamında İletişim ve Sosyal İlişkiler” Eğitimi verilmiştir.

Bu eğitim ile katılımcıların, işyerinde etkinlik, ilişki kurma ve başarı için gerekli olan profesyonellliği oluşturan temel ögeler hakkında bilgi ve becerilerinin arttırlıması amaçlanmaktadır.

İçerik

 • İş yerinde profesyonelliğin temelleri,
 • İş yeri davranış standartları ve iş ilişkileri,
 • Kurum içi halkla ilişkiler,
 • Kurumda insan ilişkileri ve önemi,
 • Kurumu dış çevreye tanıtmada bireyin önemi,
 • Profesyonel iletişim,
 • Ast üst ilişkileri,
 • Hedef kitle iletişimi,
 • Telefon protokolü, selamlaşma,
 • Kurum bünyesinde profesyonel davranış,
 • Kritik başarı faktörleri,
 • Profesyonel imaj,
 • Profesyonel görünüm,
 • Sosyal / iş durumları.

Süre : 2 gün

Eğitimci: Dr. Mahmut Naci ÇUHACI – TRT Uzman Eğitimcisi

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) Üst Düzey Yöneticilerine yönelik olarak tasarlanan ve aşağıda listelenen eğitimler başarıyla tamamlanmıştır.

 • Etkili İletişim Teknikleri
 • Diplomatik Müzakere Teknikleri
 • Süreç Yönetimi ve İyileştirilmesi ve Süreç Olgunluk Seviyesi
 • Zaman ve Stres Yönetimi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Eğiticilerin Eğitimi düzenlenmiştir.

Kayseri’de başarıyla gerçekleştirilen eğitimde, uzmanlarımızdan Prof. Dr. Hüseyin BAŞAR görev almıştır. Program içeriği şöyledir.

 • Temel Kavramlar ve Yetişkin Eğitimi
 • Yetişkin Psikolojisi ve Yetişkinlerde Öğrenme
 • Eğitim İhtiyacının Belirlenmesi
 • Öğretimin Planlanması
 • İnteraktif Öğretim Yöntem ve Teknikleri
 • Eğitim Etkinliğinin Ölçülmesi
 • Eğitim Ortamı ve Sunum Materyallerinin Tasarımı
 • Etkili Sunum Teknikleri

TRT Genel Müdürlüğü garsonlarına yönelik olarak Protokol ve Sosyal Davranış Kuralları Eğitimi çok başarıyla tamamlandı.

Eğitimde, TRT’nin akreditide Uzman Eğitimcisi Dr. M. Naci ÇUHACI görev almıştır.

Maliye Bakanlığı Üst Düzey Yöneticilerine yönelik olarak Antalya’da Üst Kademe Yönetici Geliştirme Eğitimi çok başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Dr. Mahmut Naci ÇUHACI ve ekip arkadaşlarının görev aldığı ve 4 ayrı gruptan oluşan söz konusu eğitim programında aşağıdaki konular yer almaktadır.

İlk üç grubun Eğitim Konuları:

 • İnovasyon ve Yaratıcı Düşünme
 • İş Yaşamında Etik ve Mobbing
 • Sorumluluk ve İnisiyatif Alma
 • Stresle Başetme ve Öfke Kontrolü
 • Etkili Olma ve İnandırıcılık

Dördüncü Grubun Eğitim Konuları:

 • Risk Analizi
 • Etkili Takım Çalışması
 • Etkili İletişim
 • Toplantı ve Zaman Yönetimi
 • Etkili Sunuş Teknikleri

Devlet Personel Başkanlığı Devlet Personel Uzman Yardımcılarına yönelik olarak, Ankara’da 8 Gün/48 saat süreli “Kişisel Gelişim Eğitimi” programı başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMİ

İÇERİK

 • Etkili iletişim ve beden dili
 • Etkili sunuş teknikleri ve topluluk önünde güzel konuşma
 • Karar verme ve problem çözme teknikleri
 • Rapor yazma teknikleri
 • Yenilikçi (inovasyon) düşünme
 • Takım çalışması
 • Kurum kültürü
 • Motivasyon
 • Stres yönetimi
 • Zaman yönetimi
 • Proje yönetimi
 • Toplantı yönetimi
 • Kişisel ve kurumsal imaj yönetimi
 • Kriz yönetimi

Dicle Kalkınma Ajansı’nda (DİKA), Dr. Mahmut Naci Çuhacı’nın kolaylaştırıcılığında (Danışmanlık -Eğitim-Araştırma) Bireysel Performans Değerlendirme Sistemi kurulmuştur.

Sistem, 360 Derece, Kritik Olaylar ve Hedeflerle Yönetim Degerlendirme yöntemlerini kapsayan karma bir yöntemdir.

Bu Projenin temel amacı DİKA’da Bireysel Performans Değerlendirme Sistemi kurmaktır. Sistemin kurulması ve uygulanmasıyla aşağıda yer alan alt amaçlara ulaşılacaktır:

 • Yönetimin ve çalışanların çabalarını ortak bir amaca yönlendirerek çalışanların performansını dolayısıyla DİKA’nın performansını artırmak,
 • DİKA’nın amaçlarına uygun bireysel performans hedeflerini saptamak,
 • Ajans personelinin potansiyelini değerlendirmek, gelişme gerektiren yönlerini ile ilgili eğitim ihtiyaçlarını belirlemek,
 • Ajans personelinin kariyer planlamasını düzenlemek, terfi, transfer ve işten çıkarma kararlarını adil ve gerçekçi temellere dayandırmak,
 • Ajans personelinin başarılarının tanınması ve ödüllendirmek,
 • Yönetici ile çalışan arasında etkin bir iletişim, anlayış ve güven ortamını oluşturmak.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Teknik Destek Programı kapsamında Erzurum Palandöken Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün “Kurumsal Kapasite Gelişimi Eğitimi”, Erzurum’da başarıyla tamamlanmıştır.

Kurumsal Kapasite Gelişimi Eğitimi’nde aşağıdaki konular yer almıştır.

 • İmaj Yönetimi
 • Protokol Kuralları
 • Yönetim ve Liderlik
 • Etkili Problem Çözme ve Karar Verme Teknikleri
 • Zaman ve Stres Yönetimi
 • Etkin İletişim ve Beden Dili
 • Takım Çalışması

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Teknik Destek Programı kapsamında Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı’na kurumsal kapasitenin artırılması için Yönetim Danışmanlığı, Eğitim ve Araştırma Projesi çok başarıyla tamamlanmıştır.

Araştırmanın Amacı

Bu araştırmada yukarıda verilen problem cümlesine bağlı olarak Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personelinin, memnuniyetleri, kurumun organizasyon, yönetim, insan kaynakları, hizmet sunumu, süreçler, eğitim, fiziki altyapı ve teknik altyapı açısından güçlü yanları ve iyileştirmeye açık yönlerine ilişkin değerlendirmeleri cinsiyet, mesleki hizmet yılı (kıdem), Başkanlıktaki hizmet yılı, unvan, birim gibi bağımsız değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığının ortaya çıkartılması amaçlanmaktadır. Bu genel amaca ulaşmak için aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır.

1. Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personelinin demografik dağılımı nasıldır?

2. Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personelinin memnuniyet düzeyleri cinsiyetlerine göre farklılaşmakta mıdır?

3. Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personelinin memnuniyet düzeyleri meslekteki hizmet yıllarına göre farklılaşmakta mıdır?

4. Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personelinin memnuniyet düzeyleri Başkanlıktaki hizmet yıllarına göre farklılaşmakta mıdır?

5. Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personelinin memnuniyet düzeyleri unvanlarına göre farklılaşmakta mıdır?

6. Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personelinin memnuniyet düzeyleri görev yaptıkları birimlerine göre farklılaşmakta mıdır?

7. Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personelinin kurumun organizasyon, yönetim, insan kaynakları, hizmet sunumu, süreçler, eğitim, fiziki altyapı ve teknik altyapı açısından güçlü yanları ve iyileştirmeye açık yönlerine ilişkin değerlendirmeleri nasıldır?

Araştırmanın Önemi

Bu araştırma, Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı organizasyon ve yönetim yapısı, insan kaynakları, hizmet sunumu, süreçler, eğitim, fiziki alt yapı ve teknik alt yapı ile kurumun güçlü ve iyileştirilmeye açık yönleri hakkında geçerlilik ve güvenirlik düzeyi yüksek bilgi sağlayacaktır. Bu faktörlere ilişkin olarak karşılaşılan sorunlara etkili ve yeterli problem çözme araç ve yöntemleri işe koşulabilecektir. Araştırma sonuçları, kurumsal kapasite artırmada etkin olarak kullanılabilecektir. Diğer yandan, Erzurum’da başlatılan bu çalışmanın kısa sürede diğer vergi dairesi başkanlıkları kanalıyla ile Maliye Bakanlığı yurt çapındaki birimlerine ulaşması ve onların mükellef odaklı düşünme felsefesi kazanmaları için gerekli çalışmaları başlatılmasına aracılık etmesi beklenmektedir.

Sayıltılar

1. Bu araştırmada araştırmaya katılan Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personeli uygulanan bilgi toplama araçlarını içtenlikle ve doğru olarak cevaplandırmışlardır.

2. Araştırmada kullanılan bilgi toplama araçları araştırmanın amacına uygundur.

Sınırlılıklar

1. Araştırma, Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personeli ile sınırlıdır.

2. Araştırma, örnekleme seçilen personel ile sınırlıdır.

3. Araştırma, araştırma anketinde bulunan maddelerle sınırlıdır.

4. Araştırma, Derinlemesine Görüşme’de sorulan sorularla sınırlıdır.

5. Araştırma, Odak Grup Toplantılarında yapılan ortak akıl kapsamında tartışılan konularla sınırlıdır.

YÖNTEM

Bu bölümde araştırma modeline, araştırma evren ve örneklemine, veri toplama araçlarının geliştirilmesine, verilerin toplanması ve analizine ilişkin bilgiler bulunmaktadır.

Araştırmanın Modeli

Bu araştırmada “Beceri Karması Yöntemi” kullanılarak, geçmişten ya da günümüzde mevcut olan bir durumu olduğu şekliyle betimlemeyi amaçlayan araştırma yaklaşımı olarak Anket Uygulaması, Derinlemesine Görüşme, Odak Grup Toplantısı, Gözlem ve Süreç İzleme yapılmıştır.

Evren ve Örneklem

Araştırmanın evrenini, Erzurum Vergi Dairesi Başkanlığı personelinden oluşan toplam 207 personel oluşturmaktadır. İdare tarfaından Araştırma Örneklemi 170 kişi olarak belirlenmiştir.

Veri Toplama Araçlarının Geliştirilmesi

Araştırma 14-28 Şubat tarihlerinde arasında yoğun bir çalışma programı gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada veri toplama araçları aşağıdaki aşamalara göre geliştirilmiştir.

1. Aşama: Üst Yönetim-Ortak Akıl Toplantısı

2. Aşama: Gözlem ve Süreç İzleme

3. Aşama: Odak Grup Toplantısı- Ortak Akıl Toplantısı

4. Aşama: Anket Formu (Taslak anket formu pilot olarak seçilen bir 14 kişilik gruba uygulanmış ve geçerlik ve güvenirliği hesaplanmıştır).

5. Aşama: Derinlemesine Görüşme

Verilerin Toplanması ve Analizi

Veriler “Beceri Karması Yöntemi” ile toplanmıştır. Öncelikle Erzurum Vergi Dairesi Başkanın ve diğer birim yöneticilerinin katılımı ile yapılan ortak akıl toplantısında Yönetim Danışmanı Dr. M. Naci ÇUHACI tarafından Proje ve Veri Toplama Araçları hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan görüşmelerin ışığında “Beceri Karması Yöntemi”nin kullanılmasına karar verilmiştir.

Pilot uygulama sonrası Ek’te yer alan Anket Formu, gözetim altında ardışık 40’ar kişilik personelin anketi doldurmaları sağlanmış ve aynı gün tüm anket formları çözümlenmek üzere ARGEstar Danışmanlık-Ankara’ya gönderilmiştir.

Anket Formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; kurumu sahiplenme, yönetimden memnuniyet, çalışanların yetkilendirilmesi, adalet ve eşitlik, çalışma ortamı, iletişim, iş memnuniyeti, takdir ve ödüller, takım çalışması ve yöneticiden memnuniyet gibi boyutları (bağımlı değişken) içeren 50 madde; ikinci bölüm ise bağımsız değişken olarak kişisel özellikleri (cinsiyet, toplam hizmet yılı, Erzurum Vergi Dairesi’ndeki hizmet yılı, unvan ve çalışılan birimler) içeren 4 adet madde olmak üzere toplam 54 soru/maddeden oluşmuştur.

Cevaplandırmalar için 5’li Likert Skalası kullanılmıştır. Bu skaladaki 1 puan “kesinlikle katılmıyorum”a, 5 puan ise “tamamen katılıyorum”a denk gelmektedir. Yapılan analizlere göre anketin güvenilirliğinin sağlanması açısından bir maddenin (16. madde) analizden çıkarılması uygun bulunmuştur ve analize 49 madde ile devam edilmiştir. Unvan karşılaştırmalarında, anketi dolduran grup müdürü bir kişi olduğu için, karşılaştırmaların daha sağlıklı olması açısından, grup müdürü, müdür kategorisinde değerlendirilmiştir. Son olarak yapılan güvenilirlik analizine göre anket sonuçlarının güvenilirliği 0.95 olarak bulunmuştur.

Sektöründe önemli bir yer edinmiş olan Ekstrametal Döküm ve İzabe San. Ltd. Şti.’ nde (www.ekstrametal.com.tr) aşağıda gösterilen konularda başarılı bir eğitim gerçekleştirilmiştir.

 • ISO 16949 Temel Eğitim
 • APQP – Kalite Planlaması Eğitimi
 • ISO 16949 İç Denetçi Eğitimi
 • PPAP Eğitimi
 • Proses FMEA Eğitimi
 • SPC (İPK) Eğitimi
 • Süreç Yönetimi / Tasarımı Eğitimi
 • MSA Eğitimi
 • Değer Analizi Eğitimi
 • 5S

Orman ve Su İşleri Bakanlığında görevli makam ve diğer yönetici sekreterlerine yönelik olarak tasarlanan Yönetici Sekreterliği Eğitim Programı aşağıdaki içerik kapsamında çok başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Eğitimi Dr. M. Naci Çuhacı vermiştir.

Program İçeriği:

 • Yönetici Sekreterliği Nedir? Ne Değildir?
 • İletişimle İlgili algılar, Paradigmalar ve İmaj
 • Konuşma ve Dinleme Protokolü
 • Not, Mesaj Alma ve İletme
 • Evrak Denetimi
 • Randevu Sistemi ve Uygulanması
 • Sosyal Davranış Protokolü ve Nezaket
 • Makamda Protokol Kuralları
 • Konuk Kabulleri
 • Kılık-Kıyafet Kuralları

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Teknik Destek Programı kapsamında TürkiyeTarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü Erzurum Bölge Müdürlüğü’nün “Performansın Arttırılması Eğitim Programı” iki ayrı grup halinde aşağıdaki eğitim konuları dahilinde başarıyla tamamlanmıştır.

 • İletişim ve Halkla İlişkiler
 • Pazarlama ve Satış Becerileri
 • Mali Tabloları Okuma ve Raporlama
 • Kredilendirmede Risk Analizi ve Yönetimi

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Yöneticileri ile Sosyal Güvenlik Uzman ve yardımcılarına yönelik

“Diplomatik Müzakere Teknikleri”,
“Süreç Yönetimi ve İyileştirilmesi ve Süreç Olgunluk Seviyesi”,
“Zaman ve Stres Yönetimi”,
“Proje, Program ve Portföy Yönetimi”,
“İleri düzey Halkla İlişkiler ve Etkin iletişim Teknikleri”,
“Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri”,
“Aktüerya Matematiği”,
“Diksiyon ve Telefonla Etkili İletişim”,
“Demografi, Gelişimi, İşgücü Piyasası ve Sosyal Güvenliğe Etkisi”
“Finans Matematiği”,
“Finansal Stokastik Analiz”,
“Finansal Yönetim ve Ekonomi”,
“İstatistik, Veri Toplama ve Analiz Teknikleri”,
eğitimleri ile

Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri Personeline yönelik eğitimlerimiz (Etkili İletişim ve Beden Dili; Halkla İlişkiler; Zaman ve Stres Yönetimi, Duygusal Zeka, Yönetim ve Liderlik, Takımyıldız” Olabilmek, Söz Mühendisliği, Kurum Kültürü Oluşturma / Biz Bilinci ve Aidiyet Oluşturma, Protokol ve Nezaket Kuralları) çok başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının en büyük eğitim tedarikçisi olan firmamızı İçişleri Bakanlığı da tercih etti. 95. Dönem Kaymakam Kursu kapsamında kaymakam adaylarına yönelik Kişisel Gelişim Eğitim Programımız iki ayrı grup halinde başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

PTT Ankara Başmüdürlüğü’nde görevli yaklaşık 1800 personele yönelik olarak 18 grup halinde; Ankara Posta İşleme ve Dağıtım Başmüdürlüğü’nde görevli yaklaşık 1500 personele yönelik olarak 15 grup halinde Kişisel Gelişim Seminerleri başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Her türlü bilgi, istek, önerileriniz için;

Bizimle irtibata geçin, lütfen!